X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Duże zainteresowanie programem Kolej Plus. Złożono prawie 100 wniosków

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 15:53
Już 96 wniosków trafiło do PKP Polskich Linii Kolejowych (PLK) w ramach programu Kolej Plus. Program ogłoszony na początku 2020 roku będzie  walczyć z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym. O szczegółach poinformowali dziś przedstawiciele PKP PLK oraz Ministerstwa Infrastruktury.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: materiały prasowe PKP PLK

Celem programu jest przywrócenie nieużywanych linii kolejowych. Samorządy mogły wnioskować o przywrócenie połączeń, remonty i o duże inwestycje, które zrewitalizowałyby poszczególne odcinki.

Rządowe wsparcie jest adresowane przede wszystkim do miast z liczbą mieszkańców powyżej dziesięciu tysięcy. Wsparcie przekracza pięć i pół miliarda złotych. Całość programu jest o miliard złotych wyższa. Miliard złotych muszą wyłożyć samorządy.

PKP PLK1200.jpg
Kolej Plus: nadesłane zgłoszenia znacznie przekroczyły wartość planowanych środków

Różne zainteresowanie programem Kolej Plus

Wnioski złożyły wszystkie samorządy wojewódzkie, liczba tych wniosków w zależności od regionu jest różna. Najwięcej tych wniosków złożyły województwa śląskie – 19, podkarpackie – 11 oraz małopolskie i mazowieckie – po 9 wniosków. Najmniej - jeden wniosek złożyło województwo opolskie. Nadesłane wnioski mają wartość 25 miliardów złotych, co w znaczący sposób przekracza wartość całego programu.

71 wniosków dotyczy tak zwanych inwestycji liniowych, czyli modernizacji, rewitalizacji, odbudowy, bądź budowy nowych linii kolejowych. 25 wniosków dotyczy inwestycji punktowych – chodzi o łącznice, mijanki, urządzenia sterowania ruchem kolejowym czy przebudowa układów torowych. Wśród propozycji pojawiła się także budowa przystanków.

Pojawiły się także wnioski o budowę wiaduktów, czy ścieżek rowerowych – nie wiadomo jednak, czy takie projekty zostaną zatwierdzone. Do 26 listopada 2020 roku PKP PLK będą szczegółowo analizować nadesłane projekty. Prowadzone będą rozmowy i negocjacje z samorządami. Potem wnioskodawcy, których projekty zostaną wstępnie zatwierdzone, będą mieli rok na dopracowanie szczegółów.

shutterstock_pociąg podróżni pkp 1200.jpg
Stop degradacji lokalnej infrastruktury kolejowej. Rusza nabór wniosków do programu Kolej Plus

Czym jest program Kolej Plus?

Program Kolej Plus umożliwi przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które w tej chwili tego dostępu nie mają. Przedstawiciele resortu infrastruktury argumentują, że dzięki temu poprawi się jakość i komfort życia mieszkańców wielu miast. Program służy też promowaniu ekologicznych środków transportu.

Według obliczeń PKP PLK wykluczeniem komunikacyjnym są objęci mieszkańcy około 100 miejscowości. Jest to w sumie kilka milionów osób. Program Kolej Plus może spowodować, że siecią kolejową zostanie objętych 30 – 40 miejscowości, które dziś nie mają dostępu do kolei.

Inwestycje mają zostać zrealizowane do 2028 roku.

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ustawa "Kolej Plus" weszła w życie. Wkrótce ogłoszenie naboru do projektów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 18:00
Weszła w życie ustawa "Kolej Plus". Nowe regulacje, które opracowano jeszcze przed epidemią koronawirusa, mają docelowo poprawić komunikację kolejową w regionach, a także przywrócić do użytku nieczynne linie i zapobiec likwidowaniu infrastruktury kolejowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "200 przystanków". Kolej ogłasza dwa pierwsze przetargi

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 15:00
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły dwa pierwsze przetargi w prezydenckim programie budowy i przebudowy 200 przystanków kolejowych. Program ma m.in. pomóc w walce z wykluczeniem komunikacyjnym mieszkańców mniejszych miejscowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKP koryguje rozkład jazdy: więcej pociągów, nowe dworce, zmodernizowane trasy

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 11:00
W niedzielę, 30 sierpnia, zmieni się rozkład jazdy na kolei. Pociągi według tego rozkładu będą jeździły do 7 listopada, na kiedy zaplanowana jest kolejna zmiana. Do odwołania nadal wstrzymany jest pasażerski ruch kolejowy w komunikacji międzynarodowej z Białorusią, Ukrainą i Rosją.  
rozwiń zwiń