Prezes BGK: nasz program pozwoli zrealizować inwestycje latami odkładane przez samorządy

2021-06-22, 17:30

Prezes BGK: nasz program pozwoli zrealizować inwestycje latami odkładane przez samorządy
Prezes BGK Beata Daszyńska- Muzyczka . Foto: kancelaria premiera/twitter

Program Inwestycji Strategicznych, jako część Polskiego Ładu, ma pobudzić inwestycje we wszystkich polskich samorządach. A zwłaszcza w tych, które dotąd nie miały środków na inwestycje drogowe, edukacyjne, medycynę. Dzięki 95-procentowemu umorzeniu takiej subwencji jednostkom samorządu terytorialnego będzie łatwiej zgromadzić 5 procent wkładu własnego potrzebnego do uruchomienia inwestycji - powiedziała na antenie 1 Programu Polskiego Radia w audycji "Ekspres Gospodarczy", Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK. 

- Chcemy się skupić na tych inwestycjach, które dają największa efektywność ekonomiczną, dają nadzieję na większe przychody samorządu i jednocześnie poprawią jakość życia mieszkańców - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, który będzie zarządzał programem.

Prezes podkreśliła, że o pieniądze mogą się ubiegać: gminy, miasta, powiaty oraz województwa. A wniosek o dofinansowanie nie ma określonego limitu. Choć podkreśliła, że najłatwiej dostaną wsparcie inwestycyjne najbiedniejsze samorządy (jednym z kryteriów oceny będzie przychód z PIT na głowę mieszkańca).

Program startuje za tydzień

Pierwsze wnioski o dofinansowanie inwestycji samorządów (JST) będzie można zgłaszać online już od następnego tygodnia, formularze będą publikowane na stronie www.bgk.pl.

Prezes BGK podkreślała w audycji, że program czeka tylko na uchwałę rządową, aby mógł wystartować. A przewidziany budżet na inwestycje samorządowe rzędu 10-20 mld złotych będzie dużą sumą jak na obecne możliwości finansowe samorządów.  

Pomoc trafi do wszystkich rodzajów samorządów

Każda jednostka samorządu będzie mogła złożyć elektroniczny wniosek inwestycyjny, analiza wniosku będzie odbywać się prawie automatycznie, a potem taki wniosek będzie trafiał do komisji złożonej z BGK i KPRM, która będzie wydawać wstępną promesę uprawniającą samorząd do ogłoszenia przetargów – powiedziała Daszyńska-Muzyczka.

Na podstawie ofert i cen złożonych w trakcie przetargu będzie przygotowywana promesa inwestycyjna, na podstawie której z kolei samorząd będzie mógł podpisywać umowy, a przedsiębiorcy ubiegać się o finansowanie na ich realizację.

- Chcemy zapewnić bezzwrotne finansowanie nawet do 95 proc. inwestycji. To daje szansę na realizację inwestycji odkładanych przez samorządy od lat – powiedziała prezes BGK.

Promesy inwestycyjne

Po rozstrzygnięciu przetargu i wymianie informacji o cenach zostanie wystawiona promesa inwestycyjna, na podstawie której samorządy będą mogły podpisywać umowy z wykonawcami, a ci będą mogli ubiegać się o finansowanie.

- Płatność będzie realizowana po zakończeniu inwestycji, chyba że będzie ona trwała dłużej niż 12 miesięcy - wtedy będziemy wypłacać dwie lub trzy transze w ramach zaliczki. Jednak przy krótszych inwestycjach po ich oddaniu będzie następować emisja obligacji BGK, po której środki zostaną przekazane jednostce samorządu, które zapłaci wykonawcom - powiedziała prezes BGK.

Dwa pierwsze nabory do programu będą pilotażowe, po nich zaś zostanie określona częstotliwość kolejnych naborów, o których BGK będzie informował na swoich stronach internetowych.


O szczegółach programu inwestycji dla samorządów, warto posłuchać w audycji "Ekspres Gospodarczy", który prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj

Prezes BGK Beata Daszyńska- Muzyczka mówi o Funduszu Inwestycji Strategicznych ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) 5:11
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/PR1/Justyna Golonko/sw


Polecane

Wróć do strony głównej