X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Automatyzacja rozliczeń zasiłków i składek na ubezpieczenie społeczne". Prezes ZUS ujawnia plany

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 15:54
Prezes ZUS Gertruda Uścińska zapewniła, że Zakład realizuje działania mające na celu informowanie i edukowanie przedsiębiorców na temat aktualnie obowiązującego prawa i przepisów, które mają się zmienić. Jak poinformowała, planowana jest dalsza automatyzacja rozliczeń zasiłków i składek na ubezpieczenie społeczne.
a
a Foto: Shutterstock/Mariola Anna S.

- Są dwa duże projekty, które chcemy wprowadzić w najbliższym czasie - zapowiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska podczas XXIX Rady Przedsiębiorców.

Przypomniała, że ZUS przeprowadzał w ostatnich latach wiele kluczowych reform, takich jak e-składka, e-zwolnienia czy e-akta. Zwróciła uwagę, że w czasie epidemii COVID-19 ZUS objął kilka milionów przedsiębiorców zwolnieniem z obowiązku opłacania składek i świadczeniem postojowym.

Czytaj więcej:

Ponowne przeliczenie emerytury. Jak to zrobić i kto może złożyć wniosek?

Wprowadzono też – jak mówiła prezes – udogodnienia w zakresie automatyzacji usług np. przez PUE ZUS. - Zdecydowana większość spraw może być załatwiana elektroniczne. I ten kierunek działań jest cały czas realizowany - powiedziała szefowa ZUS.

Podkreśliła, że przedsiębiorcy są pierwszym filarem w systemie ubezpieczeń społecznych. - Nasza współpraca, także pomoc w stosowaniu przepisów, jest kluczowa, żeby w ogóle mówić o drugim filarze, czyli wypłacie świadczeń - dodała prof. Uścińska.

Przekazała, że obecna sytuacja na rynku pracy pod względem liczby płatników składek jest bardzo korzystna.

- Podobnie jeśli chodzi o liczbę ubezpieczonych. W połowie listopada mieliśmy prawie 15,8 mln osób w ubezpieczeniu emerytalno-rentowym. To są bardzo wysokie wskaźniki - oceniła prezes ZUS.

Dodała, że stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek wraca do wartości obserwowanych przed wybuchem epidemii.

Czytaj więcej:

Rozwiązania cyfrowe, sprawna wypłata 300+, przeliczenia emerytur. Prof. Gertruda Uścińska o nowych inicjatywach ZUS

- Jesteśmy w stanie pokryć wydatki np. z FUS-u w ponad 80 procentach ze składek - zaznaczyła.

Zapowiedziała, że planowany jest dalszy proces automatyzacji rozliczenia płatników składek i zasiłków np. przez doprowadzenie do sytuacji, gdzie pracodawca nie będzie musiał ustalać wypłaty zasiłków tak, jak dzieje się to w przypadku firm zatrudniających powyżej 20 pracowników.

- To są dwa duże projekty, które chcemy przeprocedować w najbliższym czasie. One są już gotowe, ale Polski Ład uzyskał pierwszeństwo - powiedziała prof. Uścińska.

Przypomniała, że od nowego roku kalendarzowego ma wejść w życie pakiet ustaw w ramach Polskiego Ładu. Wskazała, że na stronie internetowej ZUS przygotowano pełną informację m.in. na temat zmiany w zasadach rozliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z nowymi przepisami dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu (tak jak dla pracowników). Nie będzie też odliczana od podatku. Przygotowano dla nich specjalny mechanizm, który będzie polegał na odliczeniu od dochodu określonej kwoty.

Czytaj więcej:

"E-zwolnienia lekarskie sprawdziły się szczególnie w czasie pandemii". ZUS stawia na elektronizację

Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą od 2022 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu. Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna wyniesie 9 proc., które będą liczone od podstawy: dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla przychodów do 300 tys. zł 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla wyższych 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

U ok. 107 tys. podatników rozliczających się na karcie podatkowej składka zdrowotna wyniesie 9 proc. Będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia.

Zmienią się także terminy dotyczące wyliczenia wysokości składki zdrowotnej. Przykładowo składka za marzec będzie płacona od dochodu z lutego, w terminie do 20 kwietnia, za kwiecień od dochodu z marca płatna do 20 maja.

PR24, akg

Czytaj także

"E-zwolnienia lekarskie sprawdziły się szczególnie w czasie pandemii". ZUS stawia na elektronizację

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 12:53
Polscy lekarze wystawili ponad 75,5 mln elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Rekordowy był pod tym względem marzec 2020 roku, kiedy to wystawiono 3,3 mln zaświadczeń. ZUS zdecydowanie postawił na elektronizację i automatyzację - twierdzi rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwiązania cyfrowe, sprawna wypłata 300+, przeliczenia emerytur. Prof. Gertruda Uścińska o nowych inicjatywach ZUS

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 18:00
Nowe rozwiązania cyfrowe pozwalające na uzyskanie wszystkich informacji dotyczących historii ubezpieczeniowej, pozyskanie tą drogą potrzebnych zaświadczeń, ale też tania i sprawna wypłata 300+, czy przeliczenia emerytur w związku z nowymi tablicami życia, to podjęte w ostatnim czasie inicjatywy ZUS - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytury i renty mogą być wyższe. Maląg: zmienił się prognozowany wskaźnik waloryzacji

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 07:53
- Przy obecnie prognozowanym wskaźniku waloryzacji najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna i socjalna wzrośnie z obecnej kwoty 1250,88 zł do kwoty 1312,05 zł, a więc o ponad 61 zł - mówiła w wywiadzie udzielonym "Super Expressowi" minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponowne przeliczenie emerytury. Jak to zrobić i kto może złożyć wniosek?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 13:33
Emeryci mogą składać wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego zapisu, w wielu przypadkach ZUS odmawia przeliczenia emerytury. Kiedy jest to możliwe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrudnianie "na czarno" na celowniku Ministerstwa Finansów. Nowe przepisy uderzą w nieuczciwych pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:53
Straty budżetu, NFZ, ZUS i samorządów z tytułu pracy na czarno czy szarej strefy sięgają rocznie ok. 17 mld zł. To skala porównywalna z luką VAT lub CIT. Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie rozwiązań, mających pomóc w walce z zatrudnieniem na czarno czy płaceniem części wynagrodzenia "pod stołem". Resort finansów przedstawił rozwiązania, które mają obowiązywać od początku przyszłego roku.
rozwiń zwiń