X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tarcza antykryzysowa. W ramach postojowego wypłacono już ponad miliard złotych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 08:31
Około 1,2 mld zł trafiło już na konta ponad 600 tys. samozatrudnionych i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych z tytułu świadczenia postojowego – poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/piotr_szewczyk

Jak poinformował ZUS, większość środków wypłaconych w ramach świadczenia postojowego trafiła do osób prowadzących działalność gospodarczą. Pieniądze przelano też osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych. Postojowe wypłacane jest już też osobom, które wystąpiły o świadczenie kolejny raz.

Jak podkreśliła Gertruda Uścińska, "mamy świadomość, że wielu przedsiębiorców oczekuje takiej pomocy, dlatego staramy się, żeby wnioski o tarczę antykryzysową były realizowane jak najszybciej". Zadeklarowała, że wypłaty realizowane są na bieżąco.
Przekonywała również, że w ZUS wykonywana jest "gigantyczna praca w nadzwyczajnym tempie".

kalku12.jpg
Tarcza finansowa. Do firm trafiło już prawie 20 mld zł

- Przyjęliśmy ponad 2,6 mln wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. W trzy tygodnie musieliśmy przygotować systemy informatyczne i przemodelować organizację - mówiła.

Prof. Gertruda Uścińska zachęciła również do składania wniosków o pomoc z tarczy drogą elektroniczną, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. To - jej zdaniem - zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy i wypłatę świadczenia.

Jak działa postojowe?

Świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się. W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie obowiązuje warunek granicznej kwoty przychodu. Z kolei ze świadczenia postojowego mogą skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub w marcu bieżącego roku.

Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS: www.zus.pl.

Do firm i obywateli płyną miliardy złotych

Wczoraj Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że w sumie w ramach pomocy z tarczy antykryzysowej (co obejmuje też postojowe) przekazano już blisko 10 miliardów złotych wsparcia.

Obowiązująca od 1 kwietnia tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii, przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek ZUS na 3 miesiące; świadczenie postojowe dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – i uelastycznienie czasu pracy dla firm w kłopotach.

PolskieRadio24.pl, PAP, ZUS, md

Zobacz więcej na temat: tarcza antykryzysowa ZUS firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceprezes PFR: źle wypełniony wniosek opóźnia wypłatę środków z tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 22:00
Czasami warto poczekać i wyznaczyć we wniosku o pomoc z PFR późniejszy miesiąc referencyjny, bo firma ma prawo tylko raz ubiegać się o pomoc z tarczy antykryzysowej - radził przedsiębiorcom Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, gość PR1.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

KPRM: przedsiębiorcy otrzymali blisko 9 mld złotych wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 20:42
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że od chwili uruchomienia tarczy antykryzysowej polscy przedsiębiorcy i samozatrudnieni otrzymali wsparcie w wysokości 8,7 miliarda złotych. W sumie złożono ponad 3,8 miliona wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa 3.0. Sejm przyjął część senackich poprawek

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 22:00
Sejm poparł część poprawek Senatu do nowelizacji tarczy antykryzysowej 3.0. Dotyczyły one m.in. ulgi w składkach na ZUS dla samozatrudnionych. Posłowie nie zgodzili się jednak, by wykreślić z ustawy przepisy dot. prezesa UKE.
rozwiń zwiń