Rozliczenie przy wcześniejszej spłacie kredytu. Przybywa skarg na instytucje finansowe

2020-12-17, 15:00

Rozliczenie przy wcześniejszej spłacie kredytu. Przybywa skarg na instytucje finansowe
Z preferencji dla klasy średniej mogą korzystać obydwoje małżonkowie, nawet wówczas, gdy przychód np. z pracy na etacie uzyskuje tylko jeden z nich.Foto: Shutterstock

Rekordowy napływ o postępowanie interwencyjne od osób, które przed terminem spłaciły kredyty konsumenckie. Tylko w pierwszym półroczu do Rzecznika Finansowego wpłynęło blisko 2300 takich próśb.

Posłuchaj

Rozliczenie przy wcześniejszej spłacie kredytu. Przybywa skarg na instytucje finansowe (Tomasz Matusiak/PR1) 2:21
+
Dodaj do playlisty

Paulina Tronowska z biura Rzecznika mówi, że zgodnie z prawem w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego, zawartego po 18 grudnia 2011 roku, klient powinien otrzymać proporcjonalny zwrot wszystkich opłat, z wyjątkiem opłat notarialnych. Jak dodaje, zwrotowi takiemu podlegają też wszelkie prowizje i opłaty przygotowawcze, których wciąż część podmiotów rynku finansowego nie chce prawidłowo rozliczać.

Powiązany Artykuł

franki 1200.jpg
Ugoda zamiast sądowej batalii. Szef KNF ma propozycję dla sektora bankowego

Jak wyliczyć kwotę zwrotu?

Aby pomóc kredytobiorcom w wyliczeniu, jakiego zwrotu mogą się domagać, Rzecznik Finansowy przygotował na swojej stronie internetowej łatwy w obsłudze kalkulator.

- Pomoże on obliczyć kwotę, jaką powinien zwrócić kredytodawca kredytobiorcy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Rzecznik Finansowy oczekuje, że wszystkie banki i instytucje finansowe będą zgodnie z prawem rozliczały wcześniej spłacone kredyty - mówi Paulina Tronowska.

Czasem trzeba się upomnieć o zwrot

Instytucje finansowe nie zawsze chętnie to jednak robią. Zadanie ułatwia im często nieświadomość konsumentów co do ich praw - uważa mecenas Katarzyna Pytel. Jak wskazuje, chodzi tu przede wszystkim o ostatni wyrok ETS dotyczący konieczności proporcjonalnego zwrotu prowizji w sytuacji szybszej spłaty.

Ekspertka dodaje, że warto dochodzić swoich praw i złożyć do kredytobiorcy wniosek o rozliczenie wcześniej spłaconego kredytu. Katarzyna Pytel przyznaje, że po takich pismach kredytodawcy często faktycznie rozliczają się z klientami.

W sumie, według szacunków, z tego tytułu instytucje finansowe powinny zwrócić kredytobiorcom co najmniej 1,5 miliarda złotych.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Polecane

Wróć do strony głównej