X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: mamy bezpieczny poziom bezrobocia, ale wkrótce zwolnienia mogą przyspieszyć

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 13:03
Rynek pracy to będzie najtrudniejszy obszar do rozwiązania problemów po pandemii i jeszcze w jej trakcie. Ale trzeba też pamiętać, że pogarszanie się sytuacji na rynku pracy następowałoby nawet bez pandemii ze względu na nieuchronne procesy robotyzacji. Po związanej z tym likwidacji miejsc pracy nie powstanie już tyle samo nowych – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Zdaniem Adama Rucińskiego z firmy BTFG w tym momencie mamy bardzo dobrą bazę, bezrobocie najniższe w UE, więc nie mamy na razie czym się martwić.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
Posłuchaj
22:29 PR24_AAC 2020_12_21-09-08-03.mp3 Eksperci: mamy bezpieczny poziom bezrobocia, ale wkrótce zwolnienia mogą przyspieszyć (Polskie Radio 24)

- Mamy do czynienia z tzw. czwartą rewolucją przemysłową czyli nasilającą się cyfryzacją, wdrażaniem sztucznej inteligencji, która zastępuje część stanowisk pracy. Widać to nawet w sklepach czy sieciach taksówkowych. Poza tym, dane o rynku pracy są ciągle nieco zafałszowane przez to, że przedsiębiorstwa korzystały masowo z tarcz antykryzysowych a to wymagało utrzymania stanu zatrudnienia. W tej chwili niektóre rozwiązania tarczowe wygasają więc przedsiębiorcy podejmują takie decyzje, jakie ich zdaniem są optymalne z punktu widzenia rynku. Zwolnienia zatem będą, a w nowym roku rolą rządu będzie wprowadzenie nowego programu wspomagającego ludzi, którzy utracą miejsca pracy – mówiła prof. Mączyńska.

Jej zdaniem zbyt słabo działają w Polsce urzędy pracy. Nie mają sprawnych programów przekwalifikowywania pracowników, a teraz nawet staży zawodowych nie oferują. Nie sposób się do nich dodzwonić, przyjść nie można bo mamy pandemię a bardzo wielu Polaków jest nadal wykluczonych cyfrowo. W ocenie prof. Mączyńskiej, "jeśli urzędy pracy się nie obudzą, to będzie duży problem". 

WARSZTAT.jpg
Koszty pracy w Polsce. Znamy nowe dane Eurostatu

- Są już pierwsze badania, które pokazują, że obecny przełom technologiczny będzie inny niż trzy poprzednie tj. niż rewolucja wynikająca z wprowadzenia maszyny parowej, druga związana z wynalazkiem i elektryczności i trzecia, czyli komputeryzacja. Te trzy pierwsze na początku ograniczały miejsca pracy a potem wytwarzały nowe, ale to wymagało czasu. Na jedno utracone miejsce pracy utracone wskutek przełomu technologicznego powstało 1,3 nowego. Tym razem z badać wynika, że potencjał nowych technologii jest tak wielki, że takiej zastępowalności starych zawodów przez nowe już nie będzie – wyjaśniała prof. Mączyńska.

Sytuacja na rynku pracy jest stabilna

W opinii Adama Rucińskiego musimy przede wszystkim brać pod uwagę to, z jakiej pozycji startujemy. A ta jest bardzo dobra, bo według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce wynosi obecnie zaledwie 3,4 proc. podczas gdy europejska średnia to 7,8 proc. Są zaś i takie państwa, w których przekracza ono 10 proc., jak np. w Hiszpanii.

- Zmiana następuje, ale jeśli chodzi o bieżące zmiany bezrobocia to mamy dylematy, które w wielu krajach UE byłyby dylematami marzeń. Trzeba też zwrócić uwagę na sezonowość. Mamy również do czynienia z częściowym zamknięciem gospodarki, które się przeciąga co też niewątpliwie wpływa na wzrost bezrobocia, mimo wszystkich programów pomocowych. Na to wszystko nakładają się zmiany systemowe – mówił Adam Ruciński.  

Jako przykład zwolnień związanych z cyfryzacją gość "Rządów Pieniądza" wskazał placówki bankowe, których potrzeba znacznie mniej, gdyż bardzo duża grupa klientów już całkowicie przekonała się do korzystania z bankowości internetowej.

- Pracownicy w innych będą musieli znaleźć zatrudnienie w innych miejscach, ale w Polsce te zmiany ewoluują, nie ma dramatycznego przejścia, choć oczywiście ważne jest abyśmy reagowali na zmiany z wyprzedzeniem, a nie czekali aż dana placówka się zamknie – zaznaczył Adam Ruciński.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Zobacz więcej na temat: praca POLSKA GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zatrudnienie i płace w listopadzie. Są nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 10:00
Zatrudnienie w listopadzie 2020 roku w porównaniu do tego samego miesiąca roku 2019, spadło o 1,2 proc. Analitycy pytani przez GUS ( konsensus) spodziewali się spadku na poziomie -1,5 proc. W październiku2020 roku liczba zatrudnionych spadła o -1,0 proc. (rdr). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus uderzył w centra handlowe. Przychody mniejsze o ponad jedną trzecią

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:33
Koronawirus uderzył z całą mocą w ważną część stacjonarnego handlu - w centra i galerie handlowe. Efektem ich zamknięcia w czasie pandemii jest luka w przychodach ich właścicieli sięgająca nawet 3,6 mld zł, czyli ok. 30-35 proc. rocznych przychodów - wynika z raportu firmy PwC przygotowanego we współpracy z Polską Radą Centrów Handlowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koszty pracy w Polsce. Znamy nowe dane Eurostatu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:03
Nominalne godzinowe koszty pracy w III kwartale w Polsce wzrosły o 4,7 proc. rdr, po wzroście o 5,5 proc. rdr w II kwartale 2020 roku i o 5,0 proc. w I kwartale - podał Eurostat.
rozwiń zwiń