X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

CPK planuje ruch pasażerski po uruchomieniu superlotniska. Znamy najnowsze prognozy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 10:11
Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła prognozy ruchu pasażerskiego, które uwzględniają funkcjonowanie Portu Lotniczego Solidarność. Po raz pierwszy zastosowano przy tym specjalne narzędzie: Pasażerski Model Transportowy. Prognoza ruchu pasażerskiego w Polsce uwzględnia transport drogowy, kolejowy i lotniczy.
Koncepcja Centralnego Portu Komunikacyjnego
Koncepcja Centralnego Portu KomunikacyjnegoFoto: Cpk.pl

Z prognozy tej wynika, że budowa Portu Solidarność i nowych linii kolejowych CPK pozwoli na dwukrotny wzrost liczby pasażerów w pociągach dalekobieżnych w Polsce. 

Zgodnie z zaprezentowanymi danymi, po uruchomieniu CPK można spodziewać się blisko 120 milionów pasażerów kolei dalekobieżnej: 95 milionów pasażerów w pociągach kategorii Intercity i 25 milionów w regionalnych ekspresach.

Dla porównania w 2019 roku spółka PKP Intercity przewiozła niespełna 49 milionów pasażerów.  W tym roku wynik będzie znacząco niższy w związku z epidemią COVID-19.

65 tysięcy pasażerów dziennie

Według najnowszych danych, po uruchomieniu nowego lotniska tylko na kluczowym odcinku sieci kolejowej – łączącym Warszawę z CPK  – podróżować będzie blisko 65 tysięcy pasażerów dziennie. To więcej, niż obecnie przemieszcza się w ciągu dnia autostradą A2 między Warszawą i Łodzią. Nowa infrastruktura kolejowa pozwoli zapewnić bardzo dobrą dostępność nowego portu lotniczego. Jak wynika z wyliczeń spółki odpowiedzialnej za budowę CPK, do 40 procent pasażerów będzie dojeżdżać do CPK koleją.

- Sieciowa prognoza ruchu wskazuje niezbicie na istotne znaczenie planowanych inwestycji kolejowych CPK dla likwidacji wykluczenia komunikacyjnego w Polsce. Budowa nowych linii, na obszarach dotychczas pozbawionych dogodnych połączeń, pozwoli na zwiększenie liczby osób podróżujących koleją i przyczyni się do wzrostu atrakcyjności tego środka transportu w naszym kraju - mówi Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.

cpk 1200(1).jpg
"CPK może stworzyć ponad 290 tys. nowych miejsc pracy do 2040 r.". Jest raport

Linie kolejowe zintegrowane z ruchem lotniczym 

Do wykonania tych prognoz spółka CPK wykorzystała nowe narzędzie - Pasażerski Model Transportowy.

Pozwala on na analizy konkurencyjności kolei wobec innych rodzajów transportu, na przykład drogowego i lotniczego. Istotną cechą modelu jest możliwość porównania przepływów pasażerskich w transporcie zbiorowym z prognozowanym natężeniem indywidualnego ruchu drogowego.

Dzięki możliwości prognozowania liczby pasażerów na liniach i stacjach kolejowych, czy określania liczby pociągów wymaganych do obsługi przewozów, model pozwala porównywać różne scenariusze rozwoju systemu transportowego. Umożliwia też wybór najlepszych wariantów inwestycyjnych, co będzie wykorzystywane m.in. w pracach nad studiami techniczno-ekonomiczno-środowiskowymi dla poszczególnych inwestycji.

- Takie podejście do prognoz daje solidną podstawę do ubiegania się o środki unijne. Zwiększenie liczby osób podróżujących koleją wpisują się bowiem w założenia Europejskiego Zielonego Ładu - mówi wiceminister Marcin Horała.

W toku prac w modelu uwzględniono infrastrukturę lotniskową wraz z projektowanym Portem Solidarność między Warszawą i Łodzią, nowe linie kolejowe w ramach Programu Kolejowego CPK, a także drogi niezbędne do obsługi lotniska. Ponadto częścią modelu są też informacje o innych planach rozbudowy infrastruktury drogowej i kolejowej przewidzianych do realizacji w ciągu najbliższych lat.

CPK.jpg
Wykup gruntów pod CPK. Znamy termin, w którym się rozpocznie

CPK zmieni polskie linie kolejowe 

Program kolejowy CPK zakłada realizację do 2034 roku łącznie 1789 kilometrów linii w ramach 12 ciągów kolejowych, tak zwanych szprych. Nowe linie kolejowe będą wykorzystywane do obsługi przede wszystkim pociągów dalekobieżnych, w tym kolei dużych prędkości, jak również przez pociągi regionalne, a na wybranych odcinkach przez składy towarowe.

 

PR24/Aleksander Pszoniak/IAR/sw

Czytaj także

Drogowcy i kolejarze będą ze sobą ściśle współpracować, m.in. przy budowie CPK

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 11:28
Inwestycje drogowe i kolejowe będą znacznie lepiej koordynowane. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w tej sprawie porozumienie z PKP Polskimi Liniami kolejowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program inwestycyjny CPK to 95 tys. miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 10:30
- W szczytowym momencie program inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego wykreuje w Polsce 95 tys. miejsc pracy. Wartość dodana PKB brutto, którą da ta inwestycja gospodarce, wyniesie 126 mld zł – powiedział w Radiu Gdańsk wiceminister infrastruktury Marcin Horała.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała: CPK to 300 tys. nowych miejsc pracy i olbrzymi zysk dla wielu gałęzi gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 18:37
Jaki wpływ na gospodarkę mają duże inwestycje infrastrukturalne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, mówił w radiowej Jedynce Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spółka CPK przedstawia harmonogram prac przy budowie lotniska

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 10:00
Spółka Centralny Port Komunikacyjny planuje do końca roku ogłosić przetargi na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla 560 km z 1 800 km planowanych nowych linii kolejowych CPK - poinformowała spółka. W Dzienniku Urzędowym UE ukazało się ogłoszenie informacyjne w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koreańczycy pomogą przy budowie CPK. Znamy doradcę strategicznego inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 10:43
Incheon International Airport, główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej, to zwycięzca postępowania na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego. W grudniu spółka CPK planuje podpisać z władzami portu w Seulu umowę na trzy lata.
rozwiń zwiń