X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Bezpieczne drogi w miejscach oddalonych od dużych centrów. W 2021 r. rządowy fundusz wsparł samorządy

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 19:00
Stan krajowych dróg samorządowych nadal pozostawia wiele do życzenia. To główna barierą, która ogranicza czy wręcz hamuje wzrost bezpieczeństwa. Obniża także aktywność ekonomiczną i konkurencyjność regionów. Wsparciem dla samorządów terytorialnych w tym zakresie jest ustawa z października 2018 roku o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg, która stanowi plan działań odnośnie dróg będących w gestii samorządów. 
Celem Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, jest przyspieszenie budowy nowoczesnej  infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym.
Celem Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, jest przyspieszenie budowy nowoczesnej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym.Foto: twitter/GDDKiA

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg - dawna nazwa to Fundusz Dróg Samorządowych - ma przede wszystkim przyspieszyć powstanie nowoczesnej, bezpiecznej infrastruktury drogowej, zwłaszcza w miejscowościach oddalonych od dużych centrów gospodarczych.

Główne cele

Jak precyzuje Ministerstwo Infrastruktury, chodzi o drogi lokalne, stanowiące "ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki' i poprawę poziomu życia obywateli".

- Rozwój lokalnej infrastruktury drogowej stanowi działanie komplementarne do inicjatyw podejmowanych na szczeblu krajowym w odniesieniu do budowy systemu autostrad i dróg ekspresowych, przyczyniając się do stworzenia spójnego i zintegrowanego systemu transportowego - argumentuje resort infrastruktury potrzebę rozwoju lokalnych połączeń drogowych.

Jak finansowany jest Fundusz?

- Źródła finansowania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to wpłaty pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), dotacje z budżetu państwa - w tym z części budżetu, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i spółek, w których wszystkie akcje są własnością Skarbu Państwa.

Ponadto Fundusz może zostać zasilony środkami pochodzącymi z przekazania skarbowych papierów wartościowych, a także dobrowolnymi wpłatami na rzecz Funduszu np. przez spółki, w których udziały albo akcje posiada Skarb Państwa.

Na co przeznaczane jest wsparcie?

  • dofinansowania budowy mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych.
  • dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i dróg gminnych
  • finansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym.
  • dofinansowanie budowy obwodnic lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich.
  • dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg wojewódzkich, dróg powiatowych lub dróg gminnych, zarządzanych przez prezydenta miasta na prawach powiatu będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa.

Drogi gminne i powiatowe

W tym przypadku chodzi o dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i gminnych, których stan pozostawia wiele do życzenia. Wsparcie - precyzuje Ministerstwo Infrastruktury - przyznawane jest "na podstawie wniosków o dofinansowanie, składanych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach naborów przeprowadzanych na terenie każdego województwa. Za przeprowadzenie naboru oraz późniejszą ocenę wniosków o dofinansowanie odpowiadają wojewodowie".

Wysokość dofinansowania ze środków RFRD na zadania jest uzależniona od dochodów danej jednostki samorządu terytorialnego, czyli im niższy dochód podatkowy jednostek samorządu terytorialnego, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść aż do 80 proc. kosztów realizacji zadania, łącznie z drogami dojazdowymi do mostów.

Czytaj także:

Budowa mostów

W tym wypadku chodzi o zlikwidowanie, jak podaje rząd "nieciągłości sieci drogowej spowodowanej brakiem przepraw mostowych w jednostkach samorządu terytorialnego, i przez to poprawę wewnętrznej spójności komunikacji regionów Polski".

Trzeba dodać, że z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg finansowana jest również modernizacja i rozbudoa dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym. Te zadania ze względu na ich znaczenie dla państwa, finansowane są ze środków Funduszu w pełnej wysokości.

Drogi dla miast i obwodnice

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg rozszerzył katalog beneficjentów o prezydentów miast na prawach powiatu, będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Od 2021 roku prezydenci miast uzyskują dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu zarządzanych przez nich dróg wojewódzkich, dróg powiatowych i dróg gminnych.

W ramach Rządowego Funduszu - od 2021 roku można również uzyskać dofinansowanie budowy obwodnic, które są zlokalizowane w ciągach dróg wojewódzkich.

Czytaj także:

W tym ostatnim wypadku - dofinansowanie wynosi do 80 proc. wartości zadania, lecz nie więcej niż 100 mln zł.

Postulaty samorządowców

Ostatnio pojawiło się wiele postulatów samorządowców, aby można było finansować z programu również drogi do stref ekonomicznych czy ciągi pieszo-rowerowe przy istniejących już drogach.

- Planujemy poszerzyć zakres Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i przy tej okazji zabezpieczyć dodatkowe środki finansowe - zapewnił niedawno samorządowców wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Łączna wartość środków RFRD przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji w 2021 roku to 3 258 mln zł.

Na dofinansowanie zadań gminnych trafiło 1 463 mln zł, na zadania powiatowe przeznaczonych zostało 1 295 mln zł, wartość dofinansowania zadań na drogach obronnych to 500 mln zł.

Ministerstwo Infrastruktury, Polskie Radio24, akg

Czytaj także

"Wielki program". Rząd przeznaczy 36 mld zł na budowę i modernizację dróg samorządowych

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 13:56
- W przeciągu najbliższych 10 lat drogi lokalne zmienią swe oblicze dzięki funduszowi dróg samorządowych, na który przeznaczonych będzie w długoletniej perspektywie 36 mld zł - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

36 mld zł na poprawę dróg samorządowych. Rusza kolejny nabór środków

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 13:00
Wicepremier Piotr Gliński ogłosił w czwartek w Łodzi nowy nabór na dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych. Fundusz przeznaczy w ciągu 10 lat 36 mld zł na drogi lokalne, będące w gestii samorządów. Dzięki nowym rozwiązaniom prawnym, przyjętym przez rząd i prezydenta, na wsparcie mogą liczyć również powiaty i gminy, które nie mają wystarczających środków na wkład własny inwestycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miliardy złotych dla Funduszu Dróg Samorządowych

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 17:00
Ponad trzy miliardy złotych zasilą w przyszłym roku Fundusz Dróg Samorządowych. Decyzję w tej sprawie podjął Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Kilka dni temu w Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja ustawy o Funduszu, która pieczętuje tę decyzję. Na podstawie nowelizacji zmieni się nazwa FDS na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes BGK: nasz program pozwoli zrealizować inwestycje latami odkładane przez samorządy

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 17:30
Program Inwestycji Strategicznych, jako część Polskiego Ładu, ma pobudzić inwestycje we wszystkich polskich samorządach. A zwłaszcza w tych, które dotąd nie miały środków na inwestycje drogowe, edukacyjne, medycynę. Dzięki 95-procentowemu umorzeniu takiej subwencji jednostkom samorządu terytorialnego będzie łatwiej zgromadzić 5 procent wkładu własnego potrzebnego do uruchomienia inwestycji - powiedziała na antenie 1 Programu Polskiego Radia w audycji "Ekspres Gospodarczy", Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Więcej możliwości dla samorządów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 07:52
- W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg chcemy, aby samorządy mogły też finansować m.in. budowę ścieżek pieszo-rowerowych - zapowiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Zmiany w programie mają być wprowadzone od przyszłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych". Waldemar Buda o Programie Inwestycji Strategicznych

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 17:49
- Gros inwestycji planowanych do realizacji w ramach Programu Inwestycji Strategicznych dotyczy dróg lokalnych - podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że na wiosnę przyszłego roku Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych i gminnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych to ponad 23 mld zł i niemal 4 tys. projektów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 18:24
O miliardach złotych dla samorządów, w ramach rządowego funduszu Polski Ład w Programie Inwestycji Strategicznych, mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Remigiusz Górniak, wiceprzewodniczący Związku Samorządów Polskich.
rozwiń zwiń