X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: budowa elektrowni jądrowej to wymóg czasu i cenna inwestycja przy wychodzeniu z gospodarczego kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 11:11
Współpraca z amerykańskimi firmami przy budowie polskiej elektrowni jądrowej to bardzo dobry pomysł. Na inwestycję tę potrzeba znacznych środków, więc wsparcie jest nam niezbędne. – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak.
Elektrownia atomowa
Elektrownia atomowaFoto: Shutterstock.com/Kletr

Pomimo pandemii i wywołanego nią kryzysu, a raczej może właśnie dlatego, moment na tak duże inwestycje jest jak najbardziej właściwy. Polityka gospodarcza musi być prowadzona antycyklicznie – mówili goście audycji w Polskim Radiu 24.

Odnosili się w ten sposób do piątego szczytu Inicjatywy Trójmorza, gdzie dziś są prowadzone polsko-amerykańskie rozmowy dotyczące strategicznej infrastruktury energetycznej, a konkretnie polsko-amerykańskiej umowy o partnerstwie na rzecz rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.


elektrownia atomowa prąd atom free shut 1200.jpg
Rząd zaktualizował program energetyki jądrowej

USA to gwarant bezpieczeństwa 

Jak wynika z zapowiedzi, amerykańskie firmy z sektora energetyki jądrowej przeprowadzą prace przygotowawcze i projektowe na potrzeby budowy elektrowni jądrowych w Polsce, a amerykańskie instytucje finansowe  przygotują opcje finansowania dla Programu.

- Od dawna uważam, że pomysł, aby to Amerykanie budowali w Polsce elektrownię jądrową, nie powinien być zarzucony. Szukamy źródeł technologii w miejscach najlepszych i dla nas najbezpieczniejszych, a takim wydają się Stany Zjednoczone. Elektrownia jądrowa w Polsce rozwiązałaby wiele problemów, a planować jej budowę jak zawsze w takich sytuacjach trzeba z dużym wyprzedzeniem, zresztą jak wszystkie inwestycje w energetyce - mówił dr Szołucha.

elektrownia atomowa 1200 shutterstock.jpg
Kurs na elektrownię atomową, ograniczanie węgla. "Le Figaro" o polskiej strategii energetycznej

Duże inwestycje pomogą gospodarce 

W opinii Piotra Bujaka, biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą, kryzys wywołany pandemią COVID-19, to bardzo dobrze, że planujemy tak dużą inwestycję.

- Im więcej inwestycji generujących przepływy finansowe, tym lepiej dla perspektywy ożywienia naszej gospodarki w kolejnych kwartałach. Średnio i długoterminowo budowa elektrowni atomowej w Polsce znacząco ułatwiłaby oczywiście transformację energetyczną w naszym kraju, choć cały czas znakiem zapytania przy tego typu inwestycji jest finansowanie. Są to bardzo duże koszty i nadal nie do końca wiemy, jak taka elektrownia miałaby być sfinansowana – mówił główny ekonomista PKO BP.

Według Mariana Szołuchy "rząd powinien działać antycyklicznie, tj. pobudzać gospodarkę za pomocą dużych inwestycji właśnie w najsłabszych momentach".

- Może to brzmi paradoksalne, ale dowodzi tego teoria i empiria makroekonomii – powiedział gość "Rządów Pieniądza".

Odniósł się też do kwestii relacji między wydatkami na nowe inwestycje w energetyce a potrzebami ochrony zdrowia. Zaznaczył, że zawsze pieniądze na zdrowie mogłyby być większe, ale jak podkreślił, w przyszłorocznym budżecie państwa zapisano na ten cel aż o 13 mld zł więcej niż w 2020 r.

- Każdego roku mamy różne priorytety, różne pilne potrzeby, ale cały czas wydajemy pieniądze np. na inwestycje drogowe. Na inwestycje energetyczne musimy w kolejnej dekadzie wydawać jeszcze więcej (…). Oczywiście nie mogą to być kwoty, które obciążą budżet państwa, sektor publiczny w takim stopniu, że nadszarpnięte byłyby nasze możliwości w zakresie ochrony zdrowia, bo to jest teraz zdecydowany priorytet – stwierdził Piotr Bujak.

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Anna Grabowska.


Posłuchaj
21:28 Piotr Bujak i Michał Szołucha gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Piotr Bujak i Michał Szołucha gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 


Czytaj także

Coraz więcej Ameryki w polskiej energetyce: LNG, bloki gazowe, rozmowy o atomie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 12:30
Współpraca na polu energetyki ma być jednym z tematów wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Od kilku lat Polska kontraktuje tam skroplony gaz, amerykańskie firmy zaś dostarczają nam elementy elektrowni, przede wszystkim gazowych. Trwają rozmowy ws. energii atomowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Produkcja, handel, usługi, energetyka. Szeroka współpraca gospodarcza Polski z USA

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 11:54
W Polsce działa ponad 1,5 tys. firm z udziałem kapitału amerykańskiego, które zatrudniają ok. 267 tys. pracowników, a po uwzględnieniu zatrudnienia pośredniego - nawet 309 tys. osób - wynika z raportu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce i polskiego oddziału KPMG. Według ekspertów kolejną szansą na pogłębienie relacji gospodarczych Polski z USA jest offset.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańskie technologie nuklearne w Polsce. Rząd przyspiesza ws. budowy elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 13:00
Amerykańskie władze włączają zielone światło na transfer technologii nuklearnych do Polski. Deklaracje padły ze strony Donalda Trumpa podczas wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu – informuje "Gazeta Prawna".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanie wspierają polską energetykę jądrową. Dialog nabiera tempa

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 12:19
Wizyta sekretarza stanu USA kolejny raz zbliżyła nas też do energetycznej rewolucji, w której główną rolę ma odegrać energia jądrowa. Rozmowy na najwyższych szczeblach władzy dotyczą nie tylko pogłębienia współpracy wojskowej czy technologii 5G. Jak informuje spidersweb.pl było krótko, zwięźle i na temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownie atomowe w Polsce. W poniedziałek podpisanie umowy o współpracy z USA

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 08:12
W poniedziałek, na marginesie 5. szczytu Inicjatyw Trójmorza, dojdzie do rozmowy pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z sekretarzem energii USA Danem Brouillette - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń