X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jest zgoda na fuzję Orlenu i Lotosu. Premier: w planach też przejęcie PGNiG

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 12:50
Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował, że jego koncern uzyskał zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. To największa fuzja w regionie - podkreślił na konferencji prasowej. Z kolei premier Mateusz Morawiecki mówił, że planowane jest przejęcie przez PKN Orlen kolejnej firmy - PGNiG.
Jacek Sasin, Mateusz Morawiecki i Daniel Obajtek
Jacek Sasin, Mateusz Morawiecki i Daniel ObajtekFoto: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Posłuchaj

00:30 ob1.mp3 Daniel Obajtek: Komisja Europejska warunkowo zgodziła się na fuzję Orlenu z Lotosem (IAR)

- Ten proces był bardzo trudny. To jest największa w tym regionie o tak wysokiej koncentracji i dlatego ten proces nie był łatwy dla nas do przeprowadzenia - mówił Daniel Obajtek. Dodał, że fuzja była konieczna do przeprowadzenia dla dobra Orlenu, Lotosu i polskiej gospodarki.

- Nie ma miejsca w Polsce na dwa takie koncerny, musimy się bardzo szybko rozwijać i inwestować, nie możemy się dublować w inwestycjach - dodał szef Orlenu.

Posłuchaj
00:31 ob2.mp3 Daniel Obajtek: fuzja ma znaczenie w kontekście transformacji energetycznej (IAR)

Szef płockiego koncernu podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej, że oczekiwania, warunki Komisji Europejskiej dot. przejęcia Lotosu przez Orlen były na początku zdecydowanie większe niż te ostatecznie wynegocjowane.

- KE nawet żądała oddania nie tylko jednej, ale nawet dwóch rafinerii (...) Nie mogliśmy się na to zgodzić, dlatego to były ciężkie negocjacje, bo ten proces musi się zapinać biznesowo - powiedział Obajtek.

Posłuchaj
00:26 ob3.mp3 Daniel Obajtek: Orlen rozwija się w regionie (IAR)

 Szef Orlenu zapewnił, że projekt będzie się spinał biznesowo m.in. przez to, że po fuzji będzie można osiągać bardzo duże oszczędności przy zakupie ropy. Pozwoli on też rozwijać się Orlenowi.

- Lotos sam w sobie na dłuższą perspektywę nie ma szansy bytu - zaznaczył prezes Orlenu

EcPhAaCWkAEUscU (1).jpg
Miliardowa inwestycja PKN Orlen. Koncern ma ambitne plany rozwojowe

Premier: inwestycja szansą na synergię

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ta inwestycja ma zasadnicze znaczenie dla polskiej gospodarki.

Posłuchaj
00:29 pem1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: teraz przed państwową spółką dekady inwestycji w nowe technologie, badania i rozwój (IAR)

- Powiększony Orlen jest kluczowym podmiotem. Dla przeprowadzenia procesu jest niezbędna siła kapitałowa. Poprzez tego typu połączenia tworzy się możliwość wygenerowania dodatkowych synergii po stronie dochodowej i kosztowej - podkreślił.

Premier dodał, że planem na najbliższe lata jest też zmniejszenie liczonego w euro nawet siedmiomiliardowego deficytu w handlu chemią.

Kolejne przejęcie w drodze

Szef rządu zapowiedział także, że w planach jest przejęcie przez PKN Orlen kolejnej firmy - PGNiG.

Posłuchaj
00:26 pem2.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: następnym etapem będzie przejęcie przez powiększony Polski Koncern Naftowy Orlen spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (IAR)

Orlen poinformował już, że podpisany został list intencyjny w sprawie.

- W dniu 14 lipca 2020 roku podpisany został list intencyjny pomiędzy spółką a Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - napisano w komunikacie.

W komunikacie dodano, że podpisując list intencyjny, PKN Orlen oraz Skarb Państwa potwierdziły, że wiodącą rolę w procesie konsolidacji kapitałowej i organizacyjnej płockiej spółki i PGNiG będzie pełnił Orlen jako podmiot mający przejąć kontrolę nad PGNiG.

Podkreślono, że Orlen i Skarb Państwa "zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji".

Na harmonogram tego przejęcia trzeba będzie jeszcze poczekać.

Modzelewski 1200.jpg
"Bijemy się o strategiczne interesy". Prof. Witold Modzelewski o fuzji Orlenu i Lotosu

Jeden duży koncern

Polska gospodarka dostaje nowy impuls rozwojowy - mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zaznaczył, że zostaje otwarta droga do integracji firm, które po połączeniu będą budować polski multienergetyczny koncern.

- Jestem niezwykle szczęśliwy, że mogę uczestniczyć w wydarzeniu, które realizuje marzenia świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego - budowy polskiej, europejskiej globalnej firmy, która będzie miała szanse konkurować z największymi na rynkach europejskich, a i szerzej na globalnym rynku" - podkreślił wicepremier Jacek Sasin.

Jak mówił, "dokonujemy dwóch wielkich historycznych kroków" do tego, aby ten cel osiągnąć. "Dzisiaj nie tylko mamy zgodę KE na połączenie Orlenu i Lotosu, czyli otwartą drogę do tego, aby ten proces został szybko sfinalizowany, ale (...) otwieramy również drogę do integracji Orlenu i PGNiG" - wskazał. Podkreślił, że po połączeniu firmy "będą domykać ten rynek, budować polski multienergetyczny koncern działający nie tylko na rynku paliw płynnych, ale również rynku paliw gazowych, również w energetyce".

Posłuchaj
00:26 sass.mp3 Jacek Sasin: polska gospodarka musi dysponować odpowiednim potencjałem, aby sprostać wyzwaniom stojącym dziś przed energetyką (IAR) 

Jacek Sasin ocenił, że Orlen i Lotos będą wspólnie tworzyć potencjał, który pozwoli skutecznie nie tylko konkurować, ale też rozwijać się w kierunku, w którym idzie świat.

Orlen musi spełnić warunki

Zgoda Komisji Europejskiej ma charakter warunkowy. Bruksela uzależnia ostateczną akceptację od wywiązania się przez PKN Orlen ze wszystkich zobowiązań. Komisja poinformowała, że chodzi między innymi o sprzedaż 30 procent udziałów rafinerii przejętej Grupy Lotos i 80 procent jej stacji.

Decyzja została podjęta po szczegółowym postępowaniu wyjaśniającym dotyczącym planowanego przejęcia Lotosu przez PKN Orlen.

Posłuchaj
00:49 orlplom.mp3 Warunkowa zgoda KE na fuzję Orlenu z Lotosem - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 - Możemy zatwierdzić dzisiaj proponowane przejęcie, ponieważ wyczerpująca lista zobowiązań zaproponowana przez PKN Orlen zapewni, że odpowiednie polskie rynki pozostaną otwarte i konkurencyjne oraz że połączenie nie spowoduje wzrostu cen, ani mniejszego wyboru paliw i produktów powiązanych dla przedsiębiorstw i konsumentów w Polsce i Czechach - dodała wiceszefowa Komisji, Margrethe Vestager.

30 procent udziałów w rafinerii Lotos ma być sprzedanych wraz z pakietem praw zaradczych, co da nabywcy prawo do niemal połowy produkcji rafinerii ropy naftowej i benzyny. Zobowiązanie dotyczące sprzedaży około 80 procent stacji sieci Lotos jest powiązane z zaopatrywaniem ich w paliwa. Ponadto PKN Orlen zobowiązał się między innymi do sprzedaży dziewięciu składów paliw niezależnemu operatorowi logistyki oraz budowy nowego terminalu importowego paliwa do silników odrzutowych w Szczecinie, który zostałby mu przekazany. Na liście zobowiązań jest też udostępnienie konkurentom w Czechach rocznie do 80 tysięcy ton paliwa do silników odrzutowych w drodze otwartej procedury przetargowej.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Czytaj także

Jakie korzyści i wyzwania przyniesie fuzja Orlenu z Lotosem?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 11:42
Po fuzji Orlenu z Lotosem będziemy mogli lepiej konkurować na europejskim rynku - powiedział prezes Grupy Lotos Paweł Jan Majewski. Ocenił, że nowy koncern będzie miał większy potencjał ekspansji zagranicznej. - Jako jeden większy podmiot skorzystamy pod względem inwestycyjno-rozwojowym - powiedział Majewski pytany o zapowiadane przejęcie kapitałowe Grupy Lotos przez PKN Orlen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orlen będzie miał dostęp do unijnych analiz ws. przejęcia Lotosu. Jest zgoda KE

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 08:38
PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej możliwość zapoznania się z wynikami analiz w ramach drugiej fazy postępowania związanego z przejęciem Lotosu. Zgodnie z praktyką tej fazy postępowania, zastosowana została procedura zastrzeżeń, "Statement of Objections".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Obajtek: zakup Lotosu poprawi naszą konkurencyjność i stabilność

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 10:27
Chcąc być w Polsce konkurencyjnymi, musimy budować swoją siłę podobnie jak inne zagraniczne koncerny - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bijemy się o strategiczne interesy". Prof. Witold Modzelewski o fuzji Orlenu i Lotosu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 17:07
- Fuzje wielkich struktur zawsze będą w ten czy inny sposób oceniane z perspektywy kryterium ograniczenia konkurencji. Gdy mamy do czynienia z połączeniem dwóch podmiotów, które są istotnymi dostawcami nie tylko na rynek Polski, to pojawia się jeden z największych graczy na rynku europejskim - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista.
rozwiń zwiń