X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Miliardowa inwestycja PKN Orlen. Koncern ma ambitne plany rozwojowe

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 18:00
Wicepremier Jacek Sasin uczestniczył w Płocku w zakładzie głównym PKN Orlen we wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnej instalacji visbreakingu, która zwiększy uzysk paliw. Według koncernu instalacja, której budowa kosztować będzie ok. 1 mld zł, powstanie do końca 2022 r. 
Inauguracja projektu instalacji Visbreakingu w Zakładzie Produkcyjnym PKN Orlen w Płocku.
Inauguracja projektu instalacji Visbreakingu w Zakładzie Produkcyjnym PKN Orlen w Płocku.Foto: twitter/MAP

Dzięki instalacji zwiększy się tam uzysk benzyny i oleju napędowego z przerobu ropy naftowej. Spółka podała, że po uruchomieniu instalacji visbreakingu "EBITDA koncernu wzrośnie nawet o 415 mln zł rocznie".

pkn orlen stacja benzynowa free shutter 1200.jpg
Przejęcie Lotosu przez PKN Orlen. KE daje zgodę, ale stawia warunki

- Inwestycje to jest coś, co jest dzisiaj kołem zamachowym polskiej gospodarki - powiedział wicepremier Sasin podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę instalacji visbreakingu na terenie zakładu głównego PKN Orlen w Płocku. Jak podkreślił, inwestycje mają szczególne znaczenie w trudnym okresie pandemii koronawirusa, który stawia wiele wyzwań. Zaznaczył przy tym, iż rząd wspiera w tym czasie aktywność biznesową poprzez wdrażanie kolejnych tarcz antykryzysowych.

- Dzisiaj stawiamy na inwestycje, bo inwestycje pozwolą nam bardzo szybko wyjść z kryzysu, pozwolą nam się szybko rozwijać - oświadczył wicepremier, minister aktywów państwowych. W tym kontekście wspomniał o wielkich inwestycjach związanych z rozbudową infrastruktury, jak drogi, trasy kolejowe czy planowana budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przypomniał także o przedsięwzięciach realizowanych przez samorządy przy wsparciu programów rządowych, a także o zadaniach prowadzonych przez spółki z udziałem Skarbu Państwa.

Jak zaznaczył, "spółki Skarbu Państwa to te podmioty, które powinny inwestować, powinny dawać przykład innym firmom, jak w tych czasach stawiać na inwestycje i jak z tych inwestycji tworzyć dobrą perspektywę przyszłości dla siebie i dla całej polskiej gospodarki".

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówił, że płocki koncern musi inwestować, aby zdecydowanie szybciej mógł się rozwijać. Jak podał, w tym roku kwota inwestycji wyniesie tam 8 mld zł, głównie w Polsce.

pkn orlen 1200.jpg
Więcej stacji Orlenu na Litwie. Obajtek: marka się przyjęła

- Szybkie inwestycje, sprawdzone inwestycje, pozwalają poprawić nasza wydajność finansową, pozwalają rozwijać naszą firmę - powiedział szef PKN Orlen. Dodał, że jednym z istotnych procesów inwestycyjnych dla płockiego koncernu jest rozwój segmentu petrochemii, który - jak oznajmił - "sięgnie parunastu miliardów złotych". - To zdecydowanie jeszcze bardziej nas napędzi, bardziej napędzi całą naszą gospodarkę - ocenił. Obajtek wspomniał też o projektach PKN Orlen związanych z energetyką, nisko i zeroemisyjną, a w tym kontekście także o niedawnym przejęciu Grupy Energa.

- Również musimy patrzeć na podstawowy nasz biznes, jakim są paliwa. Również idziemy w tym kierunku. Inwestycja w instalację visbreakingu pozwoli nam bardziej przerabiać ropę na produkty bardziej marżowe, wyciskać z baryłki produkty bardziej marżowe - mówił prezes PKN Orlen. Dodał, że inwestycja ta, obliczona na 30 miesięcy, pochłonie ok. 1 mld zł. - Szybko planujemy, szybko prowadzimy proces inwestycyjny - dodał.

Obajtek odniósł się też do innych realizowanych w tym roku zadań na terenie zakładu głównego PKN Orlen w Płocku – modernizacji instalacji hydrokrakingu i instalacji hydroodsiarczania olejów napędowych. - Dodatkowo uzyskamy oleju napędowego około 460 tys. ton, czyli zdecydowanie poprawimy swoją rentowność, opłacalność produkcji - podkreślił.

Według PKN Orlen szacuje się, że łącznie po zakończeniu wszystkich inwestycji, które realizowane są obecnie w rafinerii w Płocku, czyli po 2022 r., EBITDA wzrośnie tam o ponad 600 mln zł rocznie.

PKN Orlen podał, że instalacja visbreakingu na terenie głównego zakładu produkcyjnego spółki zostanie zbudowana w oparciu o licencję firmy Shell - CB&I Nederland, a jej wykonawcą będzie konsorcjum KTI Poland - jako lider oraz IDS-BUD - jako uczestnik. Jak wyjaśnił płocki koncern, w instalacji tej pozostałość próżniowa, która dotąd wykorzystywana była do produkcji ciężkich olejów opałowych czy asfaltu, będzie przetwarzana na produkty wysokomarżowe – benzynę i olej napędowy.

- Oznacza to, że rafineria będzie mogła prowadzić jeszcze bardziej pogłębiony przerób ropy naftowej, a tym samym uzyskiwać większe o kilka punktów procentowych ilości paliw z baryłki niż dotychczas - podkreśliła spółka.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że proces visbreakingu to technologia sprawdzona i stosowana już w Grupie Orlen, w tym w rafineriach w Czechach i na Litwie.

PKN Orlen to największy podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jeden z największych w tym segmencie w Europie. Według danych publikowanych przez płocki koncern, Skarb Państwa posiada tam 27,52 proc. akcji, Nationale-Nederlanden OFE - 7,34 proc., Aviva OFE Aviva Santander - 6,29 proc., natomiast pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 58,85 proc. akcji.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Orlen chce przejąć Energę. Ekspert: to budowa polskiej racji stanu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 13:45
- Zarządy takich spółek jak Orlen czy Energa są powoływane nie tylko po to, żeby administrować majątkiem, ale także po to, żeby budować polską rację stanu - mówił Marek Formela (redaktor naczelny "Gazety Gdańsk"). Z kolei publicysta Marek Król podkreślił, że "akumulacja kapitału to dobre wyjście".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej stacji Orlenu na Litwie. Obajtek: marka się przyjęła

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 11:10
PKN Orlen planuje w 2020 r. zwiększyć liczbę swoich stacji paliw na Litwie do co najmniej 29 - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak ocenił, docelowo sieć detaliczna Orlenu na Litwie powinna liczyć 70-80 stacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krok w stronę niezależności na rynku ropy. PKN Orlen przejmuje Energę S.A.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 17:30
Płocki koncern PKN Orlen wykupił ponad 80 procent akcji i będzie miał kontrolę nad spółką Energa S.A. Transakcja zostanie sfinalizowana jeszcze w tym tygodniu. Jak powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin, fuzja obu spółek ma pozwolić na lepsze wykorzystanie ich potencjału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fuzja Orlenu z Lotosem. Komisja Europejska przedłuża rozpatrzenie wniosku

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 11:40
Ważą się losy połączenia dwóch najważniejszych koncernów paliwowych w Polsce - PKN Orlen i Lotosu. Polska czeka na zgodę Komisji Europejskiej, która właśnie poinformowała, że ze względu na złożone przez koncern z Płocka nowe propozycje dotyczące fuzji, wydłużyła czas na podjęcie decyzji w tej sprawie do 22 lipca. Wcześniej decyzja miała zapaść do 30 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejecie Lotosu przez PKN Orlen. KE daje zgodę, ale stawia warunki

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 16:27
Jak informuje agencja Reuters, największy polski koncern paliwowy PKN Orlen ma otrzymać zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Musi jednak spełnić warunki zapewniające utrzymanie zasad konkurencji na rynku.
rozwiń zwiń