X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Via Carpatia. Kierowcy mogą już jeździć nowym odcinkiem trasy

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 16:10
W poniedziałek udostępniono kierowcom odcinek trasy Via Carpatia - od Lasów Janowskich (woj. lubelskie) do Zdziar na Podkarpaciu. Ok. 9,5-km odcinek drogi ekspresowej S19, która jest częścią trasy Via Carpatia w naszym kraju, kosztował ponad 236,3 mln zł.
Nowy odcinek trasy Via Carpatia.
Nowy odcinek trasy Via Carpatia.Foto: twitter/GDDKiA

W uroczystym otwarciu drogi w okolicach Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Bukowa udział wzięli m.in.: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, jego zastępca Rafał Weber, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz przedstawiciele władz samorządowych i rządowych z Lubelszczyzny i Podkarpacia.

Adamczyk podkreślił, że oba województwa, które połączył odcinek S19, są jednymi z najbardziej wykluczonych komunikacyjnie w kraju. - Każdy z Polaków ma prawo do tego, aby korzystać z bezpiecznych, przewidywalnych, komfortowych dróg autostradowych i ekspresowych - mówił.

Adamczyk podał, że cała Via Carpatia powinna być gotowa na przełomie 2025 r. i 2026 r.

Minister powtórzył, że Via Carpatia to "droga-kręgosłup Europy Trójmorza i droga życia Polski wschodniej".

1200 budowa drogi forum.jpg
Via Carpatia. Rusza budowa kolejnego odcinka trasy S19

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że odcinek, który powstał, został sfinansowany w większości dzięki pieniądzom z UE.

Jego zdaniem, Polska dobrze wykorzystuje środki europejskie. Zadeklarował też, że nie będą zmniejszane środki na inwestycje w infrastrukturę drogową.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła, że oddany odcinek został dofinansowany z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Budżet całej inwestycji to 916 mln zł, z tego 460 mln zł to środki z UE. Zdaniem minister, takie inwestycje dają mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa.

Natomiast wiceminister infrastruktury Rafał Weber przekonywał, że Via Carpatia ma usprawnić komunikację w tej części Polski. - Dzięki niej rozwinie się gospodarka tych terenów. Bez tej drogi nie możemy mówić o podniesieniu potencjału tych regionów - dodał.

Odcinek, który został udostępniony kierowcom w poniedziałek, ma ok. 9,5 km długości. Oprócz samej trasy wykonawca wybudował m.in. dwa mosty, dziesięć wiaduktów, kładkę dla pieszych, piętnaście przepustów, jedną parę MOP oraz węzeł Zdziary, który łączy S19 z DK19. Wykonawcą inwestycji wartej ponad 236,3 mln zł było konsorcjum firm Strabag (lider) i Strabag Infrastruktura Południe (partner).

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego północną i południową część Europy. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

PR24, akg

Czytaj także

Drogowcy wybudują nowe kilometry Via Carpatii na Podlasiu. GDDKiA podpisała kontrakty

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 13:41
Na Podlasiu powstaną dwa nowe odcinki drogi ekspresowej S19, które będą częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia. Dziś Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała kontrakty dotyczące tych inwestycji. Odcinek Haćki – Bielsk Podlaski zaprojektuje i wybuduje firma Budimex, a za odcinek Boćki - Malewice Bielsk Podlaski odpowiedzialna będzie firma Strabag.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Via Carpatia. Rusza budowa kolejnego odcinka trasy S19

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 11:16
Drogowcy zabierają się za budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19, która jest fragmentem międzynarodowej trasy Via Carpatia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisał właśnie kontrakt na budowę fragmentu Iskrzynia – Miejsce Piastowe na Podkarpaciu. Via Carpatia będzie międzynarodowym korytarzem północ – południe, który połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię, Rumunię i Grecję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Via Carpatia: jest umowa na kolejny odcinek

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 14:19
Drogowcy podpisali umowę na realizację kolejnego odcinka trasy S19, która jest fragmentem międzynarodowej drogi Via Carpatia. Fragment między Iskrzynią a Miejscem Piastowym będzie miał ponad 10 kilometrów długości. W województwie podkarpackim w realizacji jest dziewięć odcinków trasy Via Carpatia o łącznej długości 84,5 kilometrów.
rozwiń zwiń