X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Jeden z głównych problemów polskich firm". Eksperci wskazują na zatory płatnicze

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 12:38
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął ok. 100 postępowań w sprawie zatorów płatniczych i należy się spodziewać, że ich liczba będzie rosła - wskazują eksperci Deloitte. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/welcomia

Jak zwrócili uwagę eksperci Deloitte, od stycznia 2020 r. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) może wszczynać i prowadzić postępowania w sprawie zatorów płatniczych, czyli opóźnień w regulowaniu rozliczeń pomiędzy firmami.

- Dotychczas wszczęto ok. 100 takich postępowań, a część kontrolowanych firm zostało ukaranych - wskazali eksperci i podkreślili, że zatory płatnicze to jeden z głównych problemów polskich firm.

Jak przekazano, postępowania dotyczące nadmiernego opóźniania się w regulowaniu świadczeń pieniężnych są prowadzone głównie w stosunku do firm posiadających status dużych przedsiębiorców.

starsza pani umowa free shutt 1200 .jpg
Prezes UOKiK: inwestujmy tylko w takie przedsięwzięcia finansowe, których mechanizm działania rozumiemy

Eksperci zwrócili uwagę, że firmy zobowiązane są do przedkładania na wezwanie prezesa UOKiK licznych, czasem bardzo szczegółowych informacji odnoszących się do przebiegu transakcji handlowych. - Z uwagi na szczegółowość oraz liczbę informacji oraz dokumentów wymaganych przez Prezesa UOKiK w ramach postępowania, dotychczas doszło do stosunkowo niewielu rozstrzygnięć w tej kwestii - zaznaczyli. Dodali, że w części wydanych decyzji prezes UOKiK nałożył na podmioty kontrolowane administracyjne kary pieniężne sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych.

Z kolei najczęściej pojawiającą się przyczyną odstąpienia od wymierzenia kary pieniężnej jest przesłanka opisana w art. 13v ust. 6 ustawy zatorowej. Zgodnie z tym przepisem, można poprzestać na pouczeniu.

- Jest to możliwe, jeżeli wartość niespełnionych lub spełnionych po terminie przez stronę postępowania, świadczeń pieniężnych jest równa lub mniejsza od świadczeń pieniężnych nieotrzymanych lub otrzymanych po terminie, przez tę stronę w okresie objętym postępowaniem - dodano.

Eksperci wskazali, że ustawa zatorowa daje prezesowi UOKiK nie tylko prawo do nałożenia administracyjnej kary pieniężnej w związku z samym generowaniem zatorów płatniczych przez przedsiębiorcę. Przedsiębiorcy mogą też zostać ukarani na skutek nieudzielenia informacji żądanych przez szefa Urzędu lub udzielenia informacji nieprawdziwych czy wprowadzających w błąd.

kredyt1200.jpg
Niesolidni kontrahenci pod lupą UOKiK. Kary za zatory płatnicze

- Kara w tym zakresie może wynosić nawet do 5 proc. przychodu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym (nie więcej niż 50 mln euro; kwotą taką może zostać ukarana również firma, w której przypadku ustalenie wysokości przychodu jest niemożliwe) - przypomnieli.

W ocenie ekspertów można się spodziewać, że liczba postępowań w zakresie zatorów płatniczych będzie rosnąć, "tym bardziej, że jak pokazują badania, z tym zjawiskiem spotyka się nawet 80 proc. polskich firm" - podsumowali.

Pr24, akg 

Czytaj także

Niesolidni kontrahenci pod lupą UOKiK. Kary za zatory płatnicze

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 12:51
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów walczy z zatorami płatniczymi. Chodzi o opóźnienia w płaceniu kontrahentom należności za dostawę towarów lub realizację usług.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK radzi: decydując się na fundusz inwestycyjny, należy sprawdzić koszty i ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 12:19
Zanim powierzysz swoje pieniądze TFI, sprawdź koszty, z jakimi wiąże się inwestowanie w fundusze inwestycyjne, porównaj wysokość opłat, zapoznaj się z dokumentami - radzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK bierze pod lupę influencerów. Kontrolerzy sprawdzą, czy właściwie oznaczają reklamy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 13:23
UOKiK sprawdzi, czy reklamy zamieszczane w mediach społecznościowych influencerów są właściwie oznaczane, że są reklamami - poinformował Urząd. Chce on uporządkować rynek treści sponsorowanych, by internauci dostawali jasny przekaz, co jest reklamą, a co recenzją produktu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes UOKiK: inwestujmy tylko w takie przedsięwzięcia finansowe, których mechanizm działania rozumiemy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 17:30
-Decydując się na likwidację lokaty bankowej, aby zainwestować nasze oszczędności trzeba znać strategię inwestycyjną funduszy, a w przypadku akcji nowych firm z branży technologicznej trzeba liczyć się z dużym ryzykiem ich bankructwa - przestrzegał słuchaczy programu "Ekspres Gospodarczy" w PR1 Tomasz Chróstny prezes UOKiK. 
rozwiń zwiń