X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PKP Intercity podsumowało rok 2020 i przedstawiło plany na 2021

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:30
2020 rok przyniósł widoczne efekty w postaci największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity. Park taborowy przewoźnika wzmocniło 30 nowoczesnych lokomotyw elektrycznych oraz ponad 130 zmodernizowanych wagonów. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PKP IC

Epidemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na liczbę pasażerów pociągów PKP Intercity. Od początku roku do końca listopada 2020 roku przewiozły one ponad 25 milionów pasażerów, czyli o niemal 20 milionów mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Pomimo utrudnionej sytuacji rynkowej przewoźnik kontynuuje inwestycje dotyczące modernizacji i wymiany taboru. W nowy rok przewoźnik wszedł z zakontraktowanymi umowami o łącznej wartości ponad 5 miliardów złotych. PKP Intercity odebrało już prawie połowę pojazdów zaplanowanych do zakupu lub modernizacji w realizowanym programie "PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji".


twitter-PKPPLK.jpg
Poprawią konkurencyjność, komfort podróży i bezpieczeństwo. PKP PLK podsumowały inwestycje z funduszy UE

Nowe wagony i modernizacja lokomotyw

Po zakończeniu programu w 2023 roku tabor przewoźnika będzie w 80 procentach nowy lub zmodernizowany.

PKP Intercity kupi w tym roku 12 nowych i zmodernizuje 14 istniejących pociągów bezprzedziałowych, kupi 118 lokomotyw elektrycznych oraz zmodernizuje blisko 200 lokomotyw elektrycznych i spalinowych. Do tego zmodernizuje około 700 oraz kupi 185 nowoczesnych wagonów.

Rok 2020 to był czas dużych inwestycji 

2020 rok przyniósł zakończenie realizacji dwóch kontraktów o wartości ponad miliarda złotych. Do PKP Intercity trafiło 30 najnowocześniejszych w Polsce lokomotyw elektrycznych serii EU160 Griffin, które dla przewoźnika wyprodukowała firma NEWAG z Nowego Sącza. Nowe pojazdy prowadzą już pociągi w całej Polsce, rozwijając prędkość do 160 kilometrów na godzinę. Wartość kontraktu wyniosła ponad 550 milionów złotych.

Flotę przewoźnika wzmocniło również 125 wagonów zmodernizowanych przez bydgoskie zakłady PESA w ramach zamówienia wartego blisko 470 milionów złotych. To bezprzedziałowe pojazdy wyposażone między innymi w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne, bezprzewodowy Internet oraz oznaczenia w alfabecie Braille`a.

Do przewoźnika trafiło także 10 wagonów przerobionych przez Fabrykę Pojazdów Szynowych H. Cegielski w Poznaniu na wagony restauracyjne. Do dyspozycji podróżnych jest w nich 12 stolików i 36 miejsc siedzących. Wagony są klimatyzowane, a pasażerowie mogą w nich korzystać w nich z darmowego, bezprzewodowego Internetu. Wartość umowy wyniosła ponad 60 milionów złotych.

W 2020 roku PKP Intercity odebrało ponad 130 unowocześnionych wagonów. W ramach strategii taborowej flotę przewoźnika wzmocniło już łącznie blisko 340 wagonów po modernizacji.


tory kolejowe kolej pkp free pixabay 1200.jpg
PKP PLK ogłosiły plany inwestycyjne do końca 2021 roku

Umowa na modernizację 125 wagonów

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia PKP Intercity podpisało umowę na modernizację kolejnych 125 wagonów. Wartość umów podpisanych w ramach największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity wynosi już ponad 5 miliardów złotych. Pierwszy zmodernizowany wagon ma trafić do przewoźnika pod koniec bieżącego roku.

2021 rok przyniesie pierwsze efekty innych umów taborowych podpisanych na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Bydgoska PESA modernizuje dla przewoźnika wagony w ramach jeszcze dwóch kontraktów. Obejmują one unowocześnienie łącznie 120 pojazdów. PKP Intercity odebrało już pierwsze wagony z tej puli. Kolejne będą systematycznie trafiać do przewoźnika w trakcie 2021 roku.

Nowe wagony z fabryki Cegielskiego 

W najbliższych miesiącach park taborowy przewoźnika zaczną wzmacniać także pierwsze z 81  nowych wagonów, które produkuje fabryka Cegielskiego w Poznaniu.  Wagony wyposażone m.in. we wzmacniacze sygnału komórkowego, Wi-Fi, gniazdka elektryczne oraz  indywidualne oświetlenie będą przystosowane do prędkości 200 km/h i będą włączane do pociągów kategorii Express InterCity.

W 2021 roku flotę przewoźnika wzmocnią także bezprzedziałowe pociągi. Zgodnie z harmonogramem PKP Intercity odbierze pierwsze dwa z 14 pojazdów serii ED74.  W drugiej połowie 2021 roku do przewoźnika trafią także pierwsze dwa z 12 składów typu FLIRT. Pociągi będą dostosowane do prędkości 160 kilometrów na godzinę. Będą one wyposażone w system ETCS zapewniający bezpieczeństwo podróży.

 

 

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister infrastruktury o programie "Kolej+": przeciwdziałamy wykluczeniu komunikacyjnemu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 14:45
- Program jest kierowany do całego świata samorządowego po to, aby odtwarzać lub budować nowe te "najmniejsze krwinki" kolejowe, czyli połączenia lokalne, obsługujące małe ojczyzny - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wygodniejsza i przyjemniejsza podróż. PKP Intercity odebrały zmodernizowane wagony

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 12:40
PKP Intercity wzbogaciły się o zmodernizowane wagony. Przewoźnik odebrał 83 takie wagony od bydgoskiej PESY, która prowadziła prace w kooperacji z zakładami remontowymi w Mińsku Mazowieckim. Wagony mają wszystkie udogodnienia, których potrzebują pasażerowie w czasie podróży. Wyposażone są w sieć WI – Fi, porty USB, a także gniazdka elektryczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowe zainteresowanie samorządów programem #KolejPlus. Wiemy, ile wniosków przeszło do drugiego etapu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 12:00
PKP PLK wspólnie z ministerstwem infrastruktury ogłaszają pierwsze efekty naboru wniosków, samorządy zgłosiły 96 projektów. Większość z nich została pozytywnie zaopiniowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2020 na torach. Co zmienił w planach PKP ?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 09:20
Rok 2020 miał być czasem kolejnych wzrostów dla przewoźników kolejowych. Z prognoz i wcześniejszych statystyk wynikało, że pasażerowie po wielu latach regresu, znów coraz chętniej chcą korzystać z przewozów kolejowych. W tym celu kupiono nowe wagony, zmodernizowano szlaki i dworce. Niestety plany te pokrzyżowała pandemia choroby COVID – 19. Ale na szczęście nie spowolniła inwestycji kolejowych.
rozwiń zwiń