X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Banki będą lepiej zabezpieczone przed utratą płynności. Nowy projekt prawa bankowego przyjęty

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 14:34
Rząd przyjął projekt nowelizacji prawa bankowego. Zmiany są korzystne dla sektora finansowego, zwiększą zabezpieczenia przed utratą płynności - oceniło Ministerstwo Finansów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shuttestock

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.

MF wyjaśnia, że polskie przepisy zostały zmienione w związku z wejściem w życie unijnego pakietu CRD V/CRR II (dyrektywa CRD V i rozporządzenie CRR II), dotyczącego wymogów kapitałowych dla instytucji finansowych. Pakiet ten powstał w wyniku reformy przeprowadzonej przez Unię Europejską. Polegała ona na zmianie przepisów regulacyjnych dotyczących usług finansowych. Zmiany te były odpowiedzią na kryzys finansowy, który rozpoczął się w latach 2007–2008.

Celem dyrektywy CRD V oraz rozporządzenia CRR II jest uzupełnienie programu reform sektora finansowego w każdym państwie unijnym o rozwiązania wypracowane przez podmioty odpowiedzialne za ustanawianie ogólnoświatowych standardów, tj. Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego i Radę Stabilności Finansowej.

Po zmianie - jak informuje MF - prawo bankowe obejmie swoim zakresem finansowe spółki holdingowe i finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej. Wskazane zostaną zasady ich organizacji, działalności oraz nadzoru nad nimi.

- Przepisy mają za zadanie jeszcze bardziej wzmocnić bazę kapitałową banków oraz zapewnić lepsze zabezpieczenie ich przed utratą płynności, co sprawi, że w przypadku podmiotów zagrożonych upadłością, spadnie ryzyko angażowania funduszy publicznych w ich ratowanie. Wzmocniona zostanie wymiana informacji między Komisją Nadzoru Finansowego a Bankowym Funduszem Gwarancyjnym - poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak.

kontrola lupa pieniądze 1200 Mariola Anna SShutterstock.com.jpg
Małe banki radzą sobie lepiej niż duże. Znamy dane KNF

Zgodnie z projektem banki będą objęte nowymi normami regulacyjnymi, które przyczynią się do zwiększenia ich odporności na kryzysy finansowe.

Organ nadzoru (Komisja Nadzoru Finansowego) będzie mógł nałożyć na podmiot nadzorowany (np. bank) dodatkowe obowiązki sprawozdawcze lub zwiększyć ich częstotliwość. Jednak dodatkowe obowiązki będą mogły być nałożone tylko w przypadku, gdy będą proporcjonalne i niezbędne do sprawowanego nadzoru.

Projekt przewiduje, że mniejsze banki (o prostszym modelu biznesowym) będą miały mniejsze wymogi dotyczące sprawozdawczości i ujawniania informacji, niż duże. MF tłumaczy, że chodzi o to, by obciążenie obowiązkiem sprawozdawczości było proporcjonalne do skali działalności oraz generowanego ryzyka w systemie.

Podmiot składający wniosek o zezwolenie na utworzenie banku, oprócz dotychczas wymaganych dokumentów, będzie zobowiązany także do przekazania informacji o podmiotach należących do tej samej grupy oraz o powiązaniach w ramach grupy.

Oddziały banków zagranicznych zobowiązano do przedkładania Komisji Nadzoru Finansowego rocznego sprawozdania z prowadzonej działalności wraz z wykazem informacji, jakie powinno ono zawierać.

Większość regulacji zacznie obowiązywać 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw - podało MF.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elektroniczna bankowość coraz popularniejsza. E-bank dobrym rozwiązaniem w dobie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 09:48
Coraz więcej osób w Polsce korzysta z bankowości elektronicznej. W obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa jest to najbezpieczniejsza forma kontaktu z bankiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małe banki radzą sobie lepiej niż duże. Znamy dane KNF

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 09:11
Pierwszy raz od wielu lat banki spółdzielcze mają wyższą rentowność niż komercyjne - pisze w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

EBI chce pobudzić inwestycje w rozwój sztucznej inteligencji. "Potencjał SI jest ogromny"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 18:32
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) uruchomił nowy instrument finansowy, który ma wspierać europejskie firmy pracujące nad technologiami sztucznej inteligencji. Jego wartość ma sięgać 150 mln euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza finansowa dla firm. Europejski Bank Inwestycyjny wesprze program PFR

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 15:59
Polski Fundusz Rozwoju poinformował o emisji 7-letnich papierów dłużnych o wartości nominalnej 500 mln zł, które w całości objął Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Celem emisji jest sfinansowanie rządowego programu Tarcza Finansowa PFR.
rozwiń zwiń