X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Białoruś to ważny partner handlowy Polski. Korzystają z tego setki firm

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 13:03
Polska jest piątym partnerem handlowym Białorusi, w 2019 roku wymiana handlowa między krajami osiągnęła 2,6 mld dolarów. Obie strony przyznają, że w tym zakresie jest jeszcze ogromny niewykorzystany potencjał, dlatego z niepokojem obserwują wydarzenia na Białorusi, które nie pozostaną bez wpływu na gospodarkę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Dmitry Kalinovsky

Obecnie na Białorusi zarejestrowanych jest ponad 330 przedsiębiorstw z udziałem kapitału polskiego, w tym 200 to przedsiębiorstwa joint-venture. Najbardziej aktywnie biznes polski działa w takich branżach gospodarki białoruskiej jak budownictwo i produkcja materiałów budowlanych (UNIBEP, ATLAS-Tajfun), meblarstwo (Black-Red-White), przetwory produkcji rolniczej (INCO-FOOD), infrastruktura kolejowa (TINES) czy sektor bankowy (Idea Bank).
W roku 2019 obrót handlowy między Białorusią i Polską osiągnął ponad 2,6 mld dolarów. Import towarów białoruskich do Polski to 1,29 mld dolarów, natomiast eksport na Białoruś – 1,33 mld dolarów. W opinii Ambasady Białorusi w Polsce potencjał współpracy biznesowej polsko-białoruskiej zdaje się daleki od wyczerpania.

Białoruś protest wybory 1200 PAP.jpg
Ekspert PISM: nie będzie rewolucji na Białorusi, opozycja jest bardzo podzielona
Władze kuszą korzystnymi warunkami

Założenie biznesu na Białorusi daje szansę wejścia na rynek lokalny, a także na rynki Rosji, Ukrainy, Kazachstanu i innych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, co oznacza 280 mln mieszkańców. Białoruś kusi także korzystnym położeniem geograficznym i rozwiniętym systemem logistycznym i produkcyjnym. Rocznie przewozi się przez ten kraj do odbiorców w Unii Europejskiej ponad 100 mln ton towarów, aż 90 proc. z Rosji. Służby szacują, że potencjał tranzytowy tego kraju jest znacznie większy, a obecnie przepustowość autostrad wykorzystywana jest w 25-40 proc.

Władze kuszą także korzystnymi warunkami dla inwestorów zagranicznych. Obowiązują one od czasu powstania na Białorusi specjalnych stref ekonomicznych. Są to preferencyjne warunki ekonomiczne w działalności gospodarczej w sześciu strefach (0 proc. – podatek dochodowy w ciągu 5 lat, 10 proc. – VAT), w High-Tech Parku (0 proc. – podatek dochodowy w ciągu 15 lat, 0 proc. – VAT). Zagraniczne firmy mogą również korzystać z preferencji, gdy lokują swój biznes w małych i średnich miastach (0 proc. – podatek dochodowy w ciągu 7 lat, 0 proc. – VAT w ciągu 5 lat).

Jeden z najbardziej atrakcyjnych krajów

Mimo różnych opinii Białoruś stara się stworzyć korzystne warunki prowadzenia biznesu na swoim terytorium. Dziś kraj ten – według badań Banku Światowego "Doing Business" – znajduje się na 44 miejscu wśród 189 krajów pod względem warunków prowadzenia biznesu, znacznie wyprzedzając Rosję i Ukrainę. Wskaźniki "Rejestracją własności" (7 miejsce) i "Egzekwowanie umów" (29 miejsce) może sugerować, że Białoruś jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów, nie tylko w regionie, ale także na świecie.

Białoruś jest jednym z czołowych światowych eksporterów samochodów ciężarowych, ciągników, maszyn drogowych i komunalnego sprzętu technicznego. Z kolei najważniejsze produkty importowane z Polski to owoce i warzywa (głównie jabłka, pomidory, kapusta), kwasy polikarboksylowe, leki, urządzenia do obróbki cieplnej materiałów, papier, mleko i śmietana, akumulatory, płyty i panele dla sprzętu elektrycznego, konstrukcje stalowe wykonane z metali żelaznych, tworzywa sztuczne, zmywarki, polimery.

Turystyka to też biznes

Pod koniec ubiegłego roku nastąpiło także wzmocnienie polsko-białoruskiej współpracy w zakresie turystyki, kultury i przyrody, w tym utworzenie atrakcyjnych, transgranicznych produktów turystycznych.

– Chcemy wzmocnić potencjał wspólnego dziedzictwa historycznego, kulturalnego i przyrodniczego naszych krajów. Będziemy pracować nad utworzeniem atrakcyjnych, transgranicznych produktów turystycznych z Puszczą Białowieską i Kanałem Augustowskim na czele – podkreśla Robert Nowicki, wiceminister rozwoju, działający w ramach grupy roboczej ds. turystyki przy Wspólnej Polsko-Białoruskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej.

Rynek białoruski stanowi istotną część ruchu turystycznego do naszego kraju. W 2016 r. Polskę odwiedziło 715 tys. turystów z Białorusi, a w 2018 r. już blisko 800 tys. Polska dąży do zwiększenia wymiany turystycznej z Białorusią. Przyczynia się to bowiem do rozwoju gospodarczego Polski i tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze turystyki, a także budowania korzystnego wizerunku Polski na Białorusi.
– Rozwój współpracy transgranicznej, w tym tras łączonych obejmujących Polskę i Białoruś to priorytet dla obu stron – zapewnia Mikhail Partny, wiceminister sportu i turystyki Republiki Białorusi.

PolskieRadio24.pl/gov.pl/poland.mfa.gov.by/belsat.eu/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Białoruś zmieni dostawców surowców energetycznych?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 17:31
Do portu w Kłajpedzie przybił okręt z ropą z Arabii Saudyjskiej dla Białorusi. 1 lutego do Mińska zawitał Mike Pompeo, sekretarz stanu USA. Mówił, że USA gotowe dostarczać 100% ropy potrzebnej Białorusi, i dodał że Waszyngton wspiera niezależność i suwerenność Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Poczobut: Moskwa chce utrzymać Białoruś w strefie swoich wpływów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 10:10
- Wiadomo, jaką grę prowadzi Federacja Rosyjska - chce za wszelką cenę utrzymać Białoruś w strefie swoich wpływów - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Poczobut, dziennikarz, członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi, który komentował sytuację po wyborach prezydenckich w kraju rządzonym od 26 lat przez Alaksandra Łukaszenkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: sprawa Białorusi jest we wspólnej agendzie Polski i USA

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 16:34
- Mogę potwierdzić, że temat Białorusi, współpracy, zwłaszcza w zakresie energetycznym, dostaw surowców, był od dłuższego czasu tematem wspólnej agendy Polski i USA - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ. Dodał, że o sytuacji na Białorusi polskie władze będą rozmawiały z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obowiązkiem jest podjęcie działań". Znamy treść listu Andrzeja Dudy ws. Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 10:35
Prezydent Andrzej Duda wzywa społeczność międzynarodową do podjęcia działań w związku z "pogarszającą się" sytuacją na Białorusi. Polski prezydent skierował list do 47 krajów członkowskich Rady Praw Człowieka ONZ. Treść dokumentu przekazano Polskiemu Radiu.
rozwiń zwiń