X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minimalna płaca w górę, zmiany w dodatku stażowym. Co czeka pracowników w nowym roku?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 14:01
W nowym roku, zgodnie z zapowiedziami, będziemy mieli wyższą płacę minimalną. Pracownicy mogą spodziewać się też kilku "punktowych" zmian w prawie pracy. Wiadomo też, że w 2020 roku będzie zdecydowanie mniej szans na zrobienie większych, niedzielnych zakupów - w całym roku ma być tylko siedem niedziel handlowych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, im_coco
  • 2020 przyniesie kilka istotnych zmian na szeroko pojętym rynku pracy
  • Od 1 stycznia wzrośnie płaca minimalna
  • W nowym roku będzie tylko siedem niedziel handlowych

W ostatnich latach co roku płaca minimalna dość szybko rosła, ale tym razem będziemy mieli wyjątkowe przyspieszenie. Od 1 stycznia 2020 najniższe wynagrodzenie wyniesie 2600 złotych brutto. To rekordowy wzrost, bo w tym roku najniższa płaca to 2250 złotych, a więc po nowym roku wzrośnie ona o 350 złotych.

To przełoży się również na minimalną stawkę godzinową - wzrośnie ona z 14,70 złotych brutto do 17 złotych brutto.

Pierwotnie rząd zakładał, że 2020 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 2450 złotych brutto, potem jednak zostało to zmienione. Tak dynamiczna podwyżka to część planu PiS, dzięki któremu Polska ma szybciej doganiać zachód pod względem poziomu życia.

Wiadomo, że w kolejnych latach rząd także zamierza dynamicznie podnosić minimalne wynagrodzenie. W 2021 roku ma ono już wynieść 3000 złotych brutto, by dobić do poziomu 4000 złotych brutto pod koniec 2023 roku. Tak przynajmniej deklarował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w czasie kampanii wyborczej.

Na konkrety trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać. Jeśli chodzi o 2021 rok, to więcej zapewne będziemy wiedzieli późną wiosną, kiedy rozpoczną się trójstronne negocjacje w tej sprawie.

Zmiany ws. dodatku stażowego

Od 1 stycznia dodatek za staż pracy nie będzie już wliczany do minimalnego wynagrodzenia. Dzięki temu ten dodatek ma zacząć spełniać swoją rolę - a więc być formą docenienia dla osób, które pracują w danym miejscu od dłuższego czasu. Nie będzie więc już sytuacji, w której wieloletni pracownik zarabia na swoim stanowisku tyle samo, co np. osoba, która dopiero skończyła studia.

- Na tę zmianę czekali od lat pracownicy z długim stażem pracy, którzy dostawali niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego niż przykładowo zaczynający pracę absolwenci, bo do minimalnej pensji wliczano im dodatek za wysługę lat – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W ostatnich latach do minimalnego wynagrodzenia przestano też wliczać dodatki za pracę w nocy i nadgodziny, nagrodę jubileuszową oraz odprawy emerytalne i rentowe.

Mniej handlu w niedziele

zakupy 1200.jpg
Niedziele handlowe 2020: będą duże zmiany. Zobacz, jakie

W przyszłym roku pracownicy handlu będą mieli więcej czasu na odpoczynek. Zgodnie z obowiązującą od marca zeszłego roku ustawą, w 2020 roku odejdziemy od ogólnej zasady dwóch czy jednej niedzieli handlowej w miesiącu (tak jak w ostatnich dwóch latach) - teraz ograniczenie handlu ma obowiązywać już we wszystkie niedziele w miesiącu.

Są oczywiście wyjątki, związane przede wszystkim ze świętami. W sumie niedziel handlowych w 2020 roku będzie siedem.

W 2020 roku zakupy zrobimy w następujące niedziele: jedną niedzielę przed Wielkanocą, dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia oraz cztery dodatkowe, ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

W niedziele niehandlowe będą mogły być czynne np. cukiernie, stacje benzynowe i małe sklepy - pod warunkiem, że za ladą stoi właściciel. Za łamanie ograniczenia grożą grzywny, a nawet kara ograniczenie wolności.

Obecnie Sejm pracuje nad "uszczelnieniem" ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Chodzi przede wszystkim o uniemożliwienie sklepom udawania placówek pocztowych i w ten sposób obchodzenia ograniczenia. Projekt czeka teraz na drugie czytanie.

Kolejne etapy wdrażania PPK

świnka1200.jpg
Pracownicze Plany Kapitałowe. Co trzeba wiedzieć?

Niedawno zakończył się pierwszy etap wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych, a więc w największych firmach, zatrudniających ponad 250 osób. Do programu zapisało się nieco ponad 1,1 mlna osób, co oznacza, że partycypacja wyniosła 39% procent.

Od 1 stycznia PPK będą wprowadzane w firmach, zatrudniających od 50 do 249 osób, a od 1 lipca - przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 20 osób. Za rok PPK pojawią się też w najmniejszych firmach.

PolskieRadio24.pl, Ministerstwo Rodziny, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: idziemy drogą, która ma doprowadzić do zwiększenia dochodów Polaków

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 12:00
Podczas niedzielnej (29.09) konwencji regionalnej Prawa i Sprawiedliwości prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślał, że beneficjentami podwyższenia płacy minimalnej nie będą wyłącznie osoby o najniższych dochodach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fakt" Rzecznik MŚP proponuje zróżnicowanie płacy minimalnej w zależności od regionu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 08:12
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców chce wprowadzić regionalną pensję minimalną. W ten sposób zamierza ulżyć przedsiębiorcom, którym zapowiedź skokowej podwyżki najniższych płac się nie podoba – podaje wtorkowy "Fakt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedziele handlowe 2020: będą duże zmiany. Zobacz, jakie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 11:20
W przyszłym roku zakaz handlu w niedziele zostanie znacznie rozszerzony. Zakupy będzie można zrobić tylko w 7 niedziel w ciągu całego roku.
rozwiń zwiń