X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Od 5 grudnia obowiązuje pakiet deregulacyjny dla kierowców. Zobacz, co się zmieniło

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 07:30
W sobotę, 5 grudnia 2020 roku wszedł w życie długo oczekiwany pakiet deregulacyjny dla kierowców i właścicieli aut. Szczegóły rozwiązań ogłosił resort infrastruktury. Od tego dnia kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy i nie zapłacą z tego powodu kary, podczas kontroli policji drogowej. 
Kontrola policyjna
Kontrola policyjnaFoto: PAP/Artur Reszko

Nie trzeba będzie okazywać tego dokumentu podczas kontroli drogowej na terenie naszego kraju. Wcześniej rząd podjął decyzję o tym, że nie mamy już obowiązku posiadania przy sobie, podczas jazdy na terenie kraju, dowodu rejestracyjnego i dowodu wpłaty na OC.  

zmiana ustawy PRD dowód rejestracyjny.jpg zmiana ustawy PRD dowód rejestracyjny.jpg

Także od jutra będzie możliwe nabycie aplikacji, która da możliwość wglądu do prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, czy potwierdzenia zawarcia umowy OC.

Znajdzie się tam też narzędzie, które da możliwość wglądu do rejestru punktów karnych. Rządowi urzędnicy apelują jednak, by zmotoryzowani mieli przy sobie jakąś formę dokumentów – czy to tradycyjną, czy elektroniczną – może się bowiem okazać, że dokumenty te są niezbędne do wypełnienia formalności w razie stłuczki albo poważniejszej kolizji. Policja nie będzie jednak karać za brak tych dokumentów.

zmiana ustawy PRD 4-5 grudnia 2020 rzmiana ustawy PRD 4-5 grudnia 2020 r.

Zmiany dotyczące dowodu rejestracyjnego

Druga decyzja dotyczy konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego. Do dziś zachodzi ona, kiedy kończy się miejsce na pieczątki obowiązkowego przeglądu samochodu. Teraz wystarczy, że stacja diagnostyczna wyda zaświadczenie o tym, że pojazd jest dopuszczony do ruchu.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwrócił uwagę, że wymiana dowodu rejestracyjnego wiąże się nie tylko z koniecznością zarezerwowania sobie czasu na dwie wizyty w urzędzie, ale także z wydatkami. Teraz znika taki obowiązek i wszystkie perturbacje z nim związane.

zmiana ustawy PRD rejestr w miejscu zamieszkania. zmiana ustawy PRD rejestr w miejscu zamieszkania.

Wśród nowych rozwiązań w ramach pakietu deregulacyjnego pojawi się możliwość rejestrowania samochodów w miejscu pobytu, a nie w miejscu stałego zamieszkania. Dotychczas było tak, że proces rejestracji wymagał, często czasochłonnej, podróży do miejsca zamieszkania.

Teraz można się udać do wydziału komunikacji w miejscu, gdzie akurat przebywamy i załatwić wszystkie formalności.

zmiana ustawy PRD ponowna rejestracja.jpg zmiana ustawy PRD ponowna rejestracja.jpg

Nieużywane auto można wyrejestrować 

W przyszłości będzie możliwość czasowego wyrejestrowania samochodu, który nie jest używany. Minimalny czas takiego wyrejestrowania to trzy miesiące, maksymalny - 12 miesięcy. Warunkiem jest, że samochód będzie niesprawny, a jego właściciel lub użytkownik nie wyjedzie nim na drogę.

cyfryzacja1200.jpg
KPRM: e-usługi coraz popularniejsze. Portal gov.pl odwiedziło w listopadzie ponad 13,5 mln osób

Kolejnym planowanym rozwiązaniem będzie wprowadzenie możliwości zwrotu dowodu rejestracyjnego przez stacje diagnostyczne.

Jeżeli w czasie kontroli drogowej policja stwierdzi, że samochód nie nadaje się do dalszej jazdy, odbierze dowód. Właściciel może wtedy przetransportować pojazd do warsztatu, a potem do stacji diagnostycznej. Jeżeli badanie da pozytywny wynik, diagnosta może od ręki zwrócić elektroniczny dowód rejestracyjny.

zmiana ustawy PRD powiązanie czasowej rejestracji.jpg zmiana ustawy PRD powiązanie czasowej rejestracji.jpg

Ostatnim rozwiązaniem planowanym w ramach pakietu deregulacyjnego ma być możliwość rejestracji samochodu przez dealera. Stanie się to możliwe od czerwca 2022 roku. Od tego momentu dealer sam będzie mógł zarejestrować pojazd, co zaoszczędzi formalności przyszłemu właścicielowi.

ulica samochody 1200.jpg
Pierwszeństwo dla pieszych, zakaz używania telefonów, aplikacja mObywatel. Sprawdź, co zmieni się w prawie drogowym

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak

Czytaj także

Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów. Nowelizacja ustawy ograniczy wiele kosztów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 11:00
Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wprowadzi wiele ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów. Projekt przedłożony przez Ministra Infrastruktury powstał we współpracy z Ministrem Cyfryzacji, jako tzw. pakiet deregulacyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister cyfryzacji: wirtualne prawo jazdy wejdzie w życie trzy miesiące po publikacji ustawy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 19:30
-Jeżeli po akceptacji w Senacie nowelizacja ustawy o ruchu drogowym zostanie w najbliższych dniach opublikowana, wtedy może zacząć obowiązywać od października - powiedział Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji w audycji "Ekspres Gospodarczy" Programu 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń