X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Banki zaczynają odkręcać kredytową śrubę, ale bardzo powoli

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 08:07
Bankowcy doszli do wniosku, że za bardzo zaostrzyli kryteria udzielania kredytów hipotecznych i teraz je łagodzą. Nie jest to jednak zjawisko powszechne - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PhuShutter/shutterstock.com

Jak podkreśla gazeta, wybuch pandemii i związany z tym gwałtowny wzrost ryzyka spowodował wiosną zaostrzenie wymogów, jakie banki stawiają klientom ubiegającym się o kredyt mieszkaniowy. "Przede wszystkim wzrósł tzw. wkład własny, czyli kwota, jaką klient musi wysupłać z własnej kieszeni na zakup mieszkania" - podkreśla dziennik.

"DGP" dodaje, że o ile jeszcze na początku roku standardem był 10-proc. wkład własny, o tyle na początku kryzysu covidowego wiele banków zażądało nawet 30-procentowego.

"Do tego przestały zaliczać do zdolności kredytowej niektóre źródła dochodów – np. uzyskiwanych z pracy na umowach cywilnoprawnych" - przypomina "DGP". Banki zwiększyły też swoje prowizje, ale akurat ta zmiana, jak wskazuje dziennik, była (i jest) niwelowana przez spadek stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu.

shutterstock podatki rachunki 1200.jpg
Mimo kłopotów związanych z pandemią nadal dobrze oceniamy swoje finanse

Banki luzują kryteria

Eksperci rynku mieszkaniowego, z którymi rozmawiała gazeta, zwracają jednak uwagę, że od kilku tygodni polityka banków łagodnieje. Jak wskazuje np. cytowany przez dziennik Bartosz Turek, analityk firmy HRE Investments, banki, w tym również te z czołówki rynku, obniżają przede wszystkim wymagany wkład własny.

- Teraz już nikt – przynajmniej wśród największych banków – nie żąda 30-proc. wkładu. Nowym standardem jest 20 proc.  - mówi gazecie Turek.

Sierpniowe dane nie potwierdzają też obaw o pojawienie się w odniesieniu do firm zjawiska credit crunch, czyli nadmiernego ograniczenia dostępności kredytu - zaznacza DGP. "W sierpniu pierwszy raz od marca w bankach przybyło kredytów dla firm" - zwraca uwagę dziennik. Dotyczy to również przedsiębiorców indywidualnych - dodaje. "W porównaniu z sierpniem ub.r. wartość portfela była jednak mniejsza" - podkreśla gazeta.

Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

PolskieRadio24.pl, DGP, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pilnujmy swoich danych i dokumentów. Oszuści nie próżnują

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 14:29
Codziennie na cudze nazwiska oszuści próbują wyłudzić z banków i firm pożyczkowych 700 tys. zł - informuje w czwartek Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF). Apeluje o ochronę danych osobowych przed kradzieżą, aby nie zostać z niechcianym długiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zerowy VAT na bilety komunikacyjne. Resort finansów pracuje nad propozycją

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 09:56
Resort finansów chce, aby sektor transportu pasażerskiego mógł stosować 0-proc. podatek przy rozliczaniu swoich usług. W tym celu przygotowuje już odpowiedni wniosek o derogację do Komisji Europejskiej - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mimo kłopotów związanych z pandemią nadal dobrze oceniamy swoje finanse

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 13:03
Po trwającej od pół roku pandemii Polacy nadal dobrze oceniają swoje finanse, choć wzrosła liczba pesymistów – informuje Santander Consumer Bank, powołując się na raport "Polaków portfel własny: czas zmian".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Długi alimenciarzy. Zaległości przekraczają 11 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 08:31
280 tys. rodziców nie płaci alimentów, ich zaległości sięgają już prawie 11,5 mld zł - wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Średni dług alimentacyjny na osobę to 40 686 zł. Najbardziej zalegają z płatnościami osoby z województwa śląskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.
rozwiń zwiń