X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Marcin Horała: CPK to 300 tys. nowych miejsc pracy i olbrzymi zysk dla wielu gałęzi gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 18:37
Jaki wpływ na gospodarkę mają duże inwestycje infrastrukturalne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, mówił w radiowej Jedynce Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Marcin Horała
Marcin HorałaFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Jak wynika z ostatniego raportu, przedstawiającego wpływ tej inwestycji na polską gospodarkę, będzie ona miała bardzo duże znaczenie dla rynku pracy – m.in. przyniesie ponad 300 tys. nowych miejsc pracy.


cpk 1200.jpg
Marcin Horała: CPK daje szanse na przyciągnięcie miliardowych inwestycji do Polski

Centralny Port Komunikacyjny to 300 tys. nowych miejsc pracy przy budowie i działalności

- Z analiz wynika, że inwestycja przełoży się, z jednej strony, na branżę budowlaną podczas jej realizacji, z drugiej - gdy Centralny Port Komunikacyjny już zacznie działać, na zatrudnienie na lotnisku i w systemie komunikacji, w tym kolejowej, który będzie go obsługiwał - mówi gość radiowej Jedynki.


Posłuchaj
05:13 Marcin Horała - justa.mp3 Jaki wpływ na gospodarkę mają duże inwestycje infrastrukturalne takie jak Centralny Port Komunikacyjny, mówił w radiowej Jedynce Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego /Justyna Golonko, Polskie Radio/.

Do 2040 r. działalność CPK przyniesie polskiej gospodarce bilion zł

I dodaje, że to miejsce na pewno przyciągnie wielu inwestorów i wiele firm zatrudniających pracowników.

Z analiz wynika, że lotnisko i otaczająca go infrastruktura przyniesie polskiej gospodarce do 2040 r. ponad 1 bilion złotych.

- To, że dzięki CPK Polska będzie mogła zaoferować połączenia komunikacyjne na najlepszym, światowym poziomie, nie tylko wpłynie na to, że przyciągniemy światowe firmy do naszego rynku, ale umożliwi też polskim firmom dostęp do rynków światowych – podkreśla minister Horała.

- Eksperci, analizując podobne inwestycje w Hongkongu, Frankfurcie czy Monachium, obliczyli, jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego przełoży się na PKB, czy na miejsca pracy - wyjaśnia gość Polskiego Radia.


Marcin Horała 1200.jpg
Horała o CPK: bez tej inwestycji możemy mieć potężny problem z przyszłą obsługą ruchu lotniczego

Na CPK skorzysta wiele branż: budowlana, komunikacyjna, hotelowa, usługowa

I wymienia, że w pierwszej kolejności inwestycja przełoży się na branżę budowlaną, następnie na branżę lotniczą i kolejową, aby później objąć branżę hotelową i konferencyjną.

- W czwartej kolejności będziemy obserwować napływ firm i biznesów związanych z działalnością CPK, podobnie jak w każdym mieście, bo taki port można na pewno porównać do organizmu miejskiego – mówi minister Horała.

- Zaoferują one usługi dla jego pracowników, podróżnych - dodaje minister.

Pytany o zaawansowanie projektu informował, że obecnie trwają inwentaryzacje środowiskowe obejmujące obszar czterokrotnie większy od Warszawy. W październiku zostanie wybrany doradca biznesowy, będzie to duże międzynarodowe lotnisko – np. w Seulu lub Tokio. Następnie ruszą prace nad masterplanem lotniska, wybierane będą firmy, które zrealizują inwestycję.

Justyna Golonko, jk

Czytaj także

Marcin Horała: CPK da Polakom dostęp do pierwszej ligi podróżowania

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 14:02
- Polacy mają prawo być obywatelami świata pierwszej kategorii, stąd tak wielka inwestycja jak Centralny Port Komunikacyjny - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Marcin Horała, który jest pełnomocnikiem rządu ds. budowy CPK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje w nowe technologie to sposób na zapaść w lotnictwie. Horała o budowie CPK

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:30
W 2023 r. pierwsze wbicie łopaty, a w 2027 r – pierwsze loty z Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nie odpuszczamy – zadeklarował we wtorek w Karpaczu wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podpisano umowę na dostawy energii do Centralnego Portu Komunikacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 14:00
W rejonie Portu Solidarność powstanie - w zgodzie z najnowszymi wymogami środowiskowymi - nowa elektrociepłownia PGE. Obiekt będzie zasilany gazem ziemnym, ze wsparciem paneli słonecznych. Porozumienie o współpracy podpisały w Warszawie Centralny Port Komunikacyjny, PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Energia Ciepła i PGE Dystrybucja
rozwiń zwiń