X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Minister klimatu: postawienie na OZE i niskoemisyjność dadzą gospodarce miliardy złotych

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 17:05
W ciągu minionego półtora roku rządowe programy służące energetyce odnawialnej, klimatowi i ekologii dały gospodarce impuls o wartości 5,5 mld zł - ocenił w środę minister klimatu Michał Kurtyka.
Panel z udziałem ministra Klimatu Michała Kurtyki.
Panel z udziałem ministra Klimatu Michała Kurtyki.Foto: Europejski Kongres Gospodarczy

Jego zdaniem, impulsem podobnym do rozwoju energetyki rozproszonej będzie rozwój elektromobilności.

Do gospodarki płyną pieniądze z programów: „Mój prąd”, „Czyste powietrze”

Podczas jednej z sesji rozpoczętego w środę w Katowicach 12. Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister podkreślił, że dynamiczny w ostatnim okresie - m.in. dzięki rządowemu programowi "Mój prąd" - rozwój energetyki rozproszonej ma charakter bodźca gospodarczego, równomiernie rozłożonego w całym kraju.

- Od ostatnich 18 miesięcy impuls - czy to ulgi termomodernizacyjnej, programu „Czyste Powietrze” czy programu "Mój prąd” - to już ponad 5,5 mld zł, które trafiły do polskich rodzin, z efektem multiplikacyjnym do monterów, przedsiębiorców oraz instalatorów odpowiedzialnych za efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii - powiedział Kurtyka, uczestniczący w debacie dzięki połączeniu internetowemu.

Rozproszona energia wspiera rynek pracy i nowoczesne branże

W ocenie ministra, energetyka rozproszona, oparta na odnawialnych źródłach, daje miejsca pracy "bardzo dobrze dopasowane" do polskich potrzeb, obejmujące cały kraj. Jak mówił, również nowe sektory energetyki, które będą rozwijane - jak energetyka wiatrowa na morzu czy energetyka jądrowa - dadzą w perspektywie wiele nowych stanowisk pracy, dla wysoko wykwalifikowanych pracowników.


kwieciński pap1200.jpg
Prezes PGNiG: w ciągu 10 lat krajowa produkcja biogazu dogoni wydobycie gazu ziemnego

Wielka ekoprzebudowa sektora transportowego

Za "najbardziej obiecujący" element transformacji energetycznej minister klimatu uznał sektor transportu, który będzie podlegać stopniowej elektryfikacji. Na razie dotyczy to głównie transportu publicznego (Polska jest wiodącym eksporterem autobusów elektrycznych w UE), w perspektywie ma objąć także prywatny transport osobowy, a także segment pojazdów dostawczych.

- Ten błękitny ocean elektromobilności w naturalny sposób rozpościera się przed Polską i sięgnięcie po niego - zwłaszcza w tych regionach, które będą poddane ogromnym wyzwaniom transformacyjnym, jak Górny i Dolny Śląsk - to może być cywilizacyjna szansa - mówił Kurtyka, wskazując, iż chodzi nie tylko np. o montaż aut elektrycznych, ale także całą sferę inżynieryjną i logistyczną związaną z ich powstawaniem.

Efektem mają być miejsca pracy, także dla osób odchodzących z tradycyjnych przemysłów.

Trzy efekty transformacji energetycznej

Mówiąc o czekającej Polskę transformacji energetycznej, minister klimatu zwrócił uwagę na trzy najważniejsze - jego zdaniem - elementy tego procesu: minimalizację całościowych kosztów energetyki dla gospodarki, zapewnienie ciągłości dostaw energii oraz uwzględnienie nowej roli, jaką energia elektryczna będzie pełniła w naszym systemie gospodarczym.


OZE FOTOWOLT.jpg
Tysiące paneli fotowoltaicznych w miejscu byłej elektrowni węglowej. Tauron rusza z inwestycją"Pierwszym wyzwaniem jest obniżenie emisyjności miksu energetycznego, ale chcemy, żeby ekonomia łączyła się tutaj z ekologią i żeby to obniżenie emisyjności polskiego miksu odbywało się w sposób bezpieczny, z możliwie najmniejszym całościowym obciążeniem sektora energetycznego dla gospodarki" - powiedział Kurtyka.

Ważny też rozwój sieci energetycznych

Jak mówił, tym, co od dwóch dekad napędza polską gospodarkę, jest m.in. systematyczny rozwój przemysłu. "Stąd myśląc o transformacji energetycznej, klimatycznej, musimy myśleć o całościowym koszcie dla gospodarki. To nie tylko koszt źródeł wytwarzania, ale w coraz większym stopniu kwestie sieci - bo to sieci energetyczne niskiego i średniego napięcia będą teraz krytycznym elementem naszej transformacji. Myśląc o rozwoju źródeł odnawialnych, np. rozprzestrzenianiu fotowoltaiki, nie możemy abstrahować od kosztu sieci dystrybucyjnych" - zaznaczył minister.

Oceniając całościowy koszt energetyki dla gospodarki - jak mówił - należy patrzeć nie tylko na jej wpływ na emisyjność, ale również na zanieczyszczenie powietrza czy wykorzystanie wody przez energetykę.

Posłuchaj

04:44 kurtyka.mp3 O wyzwaniach stojących przed polskim sektorem energetycznym, przed którym wielka transformacja, służący energetyce niskoemisyjnej, opartej m.in. o odnawialne źródła energii, mówił w radiowej Jedynce minister klimatu Michał Kurtyka./Justyna Golonko, Polskie Radio/

Najważniejszy cel transformacji energetycznej: stworzenie systemu zeroemisyjnego

- Dlatego pierwszy element transformacji to minimalizować koszt i obciążenie energetyki dla całości gospodarki, traktując energetykę bardzo kompleksowo, a nie tylko w elemencie źródeł wytwarzania - tłumaczył.Wyzwaniem na najbliższe 20 lat - dodał Kurtyka - jest przeobrażenie systemu elektroenergetycznego zbudowanego przez ostatnie 60-70 lat w nowy, równie duży, system oparty na źródłach zeroemisyjnych. Jednocześnie - zastrzegł - trzeba wziąć pod uwagę, że odnawialne źródła są w większości nieciągłe, potrzebne jest więc zapewnienie energii w dniach, kiedy mniej prądu produkują wiatraki czy fotowoltaika.

Transformacja energetyczna najszybciej obejmie domy jednorodzinne

W ocenie ministra, w nieodległej przyszłości w polskich domach - w pierwszej kolejności tych jednorodzinnych - pojawi się - jak to nazwał Kurtyka - "trio" w postaci fotowoltaiki, pompy ciepła i ładowarki do samochodu elektrycznego.

W Polsce i na świecie rośnie rola energii elektrycznej

Szef resortu klimatu zwrócił też uwagę na rosnącą rolę energii elektrycznej w kolejnych latach. Jak prognozuje Międzynarodowa Agencja Energii, do 2040 r. udział energii elektrycznej w całościowym zużyciu energii na świecie wzrośnie z obecnych 19 proc. do 24 proc. W Polsce i całej UE - w ocenie Kurtyki - ten wzrost może być jeszcze większy w związku ze spodziewaną elektryfikacją transportu i ciepłownictwa.

- Stoimy przed ogromną transformacją, która w ciągu najbliższych 10 lat spowoduje, że jedna na trzy megawatogodziny wyprodukowanej energii będzie pochodziła z nowych jednostek odnawialnych. Jednocześnie rola energii elektrycznej będzie rosła, stąd wyzwania przed systemem energetycznym dotyczące zapewnienia jego elastyczności, ciągłości dostaw i funkcjonowania sieci elektroenergetycznych" - podsumował minister klimatu.

PAP, Program Pierwszy Polskiego Radia,  jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozwój energetyki wiatrowej na Bałtyku. Porozumienie rządu i firm branżowych ws. współpracy

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 19:11
Przedstawiciele ministerstw klimatu, MON, gospodarki morskiej i aktywów państwowych oraz organizacji branżowych podpisali w środę list intencyjny ws. współpracy i wsparcia rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska nie może do niej dopłacać". Artur Soboń o transformacji energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 08:10
- Chcemy wspólnie ze stroną społeczną wypracować plan, który dostosuje górnictwo na Śląsku do nowych wyzwań - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister aktywów państwowych, Artur Soboń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paliwo przyszłości. Wodór może zmienić polską gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 10:17
Toyota Motor Poland i PGNiG podpisały umowę o współpracy przy rozwoju technologii wodorowej w Polsce. W ramach porozumienia powstanie m.in. pilotażowa stacja tankowania wodorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tysiące paneli fotowoltaicznych w miejscu byłej elektrowni węglowej. Tauron rusza z inwestycją

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 15:28
Firma Tauron rozpoczęła budowę farm fotowoltaicznych na terenie dawnej elektrowni węglowej w Jaworznie. Będzie to pierwsza z pięciu planowanych tego typu instalacji o łącznej mocy ponad 100 megawatów.
rozwiń zwiń