X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rozwój gospodarstwa. Rolnicy mogą dostać nawet 500 tys. zł dofinansowania

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 11:11
Można otrzymać nawet pół miliona złotych dotacji na rozwój usług rolniczych. Rolnicy, którym sprawdziło się świadczenie usług rolniczych i chcą rozwinąć tę działalność, mają kolejną okazję na dofinansowanie. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa nabór wniosków na "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych" - tłumaczy Halina Szymańska, prezes ARiMR.

Posłuchaj
02:55 PR1_AAC 2020_12_08-06-33-48.mp3 Rozwój gospodarstwa. Rolnicy mogą dostać nawet 500 tys. zł dofinansowania (Justyna Golonko/PR1)

Jest to propozycja skierowana do tych przedsiębiorców, którzy świadczą już usługi na rzecz rolników i chcą rozwijać swoją działalność. O dofinansowanie może ubiegać się osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która jako mikro- lub małe przedsiębiorstwo wykonuje działalność gospodarczą obejmującą świadczenie usług dla gospodarstw rolnych przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku. Pomoc udzielana jest na rozwój wykonywanej działalności gospodarczej w zakresie działalności usługowej wspomagającą produkcję roślinną, chów i hodowlę zwierząt gospodarskich i działalność usługową następującą po zbiorach.

woda 12.jpg
Ochrona przed suszą. Rolnicy mogą liczyć nawet na 100 tysięcy złotych pomocy

Na co może trafić dofinansowanie?

Maksymalna pomoc, jaką może otrzymać to 500 tysięcy złotych. Środki mogą być przeznaczone między innymi zakup nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń do produkcji rolnej – przypomina prezes Szymańska. Refundacji podlega do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych, do których zalicza się m.in. koszty zakupu lub leasingu nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń do produkcji rolnej, aparatury pomiarowej i kontrolnej, sprzętu komputerowego i oprogramowania służących do zarządzania przedsiębiorstwem lub wspomagających sterowanie procesem świadczenia usług, wdrożenia systemu zarządzania jakością, opłat za patenty i licencje. Dofinansowanie nie obejmuje zakupu nieruchomości, rzeczy używanych, jak również kosztów robót budowlanych, leasingu zwrotnego oraz podatku VAT.

Posłuchaj
00:52 912 skrót ARiMR.mp3 Rozwój gospodarstwa. Rolnicy mogą dostać nawet 500 tys. zł dofinansowania (skrót audycji/PR1)

Wsparcie dla usług

Dzięki wsparciu Agencji na terenie całego kraju mają szanse rozwijać się usługi, które wspierają rolnictwo. Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Można je składać osobiście lub przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Wniosek można również wysłać w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem platformy e-PUAP.

Nabór wniosków o wsparcie będzie trwał do 13 stycznia przyszłego roku.​

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Justyna Golonko, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Do 500 tys. zł. wsparcia na inwestycje na obszarach Natura 2000. ARiMR ma ofertę dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 13:25
Są pieniądze dla rolników, którzy chcą inwestować w gospodarstwa położone na obszarach Natura 2000. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków o wsparcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MR: wsparcie dla rolników zajmujących się produkcją trzody chlewnej

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 16:43
Do 20 grudnia rolnicy zajmujący się hodowlą trzody chlewnej w cyklu otwartym będą mogli ubiegać się o wsparcie. Chodzi o producentów, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami wywołanymi przez pandemię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy gotowi na różne scenariusze". Minister rolnictwa o negocjacjach ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 08:05
- Przygotowujemy wszystko tak, by nowa perspektywa finansowa UE przyniosła małym i średnim rolnikom wiele korzyści - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Puda, minister rolnictwa.
rozwiń zwiń