X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minister rolnictwa: jakość polskiej żywności daje szansę na konkurowanie na świecie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 11:54
Polska chce i może rywalizować na świecie jakością żywności, nie trzeba rywalizować ilością produkcji - ocenił w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Poseł Zjednoczonej Prawicy Michał Cieślak, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski  oraz członek zarządu Lidl Polska Ryszard Machoj podczas ostatniego dnia Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu
Poseł Zjednoczonej Prawicy Michał Cieślak, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz członek zarządu Lidl Polska Ryszard Machoj podczas ostatniego dnia Forum Ekonomicznego 2020 w KarpaczuFoto: PAP/Sebastian Borowski

Jak wskazał szef resortu rolnictwa, nigdy wcześniej na świecie nie było takiej dostępności żywności, jaka jest teraz.

- Polska jest rajem bezpiecznej żywności - podkreślił.

Dodał, że na rynku globalnym, gdzie tani transport pozwala przewozić produkty z jednego krańca świata na drugi, mamy ogromny wybór żywności.

- Powinniśmy wrócić do sprawdzonych zasad, że podstawowe produkty codziennego żywienia powinny pochodzić z terenów, w których mieszkamy - zaznaczył Ardanowski.

Jak dodał, Polska jest zabezpieczona w żywność, ale ona się zmieniła na przestrzeni ostatnich dekad.

- Żywność zmieniła się w złym kierunku, skład substancji odżywcze roślin jest dramatycznie gorszy od tych sprzed 50 - 100 lat - ocenił.

warzywa owoce żywność 1200x660 free.jpg
Wybierając polskie produkty, wspieramy gospodarkę. Rodzime produkty są lepsze

Jakość a cena

Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa, w dzisiejszych czasach żyjemy bardziej opowieścią o żywności oraz wmawianym przez sieci handlowe przekonaniem, że produkty mają być "tanie i ładne".

- Mitem jest, że żywność ma być tania, dobra żywność nie może być tania - podkreślił Ardanowski. Jego zdaniem jest przymus taniej żywności, który narzucają sieci handlowe, wymuszając na dostawcach obniżanie cen.

Według szefa resortu rolnictwa błędem było oderwanie handlu od lokalnego producenta. "Powoli zmieniają się kanały dystrybucji, bo wymuszają to na sieciach konsumenci. 67 proc. chce, żeby żywność na półkach była znakowana wedle kraju pochodzenia. Konsumenci chcą wiedzieć, skąd ona pochodzi, nie chcą żywności anonimowej" - zaznaczył.

Dodał, że ważne jest, aby skracać łańcuchy dostaw.

- Trzeba skończyć z wożeniem żywności po świecie - mówił.

Przypomniał o wprowadzonym w ub. roku rolniczym handlu detalicznym, pozwalającym rolnikom przetwarzać i sprzedawać żywność.

- To ma złamać monopol dużych sieci handlowych - stwierdził.

Jak tłumaczył, zasada ogólna sieci jest taka, żeby wszystkie koszty przerzucić na dostawców. Według niego część dochodów, które mają sieci handlowe, powinna zostać u rolników i producentów.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

GUS: rośnie pozycja Polski w eksporcie żywności. Zobacz, w których produktach przodujemy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 08:20
W 2019 r. w wyniku zmian modernizacyjnych i rozwoju swobodnej wymiany towarowej wzmocniła się handlowa pozycja Polski na rynku europejskim i światowym - wynika z raportu GUS. Wartość eksportu żywności osiągnęła 31,4 mld euro, tj. o 5,8 proc. więcej niż rok wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybierając polskie produkty wspieramy gospodarkę. Rodzime produkty są lepsze

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 09:00
Polska jest dużym producentem i eksporterem artykułów rolno-spożywczych. Konsument wybierając polskie produkty wspiera krajową gospodarkę i rolnictwo – przypomina Kancelaria Premiera z okazji Dnia Polskiej Żywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Europa musi się uniezależnić w czymś tak ważnym jak żywność". Ardanowski o przyszłości rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 13:03
- W Europie Zachodniej nie ma dużych gospodarstw. Mniejsze gospodarstwa głównie produkują na potrzeby rynku lokalnego - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
rozwiń zwiń