Koniec z lokatami antybelkowymi, i co dalej?

2012-04-16, 10:00

Koniec z lokatami antybelkowymi, i co dalej?
. Foto: Glow Images/East News

Półroczne lokaty bankowe przynoszą obecnie zyski maksymalnie na poziomie 6,5 procent brutto, podczas gdy jeszcze zimą było to 8 procent - wynika z zestawień porównywarki internetowej Comperia.

Posłuchaj

Marcin Zienkiewicz z porównywarki internetowej Comperia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Od końca marca obowiązują nowe przepisy które uszczelniają system podatkowy w zakresie zysków z lokat bankowych. Dotąd banki oferowały lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Ponieważ dzienne zyski z takich lokat były niewielkie, zgodnie z prawem były zaokrąglane do zera, co pozwalało na niepłacenie podatku.

Analitycy zaznaczają, że po wycofaniu tak zwanych lokat antybelkowych widać nowy trend na rynku - banki zaczynają proponować nowe promocyjne wyżej oprocentowane lokaty. Najczęściej są one tak skonstruowane, że klient może założyć je tylko raz Po drugie, część banków wymaga, by najpierw założyć konto osobiste - ostrzega Marcin Zienkiewicz z porównywarki internetowej Comperia. Konta dołączane do lokat na początku mogą być darmowe. Z czasem może się jednak okazać, że trzeba za nie płacić, bo zmieni się na przykład tabela opłat i prowizji. Dlatego zakładając nową lokatę warto dokładnie sprawdzić co będzie się bardziej opłacało.
Z szacunków wynika, że na lokatach z dzienną kapitalizacją odsetek Polacy zgromadzili 70 miliardów złotych.

Polecane

Wróć do strony głównej