PKP PLK ogłosiły plany inwestycyjne do końca 2021 roku

2020-11-26, 14:00

PKP PLK ogłosiły plany inwestycyjne do końca 2021 roku
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Blisko 400 projektów na kwotę 17 miliardów złotych. Do końca 2021 roku zarządca sieci kolejowej chce wdrożyć co najmniej 60 projektów inwestycyjnych w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Część z nich otrzyma wsparcie z unijnych funduszy. Niektóre zakładają pomoc z nowej perspektywy unijnego budżetu.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel wymienił kilka planowanych inwestycji, wśród których znalazły się między innymi – przebudowa stacji w Ełku i Słupsku, przebudowa odcinków trasy kolejowej Białystok – Ełk, Kościerzyna – Somonino, Somonino – Kartuzy. Prowadzone będą także prace na obwodnicy towarowej Poznania. Dzięki temu miasto ma zyskać system pasażerskiej kolei aglomeracyjnej. 


Powiązany Artykuł

shutterstock_pociąg podróżni pkp 1200.jpg
Rekordowe zainteresowanie samorządów programem #KolejPlus. Wiemy, ile wniosków przeszło do drugiego etapu

Inwestycje nie tylko w metropoliach 

Zarządca sieci kolejowej planuje też przetargi na mniejsze inwestycje, wśród których znalazły się małe remonty i prace utrzymaniowe. Chodzi między innymi o Modernizację mostu kolejowego w Kostrzynie nad Wartą, remont przejazdów kolejowo-drogowych w Zielonej Górze, rewitalizacja tak zwanych obiektów inżynieryjnych w Małopolsce, czyli mostów, wiaduktów i przejazdów, a także rewitalizacja linii z Dobrego Miasta do Braniewa.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel zapewnił, że przetargi na roboty będą ogłaszane systematycznie tak, by nie zaburzyć równowagi na rynku budowlanym. Prezes dodał, że w najbliższych latach będą kontynuowane prace modernizacyjne na warszawskim węźle kolejowym. W tej chwili trwają prace na dworcu Warszawa Zachodnia.


Powiązany Artykuł

pociąg pkp intercity 1200.jpg
Rusza rządowa inwestycja, na którą czekano od lat. Rozbudowa i modernizacja stacji PKP Warszawa Zachodnia

Warszawa Wschodnia do modernizacji 

Wkrótce rozpoczną się prace na stacji Warszawa Wschodnia. Ireneusz Merchel podkreślił, że prace prowadzone są w ten sposób, by w jak najmniejszym stopniu wpływały na ruch kolejowy. Wartość Krajowego Programu Kolejowego wynosi w tej chwili 75 miliardów złotych.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel powiedział, że kolej jest w tej chwili jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej ekologicznych środków transportu. Dlatego też resort będzie wspierał kolejowe inwestycje. Krajowy Program Kolejowy został wsparty dodatkową sumą w wysokości 9 miliardów złotych.

 

 

Posłuchaj

Posłuchaj

Michał Stilger rzecznik prasowy PKP SA mówi o planach inwestycyjnych ( Ekspres Gospodarczy PR1) 5:43
+
Dodaj do playlisty

 


PR24/IAR/Aleksander Pszoniak

 

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej