X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes UOKiK: inwestujmy tylko w takie przedsięwzięcia finansowe, których mechanizm działania rozumiemy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 17:30
-Decydując się na likwidację lokaty bankowej, aby zainwestować nasze oszczędności trzeba znać strategię inwestycyjną funduszy, a w przypadku akcji nowych firm z branży technologicznej trzeba liczyć się z dużym ryzykiem ich bankructwa - przestrzegał słuchaczy programu "Ekspres Gospodarczy" w PR1 Tomasz Chróstny prezes UOKiK. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przestrzegał przed zbyt pochopnym wyciąganiem pieniędzy z lokat bankowym, co jest dziś spowodowane wysoką inflacją oraz niskimi stopami procentowymi.

Jego zdaniem trzeba dobrze poznać cele inwestycyjne TFI, znać ich strukturę własnościową, historię na polskim rynku itp.

W przypadku akcji i rynku giełdowego przypomniał, że wiele słyszymy o sukcesach firm z kategorii cyfrowych technologii, ale większość, nowych takich firm nie odnosi takich sukcesów jak np. Amazon, FB, czy Google i łatwo jest w ten sposób stracić nasze życiowe oszczędności.

A w przypadku decyzji o kupnie mieszkania przez kredyt hipoteczny, trzeba się liczyć, że to inwestycja na 15-30 lat, dlatego należy uwzględniać takie elementy jak zdolność do spłaty rat w przypadku choroby, utraty pracy, wzrostu stóp procentowych itp.

Dlatego z myślą o konsumentach z rynku finansowego UOKiK przygotował specjalny kalkulator dostępny na stronach urzędu, gdzie można obliczyć jak wzrosną raty za mieszkanie w przypadku różnych wariantów podwyższenia stóp procentowych przez NBP. 

Zapraszamy do wysłuchania całe audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
04:58 Tomasz Chróstny prezes UOKiK mówi o błędach w inwestowaniu oszczędności ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Tomasz Chróstny prezes UOKiK mówi o błędach w inwestowaniu oszczędności ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 


PR1/PR24/Justyna Golonko/sw

 

Czytaj także

UOKiK ostrzega: nie podawaj przez telefon danych o kartach płatniczych. To pomaga wyłudzać pieniądze oszustom

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 11:00
Podszywanie się pod pracownika infolinii banku, portalu aukcyjnego lub sprzedażowego, podrobienie strony internetowej - takie zgłoszenia o metodach kradzieży pieniędzy z konta dostaje UOKiK. Radzi, by nie podawać numeru karty i kodu CVV czy CVC, które ułatwią kradzież.
rozwiń zwiń