X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"E-zwolnienia lekarskie sprawdziły się szczególnie w czasie pandemii". ZUS stawia na elektronizację

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 12:53
Polscy lekarze wystawili ponad 75,5 mln elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Rekordowy był pod tym względem marzec 2020 roku, kiedy to wystawiono 3,3 mln zaświadczeń. ZUS zdecydowanie postawił na elektronizację i automatyzację - twierdzi rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/BlurryMe

Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA elektronicznie do ZUS. Zakład udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS. Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego na PUE ZUS.

Lekarze mogą upoważnić tzw. asystentów medycznych do wystawania e-zwolnień w swoim imieniu. Asystent wykonuje jednak tylko w imieniu lekarza techniczne czynności w systemie. O samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal decyduje lekarz.

- Od 1 grudnia 2018 roku można wystawiać zwolnienia lekarskie wyłącznie w postaci elektronicznej, papierowe mogą być wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Polscy lekarze wystawili ponad 75,5 mln e-ZLA. Rekordowy był pod tym względem marzec 2020 roku, kiedy to wystawiono 3,3 mln zaświadczeń. Miało to oczywiście związek z epidemią koronawirusa - podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

- Elektroniczne zwolnienia lekarskie sprawdziły się szczególnie w czasie pandemii. Okazały się ważnym narzędziem, który pozwolił na sprawne zarządzania zwolnieniami w tej niezwykle trudnej sytuacji. Dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie ZUS bez tej ważnej reformy - dodał.

Zwraca uwagę, że m.in. dzięki wprowadzeniu e-ZLA ZUS stał się nowoczesnym urzędem. - Zakład w ostatnich latach bardzo się zmienił i zrobił ogromny krok do przodu. Wprowadzono kilka kluczowych reform nie tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie ale także e-składkę. ZUS zdecydowanie postawił na elektronizację i automatyzację. Informatyzacja urzędu to jest przyszłość i nie uciekniemy od tych zmian - zaznaczył Żebrowski.

przedsiębiorstwo firma szef optymizm coronavirus maseczka 1200.jpg
ZUS podsumowuje działanie tarczy antykryzysowej. Do firm do tej pory trafiło 37,5 mld zł

Jak podkreślił, kolejnym przykładem elektronizacji i automatyzacji ZUS jest obsługa Polskiego Bonu Turystycznego oraz dodatku solidarnościowego. - Ta droga wciąż jest kontynuowana. Tarcza antykryzysowa, konkretnie wypłata świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek, w zdecydowanej większości obsługiwana jest automatycznie - powiedział rzecznik.

- Podobnie jest z programem "Dobry start", czyli 300 plus. Jego obsługa jest maksymalnie zautomatyzowana. Wnioski można składać tylko drogą elektroniczną. To minimalizuje zaangażowanie pracowników ZUS. Nie ma potrzeby ręcznego rozpatrywania dokumentów. Spośród złożonych dotychczas wniosków aż 92 proc. zostało zweryfikowanych bez udziału człowieka. Dzięki temu obecnie przy tym świadczeniu pracuje niewielka liczba pracowników ZUS. Elektroniczna obsługa programu pozwoliła maksymalnie odciążyć personel ZUS - wskazywał Żebrowski.

ZUS, PR24, akg

Czytaj także

Ubezpieczeniem bezrobotnych zajmie się ZUS. Urzędy pracy skupią się na szukaniu pracy i szkoleniach

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 12:02
- Chcemy, by urzędy pracy były centrami aktywizującymi ludzi do pracy, a rejestracją osób bezrobotnych dla potrzeb ubezpieczenia zdrowotnego zajął się ZUS - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Wedle założeń resortu zmiany mogą wejść w życie od stycznia 2022 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: opóźnianie emerytury to wyższe świadczenie, ale najważniejszy jest, żeby mieć wybór

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 10:00
Największym dobrem przy przechodzeniu na emeryturę jest wybór, jaki każdy Polak dziś ma. Oczywiście zachęcamy do jak najdłuższej aktywności ekonomicznej, szczególnie kobiety, bo od tego zależy wysokość ich świadczenia. Jednak chodzi tu tylko o korzyści dla emerytów, a nie o kondycję FUS, która jest dziś bardzo dobra - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS podsumowuje działanie tarczy antykryzysowej. Do firm do tej pory trafiło 37,5 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 13:47
Około 37,5 mld złotych to dotychczasowa kwota wsparcia zrealizowana przez ZUS w ramach tarczy antykryzysowej. Przyjęliśmy i obsłużyliśmy ponad 8 milionów wniosków – poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS pochodzi z Ukrainy". Są najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 13:57
W czerwcu tego roku liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła 818,8 tys. i w stosunku do lutego 2020 r. wzrosła o 148,6 tys., ponad 22 proc. - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS pochodzi z Ukrainy – 603,5 tys.
rozwiń zwiń