Przełomowe porozumienie UE-Chiny. Skorzysta także jeden z polskich produktów

2019-11-10, 12:59

Przełomowe porozumienie UE-Chiny. Skorzysta także jeden z polskich produktów
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

Unia Europejska i Chiny zakończyły negocjacje w sprawie dwustronnej umowy o ochronie 100 europejskich i 100 chińskich oznaczeń geograficznych, którymi opatrzone są produkty spożywcze o uznanej renomie.

Posłuchaj

W radiowej Jedynce Piotr Świtalski - przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce - wyjaśniał na czym polega przełomowy charakter umowy zawartej niedawno między UE a Chinami. (Dariusz Kwiatkowski)
+
Dodaj do playlisty

Porozumienie ma stanowić ochronę przed podrabianiem i przywłaszczaniem praw producentów. Jako chronione oznaczenia geograficzne lub chronione nazwy pochodzenia zarejestrowanych jest już ponad 3 tysiące 300 unijnych nazw.

Skorzystają konsumenci i producenci

Jak wyjaśniał w radiowej Jedynce Piotr Świtalski - przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce - korzyści z porozumienia odniosą zarówno konsumenci jak i producenci. Konsumenci będą bardziej pewni, że to co kupują z daną nazwą produktu jest faktycznie tym co jest napisane na opakowaniu.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Czy będzie reset na linii Chiny-Europa? Unijny biznes coraz częściej postrzega Państwo Środka jako zagrożenie

Jak mówił ekspert - producenci skorzystają w ten sposób, że z ich produktami nie będą konkurowały podróbki i falsyfikaty jak również produkty podszywające się samą nazwą "pod coś co kojarzymy naturalnie z danym wyrobem".

Skorzystają - dodał Piotr Świtalski - także europejscy rolnicy, bo eksport ich produktów do Chin, a tym samym konsumpcja na tamtejszym wielkim rynku europejskich towarów spożywczych powinny wzrosnąć.

Jeden polski produkt na liście 

Wśród produktów chronionych z Polski, na liście znalazła się polska wódka. Za 4 lata lista zostanie jednak poszerzona o kolejnych 175 nazw i oznaczeń geograficznych z obu stron, czyli UE i Chin.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Umowa inwestycyjna priorytetem dla Chin i UE

Obecnie, po zakończeniu negocjacji umowa zostanie poddana kontroli prawnej. Umowa ma wejść w życie przed końcem 2020 roku.

Dariusz Kwiatkowski, "Jedynka", PR24 akg

Polecane

Wróć do strony głównej