X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rośnie zadłużenie emerytów. Wierzycielami są najczęściej banki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 09:20
Zadłużenie osób na emeryturze wzrosło w ciągu pięciu lat niemal dwukrotnie, do ok. 6 mld zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Według ekspertów pandemia może pogłębić wzrost tych zobowiązań, bo starsi wspierają finansowo młodych, borykających się ze skutkami koronawirusa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Najwięcej dłużników-emerytów mieszka w województwach śląskim i mazowieckim, w których suma zobowiązań wynosi odpowiednio 993 mln zł i 785 mln zł. Z kolei dług seniorów z Dolnego Śląska to 561 mln zł, a z Wielkopolski – ponad 476 mln zł.

Analitycy Krajowego Rejestru Długów wyliczyli, że w ciągu pięciu lat kwota zadłużenia emerytów niemal się podwoiła; ale liczba dłużników wzrosła nieznacznie – z 317 tys. osób w listopadzie 2015 r. do 322 tys. osób w tym roku. Oznacza to, że wzrósł średni dług pojedynczego seniora, który obecnie wynosi ponad 18 tys. zł. Pięć lat temu był o połowę niższy.

Czytaj więcej
zus emerytura 1200.jpg
Nowe zasady waloryzacji rent i emerytur. Znamy założenia rządowego projektu

Suma wydatków może przewyższać budżet

O ile wśród młodszej części społeczeństwa dłużnikami częściej są mężczyźni, to na emeryturze role się odwracają. Wśród zadłużonych emerytów mężczyzn jest ponad 131 tys. i mają do spłacenia niemal 2,5 mld zł, a kobiet ponad 191 tys. z łączną kwotą do spłaty wynoszącą nieco ok. 3,3 mld zł. Całkowite zadłużenie osób na emeryturze przekracza obecnie 5,8 mld zł; jeszcze w 2015 r. było to 2,9 mld zł. Eksperci KRD szacują, że pandemia może pogłębić wzrost tych zobowiązań, bo starsze pokolenie będzie wspierać finansowo młodych, których sytuacja w ostatnim roku pogorszyła się.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki przyznał, że emerytura, dzięki waloryzacji, utrzymuje wartość na przestrzeni lat, ale są sytuacje, gdy suma wydatków może przewyższać posiadany przez emeryta budżet.

– Zwłaszcza gdy konieczne staje się wykupienie zabiegów czy leków lub gdy pomocy potrzebuje młodsze pokolenie, a seniorzy udają się po pożyczki do banków – mówi szef KRD.

Zwraca też uwagę, że ze względu na stały dochód emeryci są wiarygodni dla instytucji finansowych, w przeciwieństwie do osób młodych, które często pracują na umowach cywilnoprawnych, straciły pracę na skutek epidemii lub wykonują zawody w branżach uznanych przez bank za ryzykowne.

– Dla takich ludzi wsparcie ze strony babci lub dziadka, którzy mają zdolność kredytową, może być nieocenione. To natomiast może doprowadzić do pogorszenia sytuacji finansowej emerytów, których teoretycznie kryzys na rynku pracy nie powinien dotknąć – ocenia Adam Łącki.

81-letni milionowy rekordzista

Według analityków KRD największy wzrost zadłużenia seniorów nastąpił w 2016 r., gdy zobowiązania przekroczyły 4,2 mld zł. Rekordowym był 2018 r. – łączne długi sięgnęły wówczas 6,3 mld zł. Rok później suma zaległości spadła poniżej 6 mld zł, by na koniec minionego roku sięgnąć 5,9 mld zł. Z danych rejestru wynika, że w porównaniu do końcówki 2019 r. zadłużenie seniorów nieco spadło. Zdaniem Adama Łąckiego niepokoi jednak duży wzrost średniego zadłużenia seniora, które obecnie przekracza 18 tys. zł. W gronie dłużników są też milionowi rekordziści, jak 81-letni dłużnik z województwa śląskiego, który ma do oddania niemal 8,4 mln zł.

83 proc. całej kwoty, z którą zalegają seniorzy, obciąża emerytów mieszkających w miastach – 4,8 mld zł. Starsze osoby mieszkające na wsiach mniej chętnie decydują się na kredyty. Najmniejszy problem z zadłużeniem mają mieszkańcy Podlasia i województwa świętokrzyskiego – muszą spłacić odpowiednio 86 mln zł i 123 mln zł. Według Krajowego Rejestru Długów emeryci najchętniej zadłużają się w bankach i to im muszą oddać największą część zobowiązań.


dom pieniądze nieruchomości kredyt hipoteczny 1200_de.jpg
Łatwiej o kredyt mieszkaniowy, trudniej o konsumpcyjny. Zmienia się polityka banków

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 


Czytaj także

Czy koronawirus zachęca do oszczędzania? Debata ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 12:49
Lokaty bankowe, złoto, nieruchomości? - a może raczej nowe wehikuły finansowe? O tym, na co i w jaki sposób oszczędzają Polacy i jak te wzorce zmieniły się w czasie pandemii COVID-19, rozmawiali eksperci w trakcie debaty podczas X Europejskiego Kongresu Finansowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

27 października – ważny termin dotyczący oszczędzania na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 17:53
Do 27 października małe i średnie firmy muszą podpisać umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z wybranymi przez siebie instytucjami finansowymi. O Pracowniczych Planach Kapitałowych, czyli dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łatwiej o kredyt mieszkaniowy, trudniej o konsumpcyjny. Zmienia się polityka banków

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:45
W ostatnim kwartale 2020 r. banki deklarują łagodzenie polityki kredytowej i oczekują wzrostu popytu na kredyt - wynika z przedstawionej w poniedziałek kwartalnej informacji Narodowego Banku Polskiego na temat sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń