X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska na 7. miejscu listy największych eksporterów w UE. Wiceminister rolnictwa wskazał główne atuty naszej żywności

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:44
Saldo w obrotach artykułami rolno-spożywczymi jest dodatnie. W ubiegłym roku osiągnęło ono poziom 11,6 mld euro i w porównaniu z 2015 rokiem wzrosło o blisko 50 proc. (7,8 mld euro) - poinformował wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk.
W ciągu ostatnich 10 lat polski eksport rolno-spożywczy wzrósł blisko 2,5-krotnie.
W ciągu ostatnich 10 lat polski eksport rolno-spożywczy wzrósł blisko 2,5-krotnie.Foto: Shutterstock.com/Tupungatol

- Eksport produktów rolno-spożywczych systematycznie rośnie. W 2020 roku wartość eksportu polskiej żywności wyniosła 34,3 mld euro, co było najlepszym wynikiem w historii polskiego handlu tymi produktami - poinformował wiceminister.

Od lat głównym odbiorcą produktów rolno-spożywczych z Polski są Niemcy. Wartość eksportu żywności na rynek niemiecki osiągnęła wartość ponad 8,6 mld euro, co oznaczało udział na poziomie 25 proc. w całej zagranicznej sprzedaży żywności - przypomniał wiceminister podczas posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

Czytaj więcej:

Polska żywność dostępna w 192 krajach. Eksporterzy zdobywają nowe rynki

Wiceminister zwrócił uwagę, że na tak dobre wyniki polskiego eksportu ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych z nich zaliczył: konkurencyjne ceny polskiej żywności w stosunku do rynków zagranicznych związane z niższymi kosztami produkcji i jej efektywnością, stosowanie nowoczesnych technologii przetwórczych, wykorzystanie wysokiej jakości surowców rolnych, coraz dłuższa lista uznanych za granicą polskich wyrobów tradycyjnych.

W ciągu ostatnich 10 lat polski eksport rolno-spożywczy wzrósł blisko 2,5-krotnie. W rezultacie, Polska zajmuje siódme miejsce wśród największych eksporterów żywności w Unii Europejskiej. Wartość salda w handlu zagranicznym żywnością na poziomie ponad 11,6 mld euro daje nam 3. miejsce wśród 10 krajów Unii Europejskiej posiadających dodatnie saldo tej wymiany (pozostałe kraje są importerami netto żywności).

Czytaj więcej:

Eksperci: pomoc dla rolników z Polskiego Ładu, to szansa na zdobywanie nowych rynków

Zdaniem Kaczmarczyka "o dobrej pozycji naszego sektora rolno-żywnościowego świadczy również rosnący udział eksportu tej grupy produktów w polskim eksporcie ogółem, który wzrósł z 11 proc. w roku 2010 do ponad 14 proc. w roku 2020".

- W najbliższej perspektywie Polska powinna utrzymać przewagę kosztowo-cenową w produkcji większości artykułów rolno-spożywczych. Mam nadzieję, że również w kolejnych latach eksport polskiej żywności będzie rozwijał się co najmniej tak samo dynamicznie jak do tej pory - podsumował wiceminister rolnictwa.

PR24, akg 

Czytaj także

Minister rolnictwa: pandemia nie załamała eksportu produktów rolno-spożywczych

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 15:05
W ubiegłym roku wartość wywozu żywności z Polski wzrosła o 7 proc. do 34 mld euro - poinformował minister rolnictwa Grzegorz Puda podczas debaty online inaugurującej VII edycję Targów World Food Poland.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska żywność dostępna w 192 krajach. Eksporterzy zdobywają nowe rynki

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 16:47
O 5,3 proc. do 17,6 mld euro wzrosła wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski w okresie od stycznia do czerwca 2021 r. w stosunku do pierwszego półrocza ub.r. - poinformował resort rolnictwa. Zdaniem ministra Grzegorza Pudy, to kolejny sukces w handlu żywnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: pomoc dla rolników z Polskiego Ładu, to szansa na zdobywanie nowych rynków

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 10:00
Polskie rolnictwo i wytwarzane przez nie produkty są naszą doskonałą wizytówką w świecie. Także Polacy coraz częściej zwracają uwagę na to czy kupują świeże i zdrowe produkty spożywcze. Dlatego pomoc dla rolników zaproponowana w Polskim Ładzie może być oceniona tylko pozytywnie tak patrząc przez pryzmat rolników jak i konsumentów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski z PAN i uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier i minister rolnictwa zapowiedział kiedy powstanie Narodowy Holding Spożywczy

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 13:00
W ciągu pół roku powinien powstać Narodowy Holding Spożywczy - poinformował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wiceszef rządu dodał, że powołanie nowego podmiotu powinno przebiegać sprawniej dzięki współpracy z resortem aktywów państwowych
rozwiń zwiń