X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ponad 30 tys. zł dla bezrobotnych na założenie firmy. Dotacja cieszy się ogromnym zainteresowaniem

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 11:45
Obok wsparcia z urzędów pracy dla osób samozatrudnionych, także osoby bezrobotne otrzymują dotacje na założenie firmy. W tym roku bezzwrotne wsparcie uzyskało już ponad 15 tys. bezrobotnych, którzy za pozyskane środki rozkręcą swoje pierwsze biznesy i brak zatrudnienia zamieniają na samozatrudnienie - informuje serwis mambiznes.pl.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Jeszcze przed wybuchem pandemii resort Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na cele związane z aktywizacją bezrobotnych zaplanował kwotę 2 mld zł. Te środki mają trafić m.in. na wsparcie bezrobotnych zakładających działalność gospodarczą. Wiosenny lockdown spowodował jednak, że działania urzędów pracy skierowane były w dużej mierze do osób już prowadzących działalność gospodarczą. Samozatrudnieni mogli wnioskować o 5 tys. zł mikropożyczki, ale dostępne były także inne formy wsparcia. Wraz z odmrożeniem gospodarki wznowiono także nabory wniosków o popularną dotację z PUP.

marlena maląg twitter 1200 jpg.jpg
Marlena Maląg: dzięki państwowej pomocy udało się uratować 6 mln miejsc pracy

470 tys. firm założonych przez bezrobotnych

Według danych za pierwsze osiem miesięcy roku 2020 z tej formy uzyskania kapitału na start w biznesie skorzystało 15,3 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotni. W ten sposób na przejście tych osób na samozatrudnienie urzędy pracy wydatkowały przez osiem miesięcy obecnego roku 322 mln zł. Środki wypłacane są w ramach Funduszu Pracy. To oznacza, że średnio bezrobotny uzyskał 21 tys. zł. W tym roku maksymalna kwota bezzwrotnego wsparcia na rozpoczęcie działalności gospodarczej wynosi 31 191,48 zł – czytamy.

Nie oznacza to jednak, że każdy bezrobotny otrzymuje maksymalną kwotę wsparcia. Mniejsze sumy przyznawane bezrobotnym wynikają przede wszystkim z tego, że urzędy pracy chcą dostępną pulę rozdysponować na jak największą liczbę bezrobotnych.

Zainteresowanie dotacjami z urzędu pracy od lat jest duże, w ciągu ostatniej dekady za środki z Funduszu Pracy powstało 470 tys. firm założonych przez bezrobotnych. Dotacje na ten cel pochłonęły ponad 8,5 mld zł.

shutterstock bezrobocie 1200.jpg
Mamy 920 tys. bezrobotnych. W 2013 roku było ich ponad 2 miliony

Jest kilka ograniczeń

O pieniądze z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej może wnioskować osoba, która jest zarejestrowana jako bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy. Pozostający bez pracy nie mógł w ciągu ostatniego roku odmówić bez powodu podjęcia proponowanego przez urząd pracy zatrudnienia.

Wykluczone z udziału o dotację są także osoby, które korzystały już z innych form wsparcia z Funduszu Pracy, a także te osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie założyły własnej firmy. Z programu dotacji nie mogą także skorzystać bezrobotni, którzy zostali skazani za przestępstwo przeciw obrotowi gospodarczemu.

 

PolskieRadio24.pl/mambiznes.pl/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pandemia wpływa na nasze zwyczaje. Sytuację ekonomiczną oceniamy pozytywnie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:23
Pandemia w większym stopniu niż na sytuację ekonomiczną wpłynęła na zwyczaje Polaków. 80 proc. respondentów rzadziej uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Szwed: przy wychodzeniu z kryzysu rząd stawia na wsparcie społeczne oraz na inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 11:56
Głos przedsiębiorców, który można było usłyszeć na Forum Ekonomicznym w Karpaczu brzmiał pozytywnie jeśli chodzi o to, jak Polska radzi sobie z wychodzeniem z koronakryzysu, jak wspiera pracodawców i pracowników, a jest to już kwota przekraczająca 135 mld zł. To skutkuje np. niemal najniższym bezrobociem w całej unii europejskiej, na poziomie 3,2 proc. wg Eurostatu – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. W drugiej części gośćmi audycji byli: Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha  oraz Maciej Wośko red. naczelny "Gazety Bankowej".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

W sierpniu spadła liczba bezrobotnych. Marlena Maląg: to dowód, że zadziałały rządowe tarcze

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 11:46
Sierpień jest pierwszym miesiącem od wybuchu pandemii, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych - zwraca uwagę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując dane GUS o bezrobociu.
rozwiń zwiń