X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mimo kłopotów związanych z pandemią nadal dobrze oceniamy swoje finanse

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 13:03
Po trwającej od pół roku pandemii Polacy nadal dobrze oceniają swoje finanse, choć wzrosła liczba pesymistów – informuje Santander Consumer Bank, powołując się na raport "Polaków portfel własny: czas zmian".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ WAYHOME studio

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Santander Consumer Banku, obecnie ponad 40 proc. pytanych zadowolona jest ze swojej sytuacji materialnej (przed pandemią było to 70 proc.). Podobny odsetek (42 proc.) uważa stan swoich finansów za "średni", natomiast 15,2 proc. ocenia sytuację finansową za "raczej złą" i "bardzo złą".

– Porównując wyniki badania dotyczącego oceny finansów własnych przez Polaków sprzed i po sześciu miesiącach pandemii nie da się nie zauważyć, że zadowolenie wyraźnie spadło – mówi przedstawiciel zarządu Santander Consumer Banku Piotr Dolata.

autobus shu1200.jpg
Zerowy VAT na bilety komunikacyjne. Resort finansów pracuje nad propozycją


Najlepiej radzą sobie młodzi

Biorąc pod uwagę m.in. rosnącą stopę bezrobocia, optymizmem napawa fakt, że nadal zdecydowana większość badanych nie odczuwa większych problemów finansowych. Zestawiając obecne dane z odpowiedziami ankietowanych z przełomu maja i czerwca tego roku odsetek ankietowanych oceniających stan swoich finansów jako "dobry" nie spadł poniżej 40 proc., choć równocześnie ocen negatywnych przybyło.


Z badania Santander Consumer Banku wynika, że najmniej powodów do narzekań na stan swoich finansów mają ankietowani, którzy otrzymują świadczenie 500+. Ponad 51 proc. rodziców pobierających je na jedno dziecko i 57 proc. na dwoje lub więcej ocenia swoją sytuację "bardzo dobrze" lub "raczej dobrze". Zadowoleni są też badani z wykształceniem wyższym (63 proc.) oraz prawie połowa mężczyzn (48 proc.). Zaznaczono, że ze wszystkich grup wiekowych najlepiej wydają się radzić sobie osoby w przedziale 18-29 lat. Ponad 64 proc. z nich nie narzeka na stan swoich portfeli.

– Poprawa nastrojów finansowych wśród najmłodszych ankietowanych to duża zmiana w porównaniu do sytuacji z maja, gdzie niespełna 36 proc. oceniło swoją sytuację jako dobrą – podkreśla Piotr Dolata.

Jego zdaniem może to mieć związek z zakończeniem lockdownu, który doprowadził wielu młodych ludzi do czasowej bądź stałej utraty dochodów w związku z zamknięciem miejsc zatrudnienia, takich jak galerie handlowe czy lokale gastronomiczne.


Niezadowolenie najstarszych wzrosło

Na złą sytuację materialną – jak czytamy w opracowaniu – nadal najczęściej narzekają seniorzy. Obecnie jest to połowa osób powyżej 60 roku życia.
– Niezadowolenie najstarszych wzrosło o prawie 11 pkt. proc. w porównaniu z sytuacją z maja, gdzie 39,1 proc. z nich określiło stan swoich finansów jako "zły" lub "raczej zły" – piszą analitycy.

Z badań wynika, że gorzej radzi sobie też co trzecia osoba z wykształceniem podstawowym lub zawodowym (27 proc.). Pomoc finansowa, zgodnie ze wskazaniami ankietowanych, przydałaby się też niemal co piątemu Polakowi, który nie otrzymuje świadczenia 500+ (19 proc.) oraz większej liczbie kobiet niż mężczyzn (17 proc. w porównaniu do 13 proc.).

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pilnujmy swoich danych i dokumentów. Oszuści nie próżnują

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 14:29
Codziennie na cudze nazwiska oszuści próbują wyłudzić z banków i firm pożyczkowych 700 tys. zł - informuje w czwartek Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF). Apeluje o ochronę danych osobowych przed kradzieżą, aby nie zostać z niechcianym długiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre nastroje mimo pandemii. Większość Polaków patrzy pozytywnie na swoją sytuację finansową

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 07:31
Zdecydowana większość z nas (71 proc.) pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a w opinii 58 proc. epidemia nie wpłynęła na zmianę domowego budżetu. Mimo to ze strachem patrzymy w przyszłość - pisze w środę "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

MF: bez zmian oprocentowania wrześniowych obligacji

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 17:09
Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych we wrześniu pozostaje bez zmian i będzie preferencyjne w stosunku do obligacji hurtowych - poinformowało Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zerowy VAT na bilety komunikacyjne. Resort finansów pracuje nad propozycją

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 09:56
Resort finansów chce, aby sektor transportu pasażerskiego mógł stosować 0-proc. podatek przy rozliczaniu swoich usług. W tym celu przygotowuje już odpowiedni wniosek o derogację do Komisji Europejskiej - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń