X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kurs na elektrownię atomową, ograniczanie węgla. "Le Figaro" o polskiej strategii energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 15:45
Polska planuje rozpoczęcie budowy swojej pierwszej elektrowni atomowej i odłączenie się częściowo od węgla - pisze francuski dziennik "Le Figaro", dodając, że Polska rewiduje swoje stanowisko w sprawie głównego źródła energii w nieodległej przyszłości.
Elektrownia, zdjęcie ilustracyjne
Elektrownia, zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że Polska zmniejszy swoje uzależnienie od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii i atomu.

Prawie 150 mld zł ma zostać zainwestowane w energię jądrową, a pierwszy reaktor ma zacząć działać w 2033 r. – pisze "Le Figaro", odnosząc się do nowej strategii energetycznej Polski na 2040 r.

Górnicy 1200.jpg
Eksperci: restrukturyzacja górnictwa to konieczność

Warszawa przyspiesza transformację energetyczną

Dziennik przypomina, że Polska jest jedynym krajem unijnym, który na lipcowym szczycie UE nie zadeklarował dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r., a rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość twierdziła kilka lat temu, że w 2060 r. głównym źródłem energii pozostanie węgiel.

"Rachunek za emisję dwutlenku węgla i polityka klimatyczna UE zmuszają jednak Warszawę do przyspieszenia transformacji energetycznej. Polski przemysł węglowy również boryka się ze spadkiem popytu, co związane jest z pandemią" – czytamy w "Le Figaro".

Polska rewiduje zatem swoje stanowisko – pisze francuska gazeta, cytując ekspertów z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Greenpeace oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

shutterstock górnik kopalnia 1200.jpg
Transformacja energetyczna. Ryszard Czarnecki: modyfikacja konieczna, ale w sposób naturalny

Transformacja ta, wymagająca dużych inwestycji, musi zostać zaakceptowana również w kraju, w którym prawie 100 tys. miejsc pracy zależy od węgla – podkreśla dziennik, analizując zapowiedzi restrukturyzacji polskiego sektora energetycznego, spółek PGE, Enea i Tauron.

Polska spodziewa się otrzymać 13,5 mld euro z funduszy unijnych na pomoc regionom zależnym od węgla w rezygnacji z paliw kopalnych.

energia odnawialna1200.jpg
Gospodarkę niskoemisyjną zapewni nam energetyka jądrowa. Wiceminister klimatu zdradza szczegóły

Europejska współpraca w kwestiach nuklearnych

W przypadku energii jądrowej możemy mówić bardziej o "potwierdzonym zamiarze niż o programie" – ocenia "Le Figaro", dodając, że zapowiadane przez rządzących stworzenie 300 tys. miejsc pracy w sektorze energii jądrowej i odnawialnej prawdopodobnie nie zostanie zrealizowane w najbliższym czasie.

W poniedziałek odbyło się w Ministerstwie Klimatu pierwsze spotkanie polsko-francuskiego Komitetu ds. Energetyki Jądrowej pod przewodnictwem wiceministra Adama Guibourge-Czetwertyńskiego.

 W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele resortu oraz francuskiego koncernu EDF – poinformował francuski ambasador w Polsce Frederic Billet.

"Spotkanie jest przykładem europejskiej współpracy w kwestiach nuklearnych na rzecz transformacji" – napisał Billet na Twitterze.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

K. Tchórzewski: sprawny sektor energetyczny jednym z filarów rozwoju gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 13:51
Podczas konferencji energetycznej EuroPower minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że transformacja energetyczna to proces, który ma utrzymać niski wskaźnik zależności polskich systemów energetycznych od importu. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele rządu, spółek energetycznych, a także eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska nie może do niej dopłacać". Artur Soboń o transformacji energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 08:10
- Chcemy wspólnie ze stroną społeczną wypracować plan, który dostosuje górnictwo na Śląsku do nowych wyzwań - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister aktywów państwowych, Artur Soboń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie pozycja Polski na rynku energii odnawialnej. Rząd stawia m.in. na energetykę wiatrową i biogaz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:22
Polska staje się coraz bardziej znaczącym graczem na rynku energii odnawialnej. Przewodzi inicjatywom rozwijającym energetykę wiatrową, stawia na wykorzystanie biogazu i energetykę wiatrową. W ciągu 20 lat chce zbudować zeroemisyjny system energetyczny.
rozwiń zwiń