X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rozliczenie przy wcześniejszej spłacie kredytu. Przybywa skarg na instytucje finansowe

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 15:00
Rekordowy napływ o postępowanie interwencyjne od osób, które przed terminem spłaciły kredyty konsumenckie. Tylko w pierwszym półroczu do Rzecznika Finansowego wpłynęło blisko 2300 takich próśb.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
Posłuchaj
02:21 PR1_AAC 2020_12_17-06-34-00.mp3 Rozliczenie przy wcześniejszej spłacie kredytu. Przybywa skarg na instytucje finansowe (Tomasz Matusiak/PR1)

Paulina Tronowska z biura Rzecznika mówi, że zgodnie z prawem w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego, zawartego po 18 grudnia 2011 roku, klient powinien otrzymać proporcjonalny zwrot wszystkich opłat, z wyjątkiem opłat notarialnych. Jak dodaje, zwrotowi takiemu podlegają też wszelkie prowizje i opłaty przygotowawcze, których wciąż część podmiotów rynku finansowego nie chce prawidłowo rozliczać.

franki 1200.jpg
Ugoda zamiast sądowej batalii. Szef KNF ma propozycję dla sektora bankowego

Jak wyliczyć kwotę zwrotu?

Aby pomóc kredytobiorcom w wyliczeniu, jakiego zwrotu mogą się domagać, Rzecznik Finansowy przygotował na swojej stronie internetowej łatwy w obsłudze kalkulator.

- Pomoże on obliczyć kwotę, jaką powinien zwrócić kredytodawca kredytobiorcy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Rzecznik Finansowy oczekuje, że wszystkie banki i instytucje finansowe będą zgodnie z prawem rozliczały wcześniej spłacone kredyty - mówi Paulina Tronowska.

Czasem trzeba się upomnieć o zwrot

Instytucje finansowe nie zawsze chętnie to jednak robią. Zadanie ułatwia im często nieświadomość konsumentów co do ich praw - uważa mecenas Katarzyna Pytel. Jak wskazuje, chodzi tu przede wszystkim o ostatni wyrok ETS dotyczący konieczności proporcjonalnego zwrotu prowizji w sytuacji szybszej spłaty.

Ekspertka dodaje, że warto dochodzić swoich praw i złożyć do kredytobiorcy wniosek o rozliczenie wcześniej spłaconego kredytu. Katarzyna Pytel przyznaje, że po takich pismach kredytodawcy często faktycznie rozliczają się z klientami.

W sumie, według szacunków, z tego tytułu instytucje finansowe powinny zwrócić kredytobiorcom co najmniej 1,5 miliarda złotych.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Czytaj także

Badanie: Polacy wydają pieniądze z większą rozwagą niż przed pandemią

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 13:43
Jak wynika z badania firmy doradczej EY - ponad jedna trzecia boryka się ze spadkiem dochodów w związku z pandemią, ale rosnące obawy o finanse nie przekładają się na większą redukcję wydatków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gwarant wolności i bezpieczeństwa". Szef NBP za prawem używania gotówki "zawsze i wszędzie"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 14:56
Prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Adam Glapiński ogłosił rozpoczęcie prac nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki. Chce, aby prawo gwarantowało obywatelom płacenie gotówką "zawsze i wszędzie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ugoda zamiast sądowej batalii. Szef KNF ma propozycję dla sektora bankowego

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 10:25
Ugody zamiast procesów sądowych proponuje bankom i posiadaczom kredytów frankowych przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki to nie tylko kredyty i pożyczki. Zobacz, jakie jeszcze oferują usługi

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 11:52
Banki w Polsce konsekwentnie stawiają na rozwój usług pozabankowych - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte. 81 proc. badanych banków oferuje klientom doładowanie telefonu komórkowego, 54 proc. - programy lojalnościowe, a 46 proc. - rabaty i promocje. W ten sposób bronią się przed spadkiem dochodów wynikającym z niskich stóp procentowych.
rozwiń zwiń