X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Marlena Maląg: dzięki państwowej pomocy udało się uratować 6 mln miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:00
- Naszym celem jest przede wszystkim, aby gospodarka jak najwcześniej wróciła na tory sprzed okresu pandemii - powiedziała na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Przekazała, że dzięki pomocy państwa zostało uratowanych "6 mln miejsc pracy".
Jerzy Kwieciński i Marlena Maląg
Jerzy Kwieciński i Marlena MalągFoto: TT/Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Minister rodziny na wspólnym briefingu prasowym z prezesem PGNiG Jerzym Kwiecińskim wskazała, że priorytetem rządu w czasie pandemii było "ratowanie miejsc pracy oraz zdrowia i życia Polaków". Przypomniała, że instrumenty, które zostały przygotowane, to "dofinansowania do wynagrodzeń, świadczenia postojowe, mechanizmy, które miały ratować miejsca pracy".

Marlena Maląg przekazała, że zostało uratowanych "6 mln miejsc pracy".

- Ponad 137 mld zł przekazanych poprzez tarczę antykryzysową, finansową, poprzez tarczę pomocową - zaznaczyła Maląg. Podkreśliła, że osoby, które straciły pracę, nie zostały pozostawione same sobie przez rząd. Przypomniała, że z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy wprowadzono dodatek solidarnościowy - w wysokości 1400 zł - przyznawany maksymalnie na 3 miesiące, w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. "Od września nastąpił wzrost zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1200 zł - dodała.

prognoza1200.jpg
Polska doceniona za dobrobyt i niskie nierówności dochodowe

Bezrobocie się ustabilizowało

Minister rodziny poinformowała również, że "stopa bezrobocia przez ostatnie trzy miesiące - czerwiec, lipiec, sierpień, wyniosła 6,1 proc.".

- Naszym celem jest przede wszystkim, aby gospodarka jak najwcześniej wróciła na te tory sprzed okresu pandemii. Takim wskaźnikiem pokazującym, jak państwo polskie zadziało, to również są dane z Unii Europejskiej - powiedziała Maląg. Powołując się na dane Eurostatu, podała, że Polska jest na drugim miejscu po Czechach, jeżeli chodzi o stopę bezrobocia.

- Spadek produktu krajowego brutto w Polsce szacowany jest na 4,6 proc., gdzie średnia unijna wynosi ponad 8 proc. - wskazała.

Podkreśliła, że wszystkie mechanizmy już wdrożone i które dalej będą wdrażane, "przede wszystkim mają służyć ochronie gospodarki, miejsc pracy, ochronie polskich rodzin".

Jerzy Kwieciński: Polska dobrze radzi sobie z kryzysem

Prezes PGNiG powiedział natomiast, że "Polska pokazuje, że doskonale radzi sobie gospodarczo w okresie pandemii koronawirusa". Pogratulował też rządowi sprawnej reakcji na kryzys.

- To, co się udało w Polsce w okresie pandemii i przede wszystkim tego kryzysu gospodarczego, który był skutkiem pandemii, myślę, że naprawdę przejdzie do historii gospodarczej naszego kraju, w ogóle do historii świata - ocenił.

Wskazywał, że mamy do czynienia z kryzysem najgłębszym i najsilniejszym od stu lat.

- Żaden kryzys tak mocno w tak krótkim czasie nie dotknął całej gospodarki światowej i tu Polska wyraźnie pokazuje, że naprawdę doskonale sobie radzi - oświadczył.

Jak mówił, dotyczy to m.in. utrzymania miejsc na rynku pracy oraz utrzymania bezrobocia na naprawdę niskim poziomie.

- Ale również, co szalenie ważne, udaje nam się przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu. PKB w UE średnio spadł o prawie 15 proc., (...) w Polsce KE prognozowała ten spadek o niecałe 5 proc., 4.6 proc. - mówił Jerzy Kwieciński. Jak dodał, eksperci międzynarodowi prognozują, że ten spadek będzie mniejszy.

Podkreślał, że "naprawdę nieźle" radzą sobie polskie firmy.

- PGNiG jest dobrym przykładem firmy, która sobie doskonale poradziła z kryzysem. Ja podam taki przykład, że przed koronawirusem, na początku tego roku nasza firm była na 7. miejscu, jeśli chodzi o kapitalizację, czyli o wartość firmy na polskiej giełdzie. Dziś jesteśmy na miejscu drugim - zaznaczył.

- Nasze wyniki finansowe, szczególnie jeśli chodzi o zyski za drugi kwartał, za całe pierwsze półrocze są nie tylko najwyższe w historii naszej firmy, ale w ogóle są najwyższe w historii polskiej giełdy. Tego dokonaliśmy właśnie w okresie pandemii koronawirusa - powiedział.

- Pokazujemy, że możemy i że również polska spółka, która jest kontrolowana przez państwo, może sobie doskonale radzić w kryzysie. Natomiast trzeba szczerze powiedzieć - to, że to się nam udało, to nie było bezkosztowe. W tym okresie wydaliśmy na walkę z koronawirusem ok. 40 mln zł. Mniej więcej w połowie to były wydatki u nas wewnątrz firmy, druga połowa to było wsparcie, które skierowaliśmy na zewnątrz - zaznaczył Jerzy Kwieciński.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W ramach postojowego wypłacono już 5 miliardów złotych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 12:14
Blisko 5 mld zł trafiło na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego – przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Wypłacono dotąd łącznie około 2,5 mln świadczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe badanie wśród pracodawców. Ekspert: polski rynek pracy jest jednym z mocniejszych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 10:00
Na rynku pracy mamy stabilizację, choć nie brakuje też firm, które chcą zatrudniać pracowników - wynika z barometru "Perspektywy zatrudnienia" zaprezentowanego przez agencję ManpowerGroup.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia pomogła handlowi, zaszkodziła budownictwu. Lepiej radzą sobie firmy usługowe

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:26
Mimo pandemii w III kwartale tego roku ubyło firm z problemami finansowymi. Najbardziej poprawiła się sytuacja przedsiębiorstw handlowych i usługowych, a pogorszyła budownictwa - wynika z badania "Skaner MŚP".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pełny ZUS dla wszystkich umów zleceń? Rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 09:45
Rząd planuje pełne oskładkowanie umów zleceń. Firmy dopłacą po zmianach nawet 2,5 mld zł – informuje "Rzeczpospolita". – Pracujemy nad takimi zmianami – potwierdza Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń