Białoruś to ważny partner handlowy Polski. Korzystają z tego setki firm

2020-08-12, 13:03

Białoruś to ważny partner handlowy Polski. Korzystają z tego setki firm
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Dmitry Kalinovsky

Polska jest piątym partnerem handlowym Białorusi, w 2019 roku wymiana handlowa między krajami osiągnęła 2,6 mld dolarów. Obie strony przyznają, że w tym zakresie jest jeszcze ogromny niewykorzystany potencjał, dlatego z niepokojem obserwują wydarzenia na Białorusi, które nie pozostaną bez wpływu na gospodarkę.

Obecnie na Białorusi zarejestrowanych jest ponad 330 przedsiębiorstw z udziałem kapitału polskiego, w tym 200 to przedsiębiorstwa joint-venture. Najbardziej aktywnie biznes polski działa w takich branżach gospodarki białoruskiej jak budownictwo i produkcja materiałów budowlanych (UNIBEP, ATLAS-Tajfun), meblarstwo (Black-Red-White), przetwory produkcji rolniczej (INCO-FOOD), infrastruktura kolejowa (TINES) czy sektor bankowy (Idea Bank).
W roku 2019 obrót handlowy między Białorusią i Polską osiągnął ponad 2,6 mld dolarów. Import towarów białoruskich do Polski to 1,29 mld dolarów, natomiast eksport na Białoruś – 1,33 mld dolarów. W opinii Ambasady Białorusi w Polsce potencjał współpracy biznesowej polsko-białoruskiej zdaje się daleki od wyczerpania.

Powiązany Artykuł

Białoruś protest wybory 1200 PAP.jpg
Ekspert PISM: nie będzie rewolucji na Białorusi, opozycja jest bardzo podzielona




Władze kuszą korzystnymi warunkami

Założenie biznesu na Białorusi daje szansę wejścia na rynek lokalny, a także na rynki Rosji, Ukrainy, Kazachstanu i innych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, co oznacza 280 mln mieszkańców. Białoruś kusi także korzystnym położeniem geograficznym i rozwiniętym systemem logistycznym i produkcyjnym. Rocznie przewozi się przez ten kraj do odbiorców w Unii Europejskiej ponad 100 mln ton towarów, aż 90 proc. z Rosji. Służby szacują, że potencjał tranzytowy tego kraju jest znacznie większy, a obecnie przepustowość autostrad wykorzystywana jest w 25-40 proc.

Władze kuszą także korzystnymi warunkami dla inwestorów zagranicznych. Obowiązują one od czasu powstania na Białorusi specjalnych stref ekonomicznych. Są to preferencyjne warunki ekonomiczne w działalności gospodarczej w sześciu strefach (0 proc. – podatek dochodowy w ciągu 5 lat, 10 proc. – VAT), w High-Tech Parku (0 proc. – podatek dochodowy w ciągu 15 lat, 0 proc. – VAT). Zagraniczne firmy mogą również korzystać z preferencji, gdy lokują swój biznes w małych i średnich miastach (0 proc. – podatek dochodowy w ciągu 7 lat, 0 proc. – VAT w ciągu 5 lat).

Jeden z najbardziej atrakcyjnych krajów

Mimo różnych opinii Białoruś stara się stworzyć korzystne warunki prowadzenia biznesu na swoim terytorium. Dziś kraj ten – według badań Banku Światowego "Doing Business" – znajduje się na 44 miejscu wśród 189 krajów pod względem warunków prowadzenia biznesu, znacznie wyprzedzając Rosję i Ukrainę. Wskaźniki "Rejestracją własności" (7 miejsce) i "Egzekwowanie umów" (29 miejsce) może sugerować, że Białoruś jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów, nie tylko w regionie, ale także na świecie.

Białoruś jest jednym z czołowych światowych eksporterów samochodów ciężarowych, ciągników, maszyn drogowych i komunalnego sprzętu technicznego. Z kolei najważniejsze produkty importowane z Polski to owoce i warzywa (głównie jabłka, pomidory, kapusta), kwasy polikarboksylowe, leki, urządzenia do obróbki cieplnej materiałów, papier, mleko i śmietana, akumulatory, płyty i panele dla sprzętu elektrycznego, konstrukcje stalowe wykonane z metali żelaznych, tworzywa sztuczne, zmywarki, polimery.

Turystyka to też biznes

Pod koniec ubiegłego roku nastąpiło także wzmocnienie polsko-białoruskiej współpracy w zakresie turystyki, kultury i przyrody, w tym utworzenie atrakcyjnych, transgranicznych produktów turystycznych.

– Chcemy wzmocnić potencjał wspólnego dziedzictwa historycznego, kulturalnego i przyrodniczego naszych krajów. Będziemy pracować nad utworzeniem atrakcyjnych, transgranicznych produktów turystycznych z Puszczą Białowieską i Kanałem Augustowskim na czele – podkreśla Robert Nowicki, wiceminister rozwoju, działający w ramach grupy roboczej ds. turystyki przy Wspólnej Polsko-Białoruskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej.

Rynek białoruski stanowi istotną część ruchu turystycznego do naszego kraju. W 2016 r. Polskę odwiedziło 715 tys. turystów z Białorusi, a w 2018 r. już blisko 800 tys. Polska dąży do zwiększenia wymiany turystycznej z Białorusią. Przyczynia się to bowiem do rozwoju gospodarczego Polski i tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze turystyki, a także budowania korzystnego wizerunku Polski na Białorusi.
– Rozwój współpracy transgranicznej, w tym tras łączonych obejmujących Polskę i Białoruś to priorytet dla obu stron – zapewnia Mikhail Partny, wiceminister sportu i turystyki Republiki Białorusi.

PolskieRadio24.pl/gov.pl/poland.mfa.gov.by/belsat.eu/DoS, md

Polecane

Wróć do strony głównej