X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ugoda zamiast sądowej batalii. Szef KNF ma propozycję dla sektora bankowego

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 10:25
Ugody zamiast procesów sądowych proponuje bankom i posiadaczom kredytów frankowych przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
Posłuchaj
02:44 PR1_AAC 2020_12_16-06-33-04.mp3 Ugoda zamiast sądowej batalii. Szef KNF ma propozycję dla sektora bankowego (Aleksandra Tycner/PR1)

- Rozwiązaniem, wokół którego można zbudować najszerszy konsensus społeczny, jest rozwiązanie, które będzie dawało posiadaczom kredytów walutowych ekonomikę zbliżoną do kredytu złotówkowego z czasu, gdy kredyt został zaciągnięty. Banki powinny wypracować wspólnie model takiego rozwiązania i przedstawić go właściwym organom, czyli KNF i UOKiK. My oczywiście chętnie podejmiemy się roli animatora takiego projektu - deklaruje Jacek Jastrzębski.

- Sektor bankowy został zaskoczony tą propozycją i w tej chwili ją analizuje – mówi Przemysław Barbrich, rzecznik prasowy Związku Banków Polskich. Przyznaje, istotna w tej propozycji jest konstatacja, że ugody są zawsze lepsze niż spory sądowe. Ważne - dodaje - są słowa szefa KNF o konkretyzacji tych propozycji.

- Dopiero wtedy będzie można o nich szerzej rozmawiać - wskazuje Przemysław Barbrich.

bank 1200.jpg
Banki będą lepiej zabezpieczone przed utratą płynności. Nowy projekt prawa bankowego przyjęty

Ugoda nie zawsze korzystna dla kredytobiorców?

Paulina Piekarska, radca prawny z e-kancelarii Grupa prawno-finansowa we Wrocławiu ocenia, że tego typu porozumienie byłoby mniej korzystne dla posiadaczy kredytów frankowych, którzy obecnie niemal zawsze wygrywają w sądach.

- Propozycja KNF zakłada brak waloryzacji kursem CHF w zamian za wyższe oprocentowanie, a to oznacza wyższą ratę kredytu. Należy się zastanowić, czy taka ugoda będzie zakładała zwrot nadpłat poczynionych przez kredytobiorców w toku wykonywania wadliwej umowy kredytowej. Pytanie też, co z osobami, które wcześniej spłaciły swoje kredyty lub którym bank wypowiedział kredyt - mówi.

Zawarcie takiej ugody może też uniemożliwić skierowanie sprawy do sądu, żeby wadliwą umowę kredytową unieważnić.

- Banki wysuwały już propozycję ugody, proponując przewalutowanie kredytu na złotówkowy po kursie nieco niższym od aktualnego, z oprocentowaniem WIBOR. Propozycje te pomijały jednak całkowicie sytuację wcześniejszej spłaty kredytu i zwrot jakichkolwiek nadpłat - wskazuje ekspertka.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na straży interesów klientów. Rzecznik Finansowy podsumował 5 lat swojej pracy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 15:30
Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki, podsumowując swą pięcioletnią działalność, poinformował, że w tym czasie udzielił ponad 220 tysięcy bezpłatnych porad prawnych. Interweniował również w przypadku 86 tysięcy spraw sądowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sądy a kredyty frankowe. Po wyroku TSUE coraz więcej osób walczy o swoje prawa

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 12:09
Minął już ponad rok od wydania przełomowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kredytu frankowego państwa Dziubaków. Analizę dotyczącą aktualnych zagadnień związanych z takimi kredytami przygotował Rzecznik Finansowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ugoda banków z klientami w sprawie kredytów frankowych? KNF proponuje konkretne rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 08:06
Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że nadszedł moment, by sektor bankowy ostatecznie uporał się z problemem kredytów we frankach szwajcarskich. KNF proponuje bankom, by wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby realną alternatywą do ścieżki sądowej – poinformował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.
rozwiń zwiń