X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wykup gruntów pod CPK. Znamy termin, w którym się rozpocznie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 11:30
Program wykupu gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny rozpocznie się w tym roku; jest na niego zabezpieczone finansowanie - zapewnił wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.
Koncepcja Centralnego Portu Komunikacyjnego
Koncepcja Centralnego Portu KomunikacyjnegoFoto: Cpk.pl

"Program wykupu gruntów to będzie proces prawdopodobnie wieloletni. I my go w tym roku rozpoczniemy, przedstawimy naszą ofertę, zasady zgłaszanie się chętnych" - powiedział we wtorek w Radiu Plus Horała.


Jak dodał Marcin Horała, być może jakieś transakcje uda się zawrzeć, ponieważ na sprzedaż są wystawione grunty z tego obszaru, w publicznych ogłoszeniach. "Nie wykluczam, że na któreś z tych ogłoszeń odpowiemy" - dodał pełnomocnik rządu.


cpk 1200.jpg
Budowa CPK. Horała: na początkowe prace trafi ponad 13 miliardów złotych

Środki na wykup gruntów już są

Pełnomocni rządu ds. CPK zapewnił, że na program wykupu gruntów są zabezpieczone środki. "Rada Ministrów uchwaliła program wieloletni finansowania CPK. Pewnie to będzie proces rozłożony na co najmniej wiele miesięcy, pewnie dłużej niż rok" - powiedział Marcin Horała.

Pod koniec października Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap I. 2020-2023". Została ona przedłożona przez Horałę. Łączne koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego w latach 2020-2023 oszacowano na ok. 12,8 mld zł. Projekt nowelizacji specustawy dot. CPK po stronie jego biura, jako pełnomocnika rządu ds. CPK, jest gotowy od kilku miesięcy.

Projekt wykup trafi w tym roku do Sejmu

"Rozmawiamy z różnymi gremiami, resortami, żeby tutaj była pełna zgoda. Przedstawiliśmy rozwiązania dotyczące wykupu gruntów Radzie Społecznej przy CPK. Mnie bardzo zależy na tym, żeby jeszcze w tym roku ta ustawa trafiła do Sejmu, co by znaczyło, że w przeciągu kilku dni powinien już być nadany jej bieg formalny" - powiedział.

Pod koniec lipca br. Horała podczas posiedzenia Rady Społecznej mówił, że trwają prace legislacyjne nad projektem nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, które umożliwią przyspieszenie procedur niezbędnych do zaprojektowania i budowy inwestycji lotniskowych i kolejowych CPK oraz uruchomienia jeszcze w tym roku procedury dobrowolnego nabywania nieruchomości.


Czym jest CPK ? 

Wiceminister Horała mówił wówczas, że w założeniach nowelizacji specustawy znalazły się niektóre postulaty zgłaszane przez mieszkańców podczas wcześniejszych posiedzeń Rady Społecznej.


cpk 1200(1).jpg
Marcin Horała: CPK to 300 tys. nowych miejsc pracy i olbrzymi zysk dla wielu gałęzi gospodarki


Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów, zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

PR24/IAR/PAP/sw 

Czytaj także

Inwestycje w nowe technologie to sposób na zapaść w lotnictwie. Horała o budowie CPK

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:30
W 2023 r. pierwsze wbicie łopaty, a w 2027 r – pierwsze loty z Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nie odpuszczamy – zadeklarował we wtorek w Karpaczu wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwie oferty od doświadczonych partnerów". Lotniska z Seulu i Tokio chcą doradzać przy budowie CPK

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 17:05
Dwa porty lotnicze - Incheon w Seulu i Narita w Tokio - złożyły oferty w postępowaniu na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała spółka. Wybór doradcy ma nastąpić przed końcem tego roku, a umowa ma być podpisana na trzy lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spółka CPK przedstawia harmonogram prac przy budowie lotniska

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 10:00
Spółka Centralny Port Komunikacyjny planuje do końca roku ogłosić przetargi na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla 560 km z 1 800 km planowanych nowych linii kolejowych CPK - poinformowała spółka. W Dzienniku Urzędowym UE ukazało się ogłoszenie informacyjne w tej sprawie.
rozwiń zwiń