X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: pomoc dla rolników z Polskiego Ładu, to szansa na zdobywanie nowych rynków

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 10:00
Polskie rolnictwo i wytwarzane przez nie produkty są naszą doskonałą wizytówką w świecie. Także Polacy coraz częściej zwracają uwagę na to czy kupują świeże i zdrowe produkty spożywcze. Dlatego pomoc dla rolników zaproponowana w Polskim Ładzie może być oceniona tylko pozytywnie tak patrząc przez pryzmat rolników jak i konsumentów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski z PAN i uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli do przedstawionych przez rząd propozycji rozwiązań z Polskiego Ładu skierowanych do rolników. To m.in.: większe dopłaty dla mniejszych gospodarstw, emerytura przez przekazywania ziemi, większy zwrot akcyzy od paliwa rolniczego, współfinansowanie ubezpieczeń rolniczych, dopłaty do budowy zbiorników retencyjnych w gospodarstwach czy możliwość postawienia dużych budynków gospodarczych bez zbędnych formalności.

-  Propozycje Polskiego Ładu dla rolników wyglądają lepiej niż dobrze. Wychodzą naprzeciw nie tylko rolnikom, ale też konsumentom. Każdy z nas chciałby zjeść dobrą żywność, a ta polska jest chwalona nie tylko przez sąsiadów, ale na całym świecie. Zwłaszcza dla małych gospodarstw możliwość np. uproszczonej sprzedaży własnych produktów, jest bardzo dobra. Trudno będzie jednak uzyskać to, żeby drobne gospodarstwa rolne same sprzedawały swoje produkty do sklepów. One kontraktują bowiem z reguły duże ilości towarów, po z góry ustalonych cenach. Te zaś są zawsze obarczone ryzykiem zmiany cen, więc mogłoby się okazać, że dla małego gospodarstwa byłoby to mocno nierentowne - mówił prof. Konrad Raczkowski.

W jego opinii szansą na taką większą sprzedaż rolników mogłyby być spółdzielnie. Ważne byłyby tu też instytucje pomocowe jak Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i BGK. Ten drugi powołał specjalny zespół, a jego pracownicy wypełniają wnioski o pomoc, które mogą składań gminy. Jest to problem, bo dotąd ok. 1000 gmin takich wniosków nie składało w ogóle, gdyż nie wiedziały, jak zrobić.

 Odnosząc się do kwestii cen, które mogą być wyższe na towary oferowane przez małe gospodarstwa prof. Konrad Raczkowski zauważył, że rolnicy będą musieli wyważyć, czy opłaca im się je obniżyć, korzystając chociażby ze zwolnienia z podatku od sprzedaży do kwoty 1000 tys. zł rocznie. Ocenił to rozwiązanie jako bardzo preferencyjne dla rolników.

-  Konsument powinien mieć wybór i dostęp do rzetelnej informacji na temat spożywanego produktu, żeby mógł decydować świadomie, ale też, żeby gdy go jego dochody są niższe mógł nabyć tańszą żywność nawet trochę gorszej jakości - powiedział dr Marian Szołucha.

Dodał, że dla konsumentów bardzo ważne jest też rozwiązanie z Polskiego Ładu dotyczące paszportyzacja żywności. To światowy trend zapewniający wiarygodną informację o produkcie żywnościowym.

- Polska żywność powinna na tym zyskać wizerunkowo a konsument będzie miał dostęp do wiarygodnych danych o niej. Spadną dzięki temu koszty inspekcyjne prowadzenia działalności rolniczej, zoptymalizowane mogą być procesy zarządzania produkcją. Ro bardzo ciekawy projekt, który wprowadza do rolnictwa innowacje dostępne w innych branżach – mówił dr Marian Szołucha.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska,zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
23:31 dr Marian Szołucha i prof. Konrad Raczkowski gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) dr Marian Szołucha i prof. Konrad Raczkowski gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Od pola do stołu. Ruszyły prace nad paszportyzacją polskiej żywności

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 17:24
W ministerstwie rolnictwa podpisano list intencyjny rozpoczynający prace nad projektem "paszportyzacja polskiej żywności". Przewiduje on budowę cyfrowego systemu umożliwiającego m.in. śledzenie informacji o produktach w łańcuchu dostaw, tj. "od pola do stołu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: rekordowe wpływy z eksportu polskiej żywności w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 15:48
Polska uzyskała w 2020 r. nienotowany dotychczas poziom wpływów z eksportu towarów rolno-spożywczych - 34 mld euro, o 2 mld euro więcej niż rok wcześniej - poinformował minister rolnictwa Grzegorz Puda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Min. rolnictwa: mimo pandemii w 2020 r. wzrósł eksport polskiej żywności

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 13:02
Mimo pandemii, w 2020 roku wzrósł eksport polskiej żywności. Według szacunków opublikowanych przez resort rolnictwa, jego wartość przekroczyła 34 miliardy euro. Rok do roku wartość zwiększyła się o 7 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ułatwienia w rolniczym handlu detalicznym. Rząd zajmie się nowym projektem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 15:38
Rolnicy będą mogli bezpośrednio sprzedawać swoje produkty w całym kraju - przewiduje projekt, którym w piątek ma zająć się rząd. Nowe przepisy podnoszą też z 40 tys. zł do 100 tys. kwotę przychodów zwolnioną od podatku w ramach rolniczego handlu detalicznego.
rozwiń zwiń