X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Stop degradacji lokalnej infrastruktury kolejowej. Rusza nabór wniosków do programu Kolej Plus

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 15:01
Dziś rozpoczął się nabór wniosków do rządowego programu Kolej Plus. Do rozdysponowania jest sześć i pół miliarda złotych. Beneficjentami są samorządy, które mogą się starać o utworzenie bądź przywrócenie połączeń kolejowych. Inauguracja programu odbyła się w Myślenicach.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Podczas uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że program jest nadzieją dla mieszkańców wielu miejscowości, które dziś nie mają dostępu do połączeń kolejowych. Dodał, że program jest elementem walki z wykluczeniem komunikacyjnym.

shutterstock_pociąg podróżni pkp 1200.jpg
Odmrażanie gospodarki. "Polacy zaczynają wracać do pociągów"

Rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim dla organizatorów publicznego transportu zbiorowego, czyli marszałków województw, którzy chcieliby realizować takie połączenia bez potrzeby osobnego zawierania porozumienia między województwami.

Możliwe będzie przeznaczanie środków Funduszu Kolejowego na finansowanie lub współfinansowanie przez województwa zadań dotyczących zakupu, modernizacji oraz napraw pasażerskich pojazdów kolejowych. Dodatkowo, możliwe będzie wykorzystanie środków niewykorzystanych przez województwa w danym roku budżetowym – na realizację zadań w latach następnych.

Ogłoszony przez PKP PLK nabór składa się z dwóch etapów. W pierwszym – przez okres 90 dni – przyjmowane będą od jednostek samorządu terytorialnego w formie formularza, zgłoszenia projektu, pomysły inwestycyjne. Następnie zgłoszenia będą oceniane pod względem formalnym i kwalifikowane do etapu drugiego. W etapie drugim samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.

Budżet programu Kolej Plus szacowany jest na ponad 6,5 miliardów złotych. Rządowe dofinansowanie wyniesie ponad pięć i pół miliarda, natomiast wkład jednostek samorządu terytorialnego to miliard złotych. Wnioski będą przyjmowane do 2028 roku.

Głównym celem programu Kolej Plus jest powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej na poziomie lokalnym i regionalnym. Program skierowany jest do miejscowości o populacji powyżej 10 tysięcy mieszkańców bez dostępu do transportu kolejowego.

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym, która reguluje działanie programu przewiduje, że tereny kolejowe, które obecnie są niewykorzystywane, zostaną przywrócone do ponownego użytku na cele transportowe.

Możliwe będzie przekazywanie linii kolejowych do nieodpłatnego korzystania przez samorządy.

Ograniczona zostanie likwidacja linii kolejowych. Będzie to możliwe jedynie pod warunkiem uzyskania zgody ministra infrastruktury.

Samorządy województw będą mogły realizować przewozy kolejowe dalej niż do najbliższej stacji za granicą województwa. Resort infrastruktury argumentuje, że przyczyni się to do poprawy komunikacji na terenach pozbawionych obecnie dogodnych połączeń kolejowych.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PKP Intercity wraca na tory. Przewoźnik wznawia część połączeń

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 15:00
Od niedzieli 3 maja na tory wróci część pociągów PKP Intercity, zawieszonych do tej pory z powodu epidemii koronawirusa. Przewoźnik poinformował, że przywraca kilkanaście składów, między innymi do Warszawy, Trójmiasta, Olsztyna, Łodzi, Szczecina czy Kołobrzegu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przetarg rozstrzygnięty. Wiemy, kto wyremontuje Dworzec Zachodni w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 17:48
PKP Polskie Linie Kolejowe rozstrzygnęły przetarg na modernizację Dworca Zachodniego w Warszawie. Prace zrealizuje firma Budimex. Tym samym kolej rozpoczyna modernizację linii średnicowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komunikacja staje na nogi. Wracają pociągi Pendolino i niektóre połączenia autobusowe

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 09:34
Od dziś ponownie kursują pociągi Pendolino, które nie jeździły do tej pory z powodu pandemii koronawirusa. Na tory wraca osiem połączeń na trasie Kraków-Warszawa-Trójmiasto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odmrażanie gospodarki. "Polacy zaczynają wracać do pociągów"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 17:27
- Miesiąc temu frekwencja w pociągach plasowała się na poziomie minus 95 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok temu. Obecnie frekwencja wynosi minus 75 proc. Ludzie ponownie zaczynają korzystać z pociągów. Mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni odmrozimy wszystkie połączenia pasażerskie - mówił w Polskim Radiu Tomasz Gontarz z Ministerstwa Infrastruktury.  
rozwiń zwiń