NFOŚiGW i PSG łączą siły. Porozumienie w celu wsparcia dywersyfikacji i rozbudowy sieci gazowej

2021-09-27, 18:07

NFOŚiGW i PSG łączą siły. Porozumienie w celu wsparcia dywersyfikacji i rozbudowy sieci gazowej
Podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Polską Spółką Gazownictwa, . Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Rozszerzenie wspólnych działań na rzecz transformacji energetycznej Polski, wspieranie dywersyfikacji dostaw i rozbudowy infrastruktury sieciowej gazu zakłada podpisane w poniedziałek porozumienie o współpracy NFOŚiGW i Polskiej Spółki Gazownictwa.

Jak podały NFOŚiGW i PSG, sygnatariusze zakładają, że potencjały obu podmiotów pozwolą wspierać, takie działania jak aktywizacja nieczynnych przyłączy gazowych, rozwój biogazowni i biometanowni oraz sieci biogazu, promowanie kogeneracji opartej o źródła gazowe, zamianę paliw wysokoemisyjnych na niskoemisyjne w źródłach przemysłowych, zawodowych ciepłowniczych, wsparcie działań termomodernizacyjnych w połączeniu z wymianą źródeł ciepła w gospodarstwach domowych, rozwój niskoemisyjnego transportu, w tym infrastruktury tankowania CNG i LNG, rozwój klastrów oraz spółdzielni energetycznych.

Zgodnie z porozumieniem, wspólne działania mają dotyczyć m.in. udostępniania danych do analiz wykorzystania w transporcie i infrastrukturze CNG i LNG, współpracy w zakresie opracowania jednolitych wskaźników emisji zanieczyszczeń do powietrza dla pojazdów zasilanych LNG i CNG, organizacji spotkań z przedstawicielami samorządów na temat gazyfikacji oraz dostępnych instrumentów wsparcia.

Powiązany Artykuł

komin dym smog 1200.jpg
Minister klimatu: pilna poprawa jakości powietrza w naszym kraju jest moim osobistym priorytetem

Porozumienie podpisano w obecności ministra klimatu Michała Kurtyki. - Z jednej strony zabezpieczamy dostawy gazu poprzez import i zwiększenie własnej produkcji. Z drugiej strony, chcemy modernizować infrastrukturę gazową, tak aby mogły z niej korzystać bez ograniczeń energetyka, przemysł oraz odbiorcy indywidualni. Te dwa cele pomoże nam realizować porozumienie o współpracy między NFOŚiGW i PSG - podkreślił Kurtyka.

W ocenie wiceprezesa NFOŚiGW Artura Michalskiego, umowa z PSG to kolejny krok w stronę promocji stabilności energetycznej.

- Liczę, że porozumienie przełoży się na nowe pomysły na wykorzystanie gazu przez energetykę, szczególnie ciepłownictwo. Będziemy proponować celowane wsparcie finansowe konkretnych, perspektywicznych projektów, tak bardzo potrzebnych polskiej energetyce - dodał Michalski. Porozumienie pozwoli nam m.in. zaprosić doradców PSG ds. rozwoju rynku do ściślejszej współpracy i wymiany wiedzy z doradcami energetycznymi NFOŚiGW w ramach działań, które już teraz prowadzimy na terenie całej Polski jako Projekt Doradztwa Energetycznego - wskazał Michalski.

Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Rober Więckowski podkreślił, że polska energetyka stoi przed ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza w aspekcie energii cieplnej. - Ciepłownictwo systemowe pokrywa aż 42 proc. krajowego zapotrzebowania na ciepło, a codziennie korzysta z niego ponad 15 mln Polaków. Wiele ciepłowni wciąż jednak nie rozpoczęło działań modernizacyjnych, aby sprostać wymaganiom stawianym przez Unię Europejską. Jestem przekonany, że dzięki współpracy z NFOŚiGW uda nam się nie tylko zadbać o czyste powietrze, ale także o bezpieczeństwo energetyczne Polaków - podkreślił Więckowski.

Jak dodał, jednym z priorytetowych działań Polskiej Spółki Gazownictwa jest wsparcie energetyki zawodowej. - Transformacja energetyczna wymaga jednak bardzo dużych nakładów finansowych. Dlatego PSG łączy siły z NFOŚiGW, by wspólnie działać na rzecz rozwoju i modernizacji klientów zawodowych. Liczę, że dzięki wspólnym staraniom i wymianie wiedzy uda nam zarówno "zazielenić" gaz, jak i zadbać o bezpieczne dostawy tego surowca - zaznaczył członek zarządu PSG ds. operacyjnych Jakub Kowalski.

PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej