X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Umowa z USA ws. atomu podpisana. Piotr Naimski: przed nami decyzja ws. wyboru technologii

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 12:56
Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi umowę o współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Chodzi o międzyrządowy dokument o współpracy w zakresie rozwoju programu cywilnej energetyki jądrowej w Polsce, który w poniedziałek podpisał amerykański sekretarz do spraw energii, Dan Brouillette.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/zhangyang13576997233

Po otrzymaniu egzemplarzy umowy podpisanych przez stronę amerykańską, dziś swój podpis pod nią złożył sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski. Ceremonia odbyła się wirtualnie.

elektrownia atomowa 1200 shutterstock.jpg
Polski program jądrowy. Pierwsza elektrownia ma działać w 2033 roku

Zgodnie z postanowieniami umowy, w ciągu 18 miesięcy Polska i USA przygotują wspólnie raport, który będzie stanowił podstawę dla polskiego rządu do decyzji o ostatecznym wyborze partnera do realizacji programu polskiej energetyki jądrowej.

- Umowa o współpracy między rządami Polski i USA w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce nie przesądza o wyborze przez Polskę technologii i nie przesądza, kto będzie partnerem w projekcie jądrowym - zastrzegł minister.

Posłuchaj
00:29 naims1.mp3 Piotr Naimski: raport będzie podstawą do decyzji o wyborze głównego partnera (IAR)

Strategiczne znaczenie dla kraju

Piotr Naimski powiedział, że powstanie polsko-amerykański komitet sterujący, który będzie monitorował postęp prac. Jego zdaniem, jest to program, który będzie miał dla Polski ogromne znaczenie.

- Nie tylko w dziedzinie produkcji energii elektrycznej, chociaż to bardzo istotne - to jest jeden element, ale drugi jest równie ważny - to element strategiczny, polityczny - to kwestia wybicia się Polski do rangi krajów, które są energetycznie rzeczywiście niezależne - podkreślił Piotr Naimski.

Posłuchaj
00:11 naims2.mp3 Piotr Naimski: program atomowy ma dla Polski znaczenie strategiczne (IAR)

Według założeń i zaktualizowanego harmonogramu jądrowego, wybór technologii miałby nastąpić w 2021 roku. Budowa miałaby ruszyć w 2026 roku, a pierwszy reaktor - w 2033 roku. Budowa drugiej elektrowni miałaby się rozpocząć w 2032 roku, a uruchomienia pierwszego jej bloku nastąpiłoby w 2039 roku.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Czytaj także

Eksperci: budowa elektrowni jądrowej to wymóg czasu i cenna inwestycja przy wychodzeniu z gospodarczego kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 11:11
Współpraca z amerykańskimi firmami przy budowie polskiej elektrowni jądrowej to bardzo dobry pomysł. Na inwestycję tę potrzeba znacznych środków, więc wsparcie jest nam niezbędne. – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Roszkowski: Niemcy i Francja chcą, aby cała Europa odeszła od atomu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:05
- Polski atom byłby potrzebny, szczególnie w momencie, kiedy skończy się w kraju węgiel brunatny, czyli w połowie lat 30. XXI wieku - powiedział Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Dodał, że Unia Europejska będzie tego typu technologii "przeszkadzać".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwój polskiego programu energetyki jądrowej. Podpisano porozumienie z USA

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 18:25
Polska i USA podpisały porozumienie dotyczące współpracy w rozwoju programu energetyki jądrowej w naszym kraju. Porozumienie zawarli sekretarz USA ds. energii Dan Brouillette oraz pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski program jądrowy. Pierwsza elektrownia ma działać w 2033 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 10:00
Podpisanie polsko-amerykańskiego porozumienie współpracy w rozwoju programu energetyki jądrowej w naszym kraju zbiegło się w czasie z aktualizacją programu jądrowego. Dokument został już opublikowany w Monitorze Polskim, a zgodnie z nim pierwsza polska elektrownia jądrowa rozpocznie pracę w 2033 roku.
rozwiń zwiń