X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kolejne miasta zyskają obwodnice. Sprawdź, o których mowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 12:00
Smolajny mogą być pierwszym miastem w Polsce, w którym powstanie obwodnica w ramach programu budowy stu obwodnic w całym kraju. Warmińsko-mazurski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał właśnie umowę z firmą Budimex na realizację tej inwestycji.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: ministerstwo infrastruktury

Obwodnica o długości dwóch kilometrów powstanie w ciągu drogi krajowej numer 51. Jest to szlak łączący Olsztyn z miejscowością Dobre Miasto. Wykonawca prac nie będzie musiał projektować obwodnicy, przez co skróci się czas realizacji. W myśl kontraktu ma ona być gotowa w 2022 roku, jednak nie jest wykluczone, że kierowcy skorzystają z niej nieco wcześniej.


obwodnica1200.jpg
W 2021 r. przetargi na budowę 660 km dróg oraz kolejne obwodnice

Obwodnica to ulga dla mieszkańców 

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział, że obwodnica oznacza czystsze powietrze dla mieszkańców, większe bezpieczeństwo oraz mniejszy hałas. Podróżujący tranzytem będą moli natomiast liczyć na krótszy czas podróży.

W województwie warmińsko-mazurskim ma powstać pięć obwodnic. Oprócz miejscowości Smolajny zyskają ją Dywity i Olszty, Szczytno, Pisz oraz Gąski. Podpisany dziś kontrakt jest drugą taką umową. Jako pierwsza została skierowana do realizacji obwodnica miejscowości Lipsko na Mazowszu.

Także dziś podpisano umowę na projekt budowlany obwodnicy Kołbaskowa w województwie zachodniopomorskim.


budowa droga 1200 .jpg
Via Carpatia. Jest pierwsza umowa na budowę podlaskiego odcinka drogi

Program 100 obwodnic

Do 2030 roku w całym kraju ma powstać 100 obwodnic. Pieniądze na ten cel zostały przeznaczone z Krajowego Funduszu Drogowego. Wszystkie inwestycje ujęte w planie mają kosztować około 28 miliardów złotych.

W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 tony na oś pojazdu.


mapa 100 obwodnic GDDKiA.jpg mapa 100 obwodnic GDDKiA.jpg

 

W programie zostały ujęte zadania na różnym etapie przygotowania. Wybór obwodnic do realizacji odbywał się przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczonego poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju.

Dla części obwodnic opracowano już dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji, dla części jest prowadzony proces przygotowawczy. Są też takie zadania, dla których przygotowania dopiero się rozpoczną.

 

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybudują drogę i przełożą koryto rzeki. Umowa na budowę odcinka Nowy Sącz – Brzesko podpisana

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 15:30
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie pierwszego etapu budowy drogi krajowej między Brzeskim a Nowym Sączem. Inwestycja jest jednocześnie drugim etapem tak zwanego łącznika brzeskiego. Prace wykona firma Eurovia Polska. Koszt tych prac został wyceniony przez wykonawcę na prawie 100 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz bliżej do szybkiego połączenia drogowego Gdynia - Słupsk. GDDKiA ogłosiła kolejny przetarg

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 12:28
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych Ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę 13 - kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S6 Bobrowniki - Skórowo. Będzie to trzeci odcinek, na którego budowę ogłoszono przetarg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaną nowe obwodnice w województwie kujawsko-pomorskim. Sprawdź, czy chodzi o twoją miejscowość

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 10:30
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych ogłosiła rozpoczęcie prac przygotowawczych związanych z planowaną budową obwodnic Strzelna i Lipna. To dwie z sześciu takich inwestycji planowanych w ramach programu budowy stu obwodnic w całej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lipsko na Mazowszu będzie miało obwodnicę. Kolejne 9 w planach GDDKiA

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 15:00
Mieszkańcy miejscowości Lipsko w województwie mazowieckim już niedługo będą się mogli cieszyć z obwodnicy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowę na realizację tej inwestycji. Samorząd miasta od wielu lat zabiegał o tę inwestycję. Wreszcie znalazła się ona w ogłoszonym na początku tego roku programie budowy stu obwodnic w całej Polsce.
rozwiń zwiń