X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezydent: kolej ma dla gospodarki i państwa strategiczne znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 10:33
- Kolej jest jedną ze strategicznych gałęzi przemysłu RP, miała, ma i będzie miała znaczenie strategiczne i militarne dla całej gospodarki państwowej - mówił prezydent Andrzej Duda w środę podczas otwarcia II Kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda: kolej ma kluczowe znaczenie dla państwa (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda: nowe połączenia kolejowe to skuteczna walka z wykluczeniem komunikacyjnym (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda: w związku ze spodziewaną rozbudową polskich portów rola przewozów towarowych będzie coraz większa (IAR)
Andrzej Duda na II Kongresie Rozwoju Kolei
Andrzej Duda na II Kongresie Rozwoju KoleiFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Prezydent otworzył II Kongres Rozwoju Kolei w Warszawie
  • To spotkanie polityków, ekspertów i przedstawicieli branżowych organizacji społecznych
  • Andrzej Duda: kolej ma i będzie miała strategiczne znaczenie
  • Prezydent: chcemy walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym

Jak dodał prezydent, kolej ma i będzie miała strategiczne znaczenie dla kształtowania polityki i zdobywania przewag, także na arenie międzynarodowej.


- Patrząc na historię ostatnich 30 lat, można powiedzieć, że kolej najpierw znalazła się w głębokim regresie, a potem powoli zaczęła wracać - powiedział Andrzej Duda. Wyraził też nadzieję, że kolej będzie "nabierała prędkości" i przez najbliższe dziesięciolecia "nikt nie zdoła tego pociągu wyhamować".

Kolej na torach rozwoju

Andrzej Duda mówił, że chciałby, aby dalszy rozwój kolei w Polsce realizować w sposób sprawny, odpowiedzialny i jak najbardziej wydajny.

Przypomniał, że na rozwój kolei przeznaczono "ogromne pieniądze".

- Można by je spożytkować na różne cele, ale są przeznaczone właśnie na kolej. Chciałbym, żebyście państwo to doceniali - powiedział prezydent, zwracając się do uczestników Kongresu.

Andrzej Duda dodał, że chciałby, aby estetyka, komfort obsługi, korzystanie ze wszystkich nowoczesnych możliwości na polskiej kolei były czymś, co by "przyciągało ludzi z Europy i całego świata".

Dziękując "za to wszystko, co dotychczas zostało zrobione", prezydent podkreślał, że słyszał już zaskoczenie osób z zagranicy wysokim poziomem połączeń kolejowych między głównymi polskimi miastami.

Andrzej Bittel 1200.jpg
Wiceminister Andrzej Bittel: rok 2019 był dla kolei bardzo udany

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym

Prezydent powiedział, że władzom zależy na niwelowaniu "wykluczenia komunikacyjnego". Jak powiedział, w ostatnich 30 latach doszło w Polsce do wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców wielu rejonów kraju, w których kiedyś były połączenia kolejowe.

- Pociąg, którym można było dojechać do pracy, był najpewniejszą formą komunikacji - mówił.

Prezydent podkreślił, że celem jest nie tylko przywrócenie tych połączeń, ale także budowa nowych.

- To jest bardzo ważne zadanie, bo jeżeli mówimy o zrównoważonym rozwoju, to powinniśmy patrzeć na niego z różnych punktów widzenia. To nie tylko zachowanie walorów przyrody i naszego świata w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń, (...) ale także równy rozwój kraju - zaznaczył prezydent. Dodał, że w wielu miejscach w Polsce ludzie mają problem z dojazdem do pracy.

Andrzej Duda ocenił, że choć istotną rolę w zmianie tego stanu rzeczy odgrywają samorządy, to powinny one zyskać wsparcie centralne, także ze strony instytucji kolejowych. Zadeklarował, że być może niektóre połączenia okażą się niedochodowe, będą mogły otrzymać dotacje.

Spotkanie branży kolejowej

W ramach II Kongresu Rozwoju Kolei, na Stadionie Narodowym spotykają się dziś decydenci, liderzy opinii publicznej, oraz przedstawiciele organizacji społecznych. Tematem spotkania jest rozwój kolejnictwa i inwestycji transportowych, wykorzystania funduszy unijnych. Zebrani poruszają także zagadnienia związane z ekologią, elektromobilnością, innowacjami oraz bezpieczeństwem. Tematem dyskusji będą także: perspektywa budżetowa, Centralny Port Komunikacyjny oraz rozwój przewozów towarowych.

Kongres ma odwiedzić dziś także premier Mateusz Morawiecki. Jako paneliści wystąpią między innymi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz prezesi i członkowie zarządów największych polskich przedsiębiorstw komunikacyjnych.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Program Kolej Plus przyjęty. Władze chcą przywracać lokalne połączenia kolejowe

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 09:11
Rząd przyjął program Kolej Plus. Umożliwi on połączenie z miastami wojewódzkimi miejscowości liczących powyżej 10 tysięcy mieszkańców, które takie połączenia utraciły, ale będzie można też zbudować nowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy dworzec PKP otwarty. A. Adamczyk: dotrzymujemy obietnic

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 13:45
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk otworzył nowy dworzec PKP w miejscowości Czeremcha w województwie podlaskim. Podczas uroczystości mówił, że ta inwestycja w infrastrukturę kolejową jest przykładem, że rząd PiS dotrzymuje złożonych obietnic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister Andrzej Bittel: rok 2019 był dla kolei bardzo udany

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 11:59
- W zeszłym roku pociągi przewiozły rekordową liczbę pasażerów - wskazał w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, odnosząc się do bardzo dobrych wyników kolei w 2019 roku.
rozwiń zwiń