X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski program jądrowy. Pierwsza elektrownia ma działać w 2033 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 10:00
Podpisanie polsko-amerykańskiego porozumienie współpracy w rozwoju programu energetyki jądrowej w naszym kraju zbiegło się w czasie z aktualizacją programu jądrowego. Dokument został już opublikowany w Monitorze Polskim, a zgodnie z nim pierwsza polska elektrownia jądrowa rozpocznie pracę w 2033 roku.
Elektrownia atomowa - zdjęcie ilustracyjne
Elektrownia atomowa - zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/vlastas

– To porozumienie przybliża nas do budowy pierwszej elektrowni jądrowej, poza tym jest to ważny sygnał z kim Polacy chcą współpracować w tym zakresie. Oczywiście nie oznacza to, że skorzystamy tylko z amerykańskiej technologii, ponieważ możliwe są tandemy z innymi krajami, ale Amerykanie pozostają naszym głównym partnerem – mówił na antenie Programu I Polskiego Radia Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl. – Jeśli po raz kolejny nie uda się doprowadzić planów do realizacji, to zawali się cały plan transformacji energetycznej, bo właśnie na energetyce jądrowej jest oparty.

elektrownia atomowa prąd atom free shut 1200.jpg
Eksperci: budowa elektrowni jądrowej to wymóg czasu i cenna inwestycja przy wychodzeniu z gospodarczego kryzysu

Dwie elektrownie w technologii PWR

Niemal równocześnie w Monitorze Polskim została opublikowana uchwała Rady Ministrów z 2 października 2020 r. o przyjęciu aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Zgodnie z nią pierwszy blok jądrowy ma ruszyć w 2033 r. Celem programu jest budowa 6-9 GW mocy zainstalowanej w oparciu o duże, sprawdzone reaktory PWR. Są to reaktory jądrowe wodne, ciśnieniowe, w których woda spełnia jednocześnie funkcję czynnika roboczego – chłodziwa rdzenia reaktora. Reaktor taki produkuje gorącą wodę pod dużym ciśnieniem, która następnie trafia do wytwornicy pary, gdzie oddaje ciepło wodzie pod niższym ciśnieniem, która zmienia się w parę suchą nasyconą (zazwyczaj 275 °C i 6 MPa). Dalej para ta rozpręża się na turbinie parowej. W reaktorach PWR stosowane są dwa obiegi czynnika roboczego, co znacznie zmniejsza ryzyko wycieku radioaktywnych substancji.

Rządowy dokument precyzuje, że chodzi o dwie elektrownie jądrowe, które będą budowane w odstępie sześciu lat. Nowy harmonogram projektu jądrowego przewiduje wybór technologii w 2021 r., na 2022 r. zakłada zatwierdzenie wyboru lokalizacji pierwszej elektrowni i podpisanie umowy z dostawcą technologii i głównym wykonawcą. Budowa miałaby ruszyć w 2026 r., a pierwszy reaktor – w 2033. W przypadku drugiej elektrowni początek budowy to 2032 r., a uruchomienia pierwszego jej bloku – w 2039 r.

oze 1200.jpg
Rośnie pozycja Polski na rynku energii odnawialnej. Rząd stawia m.in. na energetykę wiatrową i biogaz

51 proc. udziałów dla Skarbu Państwa

Program Polskiej Energetyki Jądrowej wyklucza zastosowanie reaktorów wodno-wrzących BWR, w których specjalizuje się np. japońsko-amerykańskie GEH (GE Hitachi Nuclear Energy), ale także małych reaktorów modułowych, określanych jako SMR. Uzasadnia się to komplikacją procedur w przypadku równoczesnego rozpatrywania zastosowania PWR i BWR, oraz niedojrzałością SMR, co do których stwierdza się, że ich komercyjnego wdrożenia można oczekiwać dopiero ok. 2040 r. Dlatego w polskim programie ma zostać zastosowany sprawdzony reaktor PWR, czyli najpopularniejszej dziś na świecie technologii. Spełniające kryteria dostępne konstrukcje to AP1000 produkcji Westinghouse, APR 1400 koreańskiego KHNP, EPR francuskiego Framatome, są też konstrukcje rosyjskie serii WWER czy chińskie, jak Hualong One.

Założenia modelu finansowego przewidują wybranie jednej wspólnej technologii reaktorowej dla wszystkich polskich elektrowni, jednego współinwestora strategicznego powiązanego z dostawcą technologii, nabycie przez Skarb Państwa 100 proc. udziałów w spółce celowej PGE EJ1, a docelowo, po wyborze partnera strategicznego – utrzymanie przez Skarb Państwa przynajmniej 51 proc. udziałów w spółce z nim.

Jako lokalizacje wymienia się dwie rozpatrywane obecnie – Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec, a w dalszej kolejności lokalizacje wykorzystywane obecnie przez elektrownie systemowe, jak Bełchatów oraz Pątnów.

Cztery najważniejsze korzyści

Polski rząd decydując się na program jądrowy uwzględnił cztery korzyści związane z tą technologią:

  • Podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zróżnicowanie źródeł energii elektrycznej, pozwoli zmniejszyć wpływ wahań na rynku węgla, gazu i ropy na ceny prądu dla odbiorcy końcowego. Dodatkowo paliwo jądrowe można kupić od wielu państw na świecie i zgromadzić zapasy wystarczające na kilka lat pracy siłowni.
  • Zapewnienie stabilnych cen prądu dla polskich odbiorców. Nowoczesna elektrownia jądrowa może pracować 60, a w niektórych przypadkach nawet 80 lat. Dlatego koszt inwestycji rozkłada się na wiele lat pracy obiektu. Po uwzględnieniu niskich kosztów eksploatacji zapewnia ona łatwe przewidywanie cen energii.
  • Korzyści dla środowiska. Elektrownia jądrowa nie emituje szkodliwych dla środowiska i zdrowia gazów, w szczególności dwutlenku węgla (CO2), związków azotu i siarki (SOx i NOx) czy pyłów. Powstające w elektrowni niewielkie ilości odpadów można bezpiecznie składować.
  • Budowa nowej innowacyjnej branży nauki, rozwoju i przedsiębiorczości. Realizacja programu polskiej energetyki jądrowej wzmocni polskie instytuty naukowe i przedsiębiorstwa już teraz prowadzące działalność związaną z tą dziedziną.

 

PolskieRadio24.pl/gov.pl/PAP/DoS

 

Czytaj także

Coraz więcej Ameryki w polskiej energetyce: LNG, bloki gazowe, rozmowy o atomie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 12:30
Współpraca na polu energetyki ma być jednym z tematów wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Od kilku lat Polska kontraktuje tam skroplony gaz, amerykańskie firmy zaś dostarczają nam elementy elektrowni, przede wszystkim gazowych. Trwają rozmowy ws. energii atomowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaskakujący efekt pandemii: spada zużycie energii w UE, rośnie udział OZE

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 12:30
Z powodu pandemii COVID-19 spada zużycie energii w Unii Europejskiej. Jednocześnie rośnie udział energii ze źródeł odnawialnych w unijnym miksie energetycznym - wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej dotyczącego drugiego kwartału tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwój polskiego programu energetyki jądrowej. Podpisano porozumienie z USA

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 18:25
Polska i USA podpisały porozumienie dotyczące współpracy w rozwoju programu energetyki jądrowej w naszym kraju. Porozumienie zawarli sekretarz USA ds. energii Dan Brouillette oraz pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
rozwiń zwiń