Fundusze gotówkowe i pieniężne: kiedy zaczną zarabiać?

2014-04-19, 11:31

Fundusze gotówkowe i pieniężne: kiedy zaczną zarabiać?
Inwestujący w fundusze muszą czekać na podwyżki stóp procentowych, albo godzić się na bardziej ryzykowną grę.Foto: sxc.hu

Rezultaty funduszy gotówkowych i pieniężnych uniwersalnych są w znacznej mierze zależne od oprocentowania poszczególnych składników ich portfeli.

Dla papierów dłużnych denominowanych w polskim złotym kupony odsetkowe, w większości przypadków, oparte są na stawkach rynku pieniężnego WIBOR 6M. Te natomiast nie przejawiają ostatnio najmniejszej ochoty do wzrostów, co kładzie się cieniem na wynikach bezpiecznych rozwiązań.

WIBOR
WIBOR 6M vs. fundusze gotówkowe i pieniężne PLN

Pod koniec maja zeszłego roku sześciomiesięczny WIBOR osiągnął swoje historyczne minimum na poziomie 2,66 proc. Od tego czasu wzrósł zaledwie o +0,08 pkt proc. i jest to raczej kosmetyczna zmiana, jak na prawie 11 miesięcy. Stabilne zachowanie stawek rynku pieniężnego nie powinno dziwić. WIBOR jest bowiem wypadkową oczekiwań rynku finansowego w zakresie kształtowania inflacji oraz kosztu pieniądza w przyszłości.

Zarówno brak presji inflacyjnej, jak i zapowiedź kontynuowania łagodnej polityki monetarnej, utwierdzają w przekonaniu, że póki co obecne poziomy WIBOR są adekwatne do sytuacji.

Niskie stopy procentowe przekładają się na wyniki funduszy

Taki stan rzeczy wpływa aktualnie na niskie stopy zwrotu funduszy gotówkowych i pieniężnych. Jak pokazuje historia, wzrost oprocentowania rynkowych stawek pieniężnych przekładał się na lepsze wyniki funduszy gotówkowych i pieniężnych z pewnym opóźnieniem, wynoszącym zazwyczaj kilka miesięcy.

Trzeba czekać, albo godzić się na większe ryzyko

Posiadacze jednostek tego typu rozwiązań, w oczekiwaniu na lepsze wyniki, będą musieli prawdopodobnie uzbroić się jeszcze w cierpliwość, albo zaakceptować nieco wyższe ryzyko.

Zarządzający, w poszukiwaniu konkurencyjnej dodatkowej stopy zwrotu, mogą akceptować chociażby wyższe ryzyko kredytowe, włączając do gry papiery korporacyjne, oferujące wyższy kupon.

Innym sposobem na poprawę zysków jest aktywne zarządzanie ryzykiem stopy procentowej. Przykładem tego podejścia mogą być Aviva Investors Depozyt Plus (Aviva Investors FIO) lub UniKorona Pieniężny (UniFundusze FIO) z aktywnym pozycjonowaniem portfela papierów skarbowych na krzywej rentowności.

Posiadacze jednostek tego typu rozwiązań mają szanse na ponadprzeciętne zyski, jednak przy akceptacji o wiele większego ryzyka.
Marcin Oyrzanowski, młodszy analityk, Analizy Online / awi, jk

Polecane

Wróć do strony głównej