X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przewozy pasażerów i towarów wracają do normy. Mamy dane Urzędu Transportu Kolejowego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 10:30
Sierpień był na kolei najlepszym miesiącem od początku epidemii koronawirusa. Raport dotyczący przewozów opublikował Urząd Transportu Kolejowego (UTK).
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: BOKEH STOCK/ Shutterstock

Pociągami przewieziono ponad 20 milionów podróżnych i prawie 19 milionów ton towarów. Oznacza to najmniejsze od marca spadki, porównując rok do roku. W sierpniu było o prawie 29 procent mniej podróżnych i o 3 procent mniej przewiezionych towarów.

W przewozach pasażerskich, pierwszy raz od ogłoszenia stanu epidemii, wynik miesięczny przekroczył 20 milionów podróżnych.

W sierpniu z usług kolei skorzystało 20,1 mln pasażerów, praca przewozowa kształtowała się na poziomie 1,5 mld tzw. pasażerokilometrów, a praca eksploatacyjna ponad 14,5 mln pociągokilometrów. Oznacza to spadki odpowiednio o 28,8%, 32% oraz 3,8%.

Widoczne jest stopniowe wyhamowanie wzrostów miesiąc do miesiąca. Podczas gdy w czerwcu i lipcu wzrosty te przekraczały ponad 4 miliony pasażerów, to w sierpniu wzrost wyniósł już tylko niecałe 1,3 mln podróżnych.


tory kolejowe kolej pkp free pixabay 1200.jpg
Plan modernizacji 5 tysięcy kilometrów linii kolejowych

Powrót pasażerów  

- W miesiącach wakacyjnych widoczny był powrót pasażerów. Podróżni zaufali kolei, planując urlopowe wyjazdy. Obecnie coraz ważniejsze będą codzienne podróże pomiędzy miejscem zamieszkania a miejscem pracy. By zagwarantować odpowiednią ofertę, przewoźnicy wznowili dużą część połączeń. Wyniki z miesiąca na miesiąc są bardziej optymistyczne, jednak nie możemy zapominać, że epidemia cały czas wywiera negatywny wpływ na przewozy pasażerskie - przyznaje Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Wyniki za okres styczeń – sierpień to ponad 143 miliony pasażerów, blisko 9 mld pasażerokilometrów oraz blisko 104 mln pociągokilometrów. Spadki, licząc rok do roku, wyniosły w tym czasie odpowiednio 34,4%, 39,7% oraz 9,2%. Parametrem, w którym spadek jest najbardziej widoczny, jest praca przewozowa.

Wartość średniej odległości, na jaką podróżował pasażer, wyniosła w tym okresie 62,5 km i była niższa o 8%. Spowodowane jest to znacznym ograniczeniem podróży na dalsze dystanse w pierwszych miesiącach pandemii.


twitter-PKPPLK.jpg
Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo. Znamy raport Urzędu Transportu Kolejowego

Niewielki spadek przewożonych towarów

W sierpniu masa przewiezionych towarów wyniosła 18,8 mln ton, co stanowi spadek o 3 procent w porównaniu do sierpnia 2019 roku.

- Rynek przewozów towarowych, w porównaniu z przewozami pasażerskimi, okazał się znacznie bardziej odporny na zmiany wynikające z epidemii koronawirusa. Widoczne jest to także w sierpniu. Na przykład największy przewoźnik towarowy osiągnął w tym miesiącu najlepszy wynik od początku roku. Warto zauważyć, że pomimo spadków wskaźników gospodarczych jak PKB czy przychodów sektora usług konsumenckich w przypadku kolei bardzo wysokie wartości osiągnęły przewozy intermodalne. Nie zmienia to potrzeby podejmowania przez przewoźników działań, których celem jest minimalizacja strat związanych z COVID-19 - komentuje Prezes UTK.

Od początku roku do końca sierpnia przewozy towarowe wyniosły 142 miliony ton, co stanowi spadek o niespełna 10 procent w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku.

 

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PKP koryguje rozkład jazdy: więcej pociągów, nowe dworce, zmodernizowane trasy

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 11:00
W niedzielę, 30 sierpnia, zmieni się rozkład jazdy na kolei. Pociągi według tego rozkładu będą jeździły do 7 listopada, na kiedy zaplanowana jest kolejna zmiana. Do odwołania nadal wstrzymany jest pasażerski ruch kolejowy w komunikacji międzynarodowej z Białorusią, Ukrainą i Rosją.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnie dni na złożenie wniosku Kolej Plus. Zobacz główne cele programu

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 14:46
Do 26 sierpnia 2020 r. jednostki samorządu terytorialnego mogą składać do PKP Polskich Linii Kolejowych SA, wnioski do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże zainteresowanie programem Kolej Plus. Złożono prawie 100 wniosków

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 15:53
Już 96 wniosków trafiło do PKP Polskich Linii Kolejowych (PLK) w ramach programu Kolej Plus. Program ogłoszony na początku 2020 roku będzie  walczyć z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym. O szczegółach poinformowali dziś przedstawiciele PKP PLK oraz Ministerstwa Infrastruktury.
rozwiń zwiń