X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rekordowe zainteresowanie samorządów programem #KolejPlus. Wiemy, ile wniosków przeszło do drugiego etapu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 12:00
PKP PLK wspólnie z ministerstwem infrastruktury ogłaszają pierwsze efekty naboru wniosków, samorządy zgłosiły 96 projektów. Większość z nich została pozytywnie zaopiniowana.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Martyn Jandula/ Shutterstock

Dziś do kolejnego etapu zostało zakwalifikowanych 79 wniosków. Kolejne 18 to tak zwane projekty punktowe, pozostałe, to projekty liniowe. Oznacza to, że w zdecydowane większości przypadków wnioskodawcy, chcą poważnie zrewitalizować lokalne odcinki tras kolejowych. Wartość zakwalifikowanych wniosków szacuje się na około 30 miliardów złotych.

Większość wniosków zaakceptowano 

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel powiedział, że liczba odrzuconych projektów była bardzo mała. Część nie kwalifikowała się do programu, jak na przykład budowa ścieżek rowerowych, a część się dublowała. 


shutterstock_pociąg podróżni pkp 1200.jpg
Duże zainteresowanie programem Kolej Plus. Złożono prawie 100 wniosków

Najwięcej przyjętych wniosków, bo aż 18 pochodzi z województwa śląskiego. Niewiele mniej projektów zgłosiły pozostałe województwa. Jeśli wnioski zostaną skierowane do realizacji, wtedy w Polsce powstanie około 400 kilometrów nowych linii kolejowych, a tysiąc zostanie gruntownie zrewitalizowanych.

Jakie są zasady dofinansowania? 

Program Kolej Plus został ogłoszony przez rząd w lutym 2020 roku. Jego podstawowym celem jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym w kraju i przywrócenie połączeń kolejowych z miastami powyżej 10 tysięcy mieszkańców. W tej chwili budżet ogólnopolskiego programu wynosi 6,6 miliarda złotych, z czego 5,6 mld złotych pochodzi z budżetu państwa. Resztę, czyli około miliarda złotych mają wyłożyć ze swoich budżetów samorządy.

Teraz samorządy mają rok, by przygotować szczegółowe plany inwestycji kolejowych, które znalazły się we wnioskach. Po roku PKP PLK dokona ostatecznej kwalifikacji wniosków.

Mapa linii kolejowych zgłoszonych przez JST do programu #KolejPlus, które trafiły do drugiego etapu oceny wniosków o dofinansowanie połączeń regionalnych Mapa linii kolejowych zgłoszonych przez JST do programu #KolejPlus, które trafiły do drugiego etapu oceny wniosków o dofinansowanie połączeń regionalnych

tory kolejowe kolej pkp free pixabay 1200.jpg
Prezes PKP PLK: pandemia nie opóźnia inwestycji kolejowych

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw 

 

 

Czytaj także

Samorządy przywrócą połączenie kolejowe Racibórz-Prudnik

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 17:45
Przedstawiciele samorządów leżących wzdłuż linii kolejowej Racibórz – Głubczyce - Prudnik porozumieli się ws. jej reaktywacji w ramach programu Kolej Plus. Według wiceministra aktywów państwowych Janusza Kowalskiego, to wzór dla podobnej współpracy w innych częściach kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instytut Staszica: inwestycje infrastrukturalne pociągną w górę całą gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 14:17
Inwestycje takie jak CPK, prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, mogą w największym stopniu pobudzać gospodarkę i pomagać walczyć z bezrobociem - uważają eksperci Instytut Staszica. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesne połączenia kolejowe z Wadowicami. Zobacz plan inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 14:43
Linia kolejowa z Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony do Wadowic zostanie zrewitalizowana. Poinformował o tym minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PKP PLK: pandemia nie opóźnia inwestycji kolejowych

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 09:10
- Już 85 proc. inwestycji powstających w ramach Krajowego Programu Kolejowego zostało już ukończonych lub znajduje się na zaawansowanym etapie realizacji - poinformował prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel.
rozwiń zwiń