X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Łatwiej o kredyt mieszkaniowy, trudniej o konsumpcyjny. Zmienia się polityka banków

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:45
W ostatnim kwartale 2020 r. banki deklarują łagodzenie polityki kredytowej i oczekują wzrostu popytu na kredyt - wynika z przedstawionej w poniedziałek kwartalnej informacji Narodowego Banku Polskiego na temat sytuacji na rynku kredytowym.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

"Na politykę kredytową banków i popyt na kredyt w III kwartale 2020 r. miał wpływ wzrost optymizmu po ograniczeniu obostrzeń związanych z pandemią, ale również utrzymująca się niepewność co do rozwoju sytuacji gospodarczej. Zarówno w polityce kredytowej jak i popycie widoczne były różnice między gospodarstwami domowymi a przedsiębiorstwami" - napisano w kwartalnej informacji "Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych".

firma free 1200.jpg
Tańsze gwarancje kredytowe BGK dla biznesu. Zobacz, jak z nich skorzystać

Jak zauważono, za wyjątkiem kredytów mieszkaniowych, gdzie doszło do złagodzenia kryteriów udzielania kredytów, banki jedynie nieznacznie zmieniły swoją politykę w tym zakresie.

W czwartym kwartale banki łagodzą kryteria przyznawania kredytów dla firm i gospodarstw domowych

"Na IV kwartał 2020 r. banki deklarują łagodzenie polityki kredytowej we wszystkich kategoriach kredytów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych – choć w różnym stopniu – oraz oczekują wzrostu popytu na kredyt" - czytamy w informacji.

W trzecim kwartale banki złagodziły kryteria kredytowe dla małych firm

W komunikacie zauważono, że w trzecim kwartale 2020 r. ankietowane banki utrzymały dotychczasowe kryteria udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw oraz nieznacznie złagodziły wobec sektora MSP.

Jednocześnie zaostrzyły warunki udzielania kredytów, w tym marżę kredytową. Banki odnotowały dalszy spadek zgłaszanego przez przedsiębiorstwa popytu na kredyty, zwłaszcza na kredyty długoterminowe.

kredyt1200.jpg
Mniej kredytów dla małych firm. Znamy nowe dane BIK

W opinii banków do niższego popytu przyczyniła się pomoc publiczna udzielona przedsiębiorstwom.

Dzięki złagodzeniu kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych, lekki wzrost popytu na te pożyczki

 "Zgodnie z zapowiedziami z lipca br., ankietowane banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych oraz obniżyły wysokość wymaganego wkładu własnego. Jednocześnie podniosły marżę kredytową.

W III kwartale 2020 r. banki zaobserwowały umiarkowany wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe" - napisano.

Zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych

Banki nieznacznie zaostrzyły natomiast kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych oraz podniosły wysokość marży kredytowej i nieodsetkowych kosztów takich kredytów.

Z drugiej strony złagodzono warunki odnośnie do maksymalnej kwoty kredytu i maksymalnego okresu kredytowania. "Opinie banków co do zmian popytu były podzielone, z nieznaczną przewagą podmiotów zauważających jego wzrost" - dodano.

Jak wyjaśnia NBP, kwartalna informacja pt. "Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych" została przygotowana na podstawie ankiety, którą na początku października 2020 r. wypełniły 24 banki o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 89 proc.

PAP, jk

Czytaj także

NBP: banki złagodziły kryteria udzielania kredytów firmom

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 12:37
W trzecim kwartale 2014 r. banki nieznacznie złagodziły kryteria udzielania kredytów przedsiębiorcom, nie zmieniły kryteriów w przypadku kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Narodowego Banku Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP: będzie łatwiej wziąć kredyt. Banki łagodzą swoją politykę

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 14:41
Będzie łatwiej o kredyt hipoteczny lub konsumpcyjny czy o finansowanie dla firm. Narodowy Bank Polski, jak co kwartał, zapytał banki o politykę kredytową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus uderzył w polskie banki: mniejsze zyski i przychody

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 15:01
Koronawirus nie omija dziedziny finansów - w okresie styczeń-czerwiec 2020 r. zysk netto sektora bankowego spadł rok do roku o 47,7 proc. i wyniósł 3,93 mld zł - poinformował Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Usługi bankowe będą coraz droższe. Instytucje finansowe szukają dodatkowych dochodów

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 13:00
Eksperci i analitycy finansowi są zgodni – czeka nas fala podwyżek i dodatkowych opłat za usługi bankowe. Pandemia koronawirusa i seria obniżek stóp procentowych uszczupliła zyski banków, dlatego teraz chcą odrobić straty, dodatkowo obciążając klientów.
rozwiń zwiń