X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

UOKiK wszczął postępowanie przeciw Eurocash. Chodzi o nieuzasadnione pobieranie dodatkowych opłat

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 11:52
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciw spółce Eurocash.  Uwagę prezesa UOKiK zwróciły nietypowe umowy z dostawcami produktów rolnych i spożywczych. Zarzuty dotyczą nieuzasadnionego pobierania dodatkowych opłat.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/FamVeld

Jak przekazał UOKiK, głównym przedmiotem działalności Eurocash jest hurtowa i detaliczna sprzedaż artykułów spożywczych i codziennego użytku. Przedsiębiorca, również poprzez spółki zależne, jest właścicielem największej w Polsce sieci hurtowni i organizatorem licznych sieci sklepów, m.in.: ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Gama, Groszek i Euro Sklep.


zakupy sklep market żywność jedzenie 1200.jpg
UOKiK kontroluje sieci handlowe. Sprawdza, czy nie wykorzystują przewagi nad dostawcami

Dziwne, dodatkowe umowy z dostawcami 

Zastrzeżenia Prezesa UOKiK wzbudziły umowy zawierane z dostawcami produktów do tych sklepów. Są oni zobowiązani do ponoszenia szeregu dodatkowych opłat za usługi, które według umowy powinien świadczyć dla nich Eurocash" - czytamy.

Prezes UOKiK wskazał, że spółka Eurocash, mimo wezwania Urzędu, "nie przedstawiła żadnych rozliczeń i raportów dotyczących realizacji szeregu usług, za które pobierała pieniądze". "Co więcej, część z nich może w ogóle nie być wykonywana. Dotyczy to np. organizowania przez Eurocash szkoleń dla sklepów". 

Jak przekazał UOKiK, w innych zakwestionowanych przypadkach, nawet jeśli usługa określona w umowie jest wykonywana, Eurocash nie przedstawił dostawcom żadnych informacji o jej kosztach i rezultatach. Zdaniem Urzędu oznacza to, że kontrahenci spółki nie wiedzą, czy usługi, za które płacą, są realizowane rzetelnie i ile w rzeczywistości kosztują. Przykładem są opłaty za edukowanie franczyzobiorców o produktach z oferty dostawcy.


Ponadto - jak tłumaczy UOKiK - część odpłatnych działań i tak byłaby realizowana przez Eurocash ze względu na interes gospodarczy tego przedsiębiorcy. Tak jest m.in. ze sprawowaniem nadzoru nad zamówieniami przez sklepy wchodzące w skład danej sieci handlowej.

zakupy sklep jedzenie żywność ceny 1200.jpg
Zakupy online i produkty od lokalnych dostawców. Pandemia zmieniła nawyki konsumentów

Walka z "opłatami półkowymi"

- Jeden z głównych celów ustawy o przewadze kontraktowej to walka z opłatami półkowymi, czyli nieuzasadnionymi opłatami pobieranymi od dostawców przez sieci handlowe. Mamy podejrzenie, że tak właśnie jest w przypadku Eurocash. Wiele usług może być tylko pozornie świadczona na korzyść dostawców, a ich prawdziwym celem jest obniżenie wynagrodzenia kontrahentów. To niedopuszczalne działanie, dlatego wszcząłem postępowanie przeciwko spółce. Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi jej kara do 3 proc. rocznego obrotu - powiedział szef UOKiK.

UOKiK przypomina, że uruchomił specjalny formularz, gdzie przedsiębiorca, rolnik działający w branży rolno-spożywczej może zawiadomić Urząd, jeśli duży kontrahent wykorzystuje swoją przewagę, narzucając niekorzystne warunki współpracy.


Pr24/IAR/PAP/sw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Play zwróci niewykorzystane pieniądze z kont prepaid. UOKiK dyscyplinuje operatorów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 11:11
Prezes UOKiK zobowiązał sieć Play do zwrotu konsumentom pieniędzy pozostałych po wygaśnięciu konta prepaid. W toku jest jeszcze postępowanie wobec Orange Polska. Wcześniej do zmiany praktyki zobowiązał się T-Mobile, a za podobne praktyki został ukarany Polkomtel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieuczciwe pokazy handlowe. Jest decyzja UOKiK ws. firmy Swiss-Med

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 11:17
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 1,6 mln zł kary na Swiss-Med za wprowadzanie konsumentów w błąd i obiecywanie im nieistniejących korzyści podczas pokazów handlowych, na których produkty sprzedawane są po zawyżonych cenach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK staje po stronie kredytobiorców. Ponad milion złotych kary dla banku Raiffeisen

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 11:35
Banki nie mogą jednostronnie zmieniać ważnych warunków umów o kredyt hipoteczny, np. sposobów ustalania kursów walut - poinformował UOKiK. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny nałożył za takie praktyki ponad 1,2 mln zł kary na Raiffeisen Bank International - dodał.
rozwiń zwiń