X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wybierając polskie produkty wspieramy gospodarkę. Rodzime produkty są lepsze

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 09:00
Polska jest dużym producentem i eksporterem artykułów rolno-spożywczych. Konsument wybierając polskie produkty wspiera krajową gospodarkę i rolnictwo – przypomina Kancelaria Premiera z okazji Dnia Polskiej Żywności.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Jamie Hamel-Smith/stocksnap/domena publiczna

Produkt oznaczony znakiem "Produkt Polski" musi być wyprodukowany z surowców wytworzonych na terenie Polski – w przypadku produktów nieprzetworzonych – w 100 proc., a produktów przetworzonych – w 75 proc. Jest to oznakowanie dobrowolne, ale sugeruje konsumentowi, że kupuje rodzimą żywność. Wybierając żywność z oznakowaniem "Produkt Polski" wspieramy polskich producentów, krajową gospodarkę i rolnictwo.

Efekt rosnącej świadomości zakupowej

– Jeżeli Polacy będą kupowali 1 proc. więcej produktów polskich, w krajowej gospodarce zostanie ponad 6,6 mld zł rocznie – podkreśla Kancelaria Premiera.


shutterstock_żywność etykieta 1200.jpg
GUS: rośnie pozycja Polski w eksporcie żywności. Zobacz, w których produktach przodujemy

Aż 79 groszy z każdej wydanej złotówki zostaje w Polsce, jeżeli kupimy produkt rodzimej firmy wyprodukowany w kraju. Dlatego warto jest wybierać polską żywność i kupować świadomie to, co pochodzi od polskich rolników.

Według badania przeprowadzonego w 2018 roku przez Fundację "Teraz Polska" wynika, że Polacy coraz chętniej sięgają po produkty lokalne i regionalne. Z kolei z raportu "Czas na produkty regionalne" SW Research wynika, że 54 proc. respondentów uważa rodzime produkty za lepsze od tych zagranicznych.

Polacy coraz częściej zwracają uwagę na jakość, która staje się ważniejsza niż cena. Jest to efekt rosnącej dojrzałości i świadomości zakupowej Polaków. Produkty regionalne uważane są za zdrowsze i bardziej naturalne, a ich wyższa cena jest czymś oczywistym.

– Jeszcze do niedawna tego typu produkty można było kupić jedynie na bazarkach lub bezpośrednio od producenta. Coraz częściej wartościowe lokalne produkty można znaleźć na półkach sieci handlowych – podkreśla Stowarzyszenie Sady Grójeckie.

Renoma, wysoka jakość i wyjątkowe walory

Tylko produkty posiadające tradycję, renomę, wysoką jakość i wyjątkowe walory mogą uzyskać jedno z trzech unijnych oznaczeń (ChOG, GTS, ChNP). Dotychczas takie oznaczenie ma 44 polskich produktów (tj. wielokrotnie mniej niż jest we Francji czy we Włoszech).

– Jedno z takich oznaczeń uzyskały Jabłka Grójeckie – przypomina prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie Maciej Majewski.


uprawa rolnik rolnictwo koszta 1200.jpg
"Wyrównanie dopłat, bezpieczeństwo żywnościowe". Jan Krzysztof Ardanowski o priorytetach polskiego rolnictwa

Polska jest też dużym eksporterem żywności. W pierwszym półroczu tego roku nasz kraj wyeksportował towary rolno-spożywcze o wartości 16,4 mld zł, o 7 proc. więcej niż przed rokiem.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska eksportuje więcej pieczywa niż wódki

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 09:55
Branża piekarnicza jest jedną z najszybciej rosnących gałęzi gospodarki pod kątem eksportu, ze średnim wzrostem rzędu kilkunastu procent rocznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsumenci preferują jaja z chowu klatkowego. Kluczowe znaczenie ma cena

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 13:15
Przy zakupie jaj cena ma największe znaczenie, dlatego jaja klatkowe cieszą się największym popytem. Klienci z trudem akceptują ceny jaj z tzw. chowów alternatywnych, choć i ten towar ma swoich zwolenników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego: susza może odbić się na eksporcie żywności

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 13:18
Mniejsza podaż krajowych zbóż, roślin paszowych oraz warzyw i owoców może przełożyć się nie tylko na spadek polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych, ale i na wzrost cen żywności w Polsce - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK sprawdzi ceny produktów rolnych. Jan Krzysztof Ardanowski: nie ma powodów do podwyżek

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 14:15
- Nie ma powodów do znacznego wzrostu cen produktów rolnych - uważa minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Wystąpił więc do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przeanalizowanie cen.
rozwiń zwiń