Rynek smartfonów nie przestaje rosnąć, co drugi Polak korzysta z "inteligentnego telefonu"

2015-07-13, 12:52

Rynek smartfonów nie przestaje rosnąć, co drugi Polak korzysta z "inteligentnego telefonu"
Smarfonów przybywa w szybkim tempie. Foto: Pixabay.com

W 2020 roku 70 procent osób będzie używać smartfonów, a 90 procent znajdzie się w zasięgu mobilnych sieci szerokopasmowych - wynika z badań Mobility Report 2015. Co więcej do 2020 roku 80 proc. całego ruchu danych mobilnych będzie pochodzić ze smartfonów.

Posłuchaj

O tym jak rozwija się rynek smartfonów mówił, w Porannych Rozmaitościach radiowej Jedynki, Stefan Batory, Prezes iTaxi, ekspert ds. nowych technologii. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Na przestrzeni ostatnich kilku kwartałów nastąpił prawdziwy wysyp inteligentnych telefonów w atrakcyjnej cenie. Coraz częściej korzystamy także z różnego rodzaju aplikacji i tych przybywa w rekordowym tempie.

- Rynek smarfonów cały czas dynamicznie się rozwija i Polska podąża w tym trendzie za krajami Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Na koniec 2014 roku, 58% z nas miało w swojej kieszeni smartfony. Dzisiaj Polacy noszą w swoich kieszeniach 19 mln "inteligentnych telefonów", oznacza to, że więcej niż co drugi telefon, z którego dzisiaj korzystamy, to smartfon, i ta tendencja powinna się utrzymać również w tym roku. Szacuję, że na koniec bieżącego roku, już ¾ z nas będzie korzystało ze smartofnów - tłumaczy Stefan Batory, prezes iTaxi,  ekspert ds. nowych technologii.

- Te smarfony, które teraz nosimy w kieszeniach, to są odpowiedniki komputerów z naszych biurek sprzed 5-8 lat, korzystamy z nich coraz bardziej intensywnie, już nie tylko do wykonywania telefonów, wysyłania SMS-ów, ale odbieramy również pocztę, płacimy za nie rachunki, zamawiamy jedzenie, zamawiamy taksówki, umawiamy wizyty u lekarza – dodaje.

Codziennie przybywa kilkaset aplikacji

- Rynek aplikacji jest w tej chwili motorem napędowym całego rynku smartfonów. Najwięcej przybywa gier, zaraz za grami są komunikatory i platformy społecznościowe, a taką trzecią bardzo duża grupa to aplikacje codziennego użytku, które ułatwiają nam poruszanie się w rzeczywistym świecie – tłumaczy.

Ze smartofnów korzystamy 2-3h dziennie

- W badaniach okazało się, że większość z nas, od razu po przebudzeniu, zanim zje śniadanie, sięga po smartfona, aby sprawdzić, co działo się w nocy, co napisali nasi znajomi na platformach społecznościowych – mówi Batory.

- Przez najbliższe trzy do pięciu lat, rynek smartfonów będzie się rozwijał bardzo dynamicznie, natomiast, bardzo szybko do smartfonów dołączy Intenret rzeczy. Smartfony będą się komunikowały z naszym otoczeniem, z naszym domem, może nawet z naszymi ubraniami, będą sczytywały temperaturę naszego ciała – podkreśla gość radiowej Jedynki.

- Jednym z powodów upowszechnienia się smartofonów był niewątpliwie spadek ich cen. Dziś właściwe możemy kupić większość smartofnów u operatorów komórkowych za symboliczną złotówkę, w abonamentach dwuletnich.

Justyna Golonko

 

 

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej